Reklama

Jakou F1 by si přáli sami jezdci? Představy některých překvapí

Současnou Formuli 1 kritizují fandové, šéfové týmu a dokonce i hlava firmy spravující veškerá komerční práva. Co si ale myslí jezdci, co by změnili?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Jakou F1 by si přáli sami jezdci? Představy některých překvapí

17.9.2016 | Petr Miler | 6 příspěvků

Současnou Formuli 1 kritizují fandové, šéfové týmu a dokonce i hlava firmy spravující veškerá komerční práva. Co si ale myslí jezdci, co by změnili?

Vývoj královské motoristické disciplíny v posledních letech vytrvale kritizujeme a nejsme v tom sami. Stačí se podívat, o kolik rychlejší byla Formule 1 před 12 léty a jaký vizuální i aurální dojem dokázaly tehdejší monoposty dělat, abyste viděli, že je něco špatně. Ne zrovna pochvalná slova tak zaznívají nejen od fanoušků, ale i matadorů mezi šéfy týmů či dokonce samotného Bernieho Ecclestona.

Je pochopitelně lákavé valit vinu hlavně na něj a nepochybně na ni má svůj podíl. Vzhledem k tomu, jak složitým propletencem svět F1 je, ale z pozice člověka spravující obchodní aktivity neovlivní zdaleka vše. Na každý pád, právě tato část odpovědnosti za chod F1 přechází na nového majitele a i když zrovna Ecclestonův konec v čele exekutivy to neznamená, vyvolává to velká očekávání.

Soudě podle toho, co noví majitelé razí, moc velké změny očekávat nelze, atmosféra je ale při každé podobné změně taková. Názory mnohých na toto téma už jsme slyšeli, ale co si o věci myslí sami jezdci? Právě ti byli před probíhající velkou cenou Malajsie tázáni, co by se s příchodem nových „komerčních vládců” F1 změnili a jsou to zajímavé pohledy.

Ani jeden kupodivu nevypadá jako předem naučená marketingová odpověď typu: „Nejraději piji Red Bull. A doma mám Renault s malým turbem, vážně,” takže nečekejte nic o úžasné éře plné úsporných turbohybridů. O to lépe se to čte, však posuďte sami. Nabízíme vám jeden názor pilota po druhém...

Sebastian Vettel - Ferrari

Čtyřnásobný mistr světa s Red Bullem a současný jezdec Ferrari se při příležitosti začátku nové éry ozval nejhlasitěji. Postavil se tak do čela skupiny jezdců, kteří si přejí rychlejší, emotivnější a také více vyrovnanou Formuli 1, neboť pouze taková bude bavit jezdce i diváky.

Své názory pak v očekávání světlejších zítřků mohl včera tlumočit novým majitelům v čele s miliardářem Johnem Malonem, majitelem přebírající firmy, a Chasem Careym, novým nejvyšším šéfem skupiny firem ovládající komerční práva tohoto sportu. A neplánovaně nakonec právě kvůli těmto debatám přijel do Singapuru i Bernie Ecclestone.

Pokud k nim nebudou hluší, mohli bychom se i něčeho pozitivního dočkat. Vettel totiž kritikou nešetřil: „Jako pilot chcete jezdit rychleji, chcete řídit ta nejlepší auta. Pokud se ptáte, co bych chtěl řídit, dvojnásobil bych počet válců motorů aut a sebral jim hodně z jejich komplikované elektrické výbavy,” řekl bez servítek Vettel zjevně souzníc s tím, že vrcholná éra F1 nás už o dekády minula.

Jakou F1 by si přáli sami jezdci? Představy některých překvapí - 1 - Jezdci F1 nazory 2016 Singapur 01Jakou F1 by si přáli sami jezdci? Představy některých překvapí - 2 - Jezdci F1 nazory 2016 Singapur 02Jakou F1 by si přáli sami jezdci? Představy některých překvapí - 3 - Jezdci F1 nazory 2016 Singapur 03
Sebastian Vettel o dnešních monopostech s elektromotory příliš pozitivně nesmýšlí

Sergio Perez - Force India

Ani Mexičan Sergio Perez není z dnešní F1 zrovna na větvi, což lze s ohledem na tým, v němž zrovna působí, chápat dvojnásob. „Rád bych viděl Formuli 1 o mnoho vyrovnanější, aby týmy ze středu startovního pole měli šanci vyhrávat závody, bojovat o tituly,” řekl Perez.

„Myslím, že by to bylo něco skvělého pro fanoušky - jeden závod by byl na vrcholu Williams, druhý zase jiný tým,” dodal naznačujíc, že každý závod s předem více či méně jasným výsledkem je nudný z podstaty.

Jakou F1 by si přáli sami jezdci? Představy některých překvapí - 4 - Jezdci F1 nazory 2016 Singapur 04Jakou F1 by si přáli sami jezdci? Představy některých překvapí - 5 - Jezdci F1 nazory 2016 Singapur 05Jakou F1 by si přáli sami jezdci? Představy některých překvapí - 6 - Jezdci F1 nazory 2016 Singapur 06
Mexického pilota nemožnost většiny týmů bojovat byť jen o vítězství v závodě zjevně nebaví

Jolyon Palmer - Renault

Nováček u Renaultu Perezova slova rozhodně nerozporoval, když řekl, že opravdu není zábavné, když výsledek závodu znáte dříve, než auta vůbec dorazí na okruh. Natož pak, když na něj vyjedou.

„Dorazíme do dějiště víkendové grand prix a víme, že jsou tu dvě, možná čtyři nebo šest aut která vůbec mohou závod vyhrát,” řekl Palmer s tím, že takovému závodění chybí moment překvapení. „To je největší věc, kterou bych změnil. Jiný stav by přinesl mnohem větší zapojení fanoušků a učinil by závody zajímavějšími,” dodal.

Jakou F1 by si přáli sami jezdci? Představy některých překvapí - 7 - Jezdci F1 nazory 2016 Singapur 07Jakou F1 by si přáli sami jezdci? Představy některých překvapí - 8 - Jezdci F1 nazory 2016 Singapur 08Jakou F1 by si přáli sami jezdci? Představy některých překvapí - 9 - Jezdci F1 nazory 2016 Singapur 09
Podobně Palmer vidí problém v tom, že kandidátů na vítězství v závodě, natož pak v šampionátu, je minimum

Felipe Nasr - Sauber

„Lidé vždy chtějí vidět více soubojů na trati,” souzní se svými kolegy Nasr a naráží též na příliš velkou moc předběžného i dodatečného rozhodování o výsledcích skrze všemožné penalizace. „Nejdůležitější věc, kterou bych chtěl vidět, je těsnější soupeření mezi auty, více konkurence,” říká Felipe N. s tím, že karty byly jasně rozdány v éře Red Bullu a jsou jasně rozdány i nyní v éře Mercedesu.

„To je, co slyším i od kolegů a fanoušků,” dodává Nasr s tím, že ve svém názoru není osamocen. A tato minianketa to potvrzuje.

Jakou F1 by si přáli sami jezdci? Představy některých překvapí - 10 - Jezdci F1 nazory 2016 Singapur 10Jakou F1 by si přáli sami jezdci? Představy některých překvapí - 11 - Jezdci F1 nazory 2016 Singapur 11Jakou F1 by si přáli sami jezdci? Představy některých překvapí - 12 - Jezdci F1 nazory 2016 Singapur 12
Felipe Nasr naráží i na pravidla dávající příliš mnoho prostoru k penalizaci jezdců - před závody i po nich

Daniel Ricciardo - Red Bull

Ovšem, dočista jinak přistoupil k této otázce věčně vysmátý Daniel Ricciardo, když s úsměvem odpověděl: „Chtěl bych závody v sobotu místo v neděli. Tak bychom mohli plánovat větší akce na sobotní noc, to by byla legrace,” uvedl.

Jakou F1 by si přáli sami jezdci? Představy některých překvapí - 13 - Jezdci F1 nazory 2016 Singapur 13Jakou F1 by si přáli sami jezdci? Představy některých překvapí - 14 - Jezdci F1 nazory 2016 Singapur 14Jakou F1 by si přáli sami jezdci? Představy některých překvapí - 15 - Jezdci F1 nazory 2016 Singapur 15
Daniel Ricciardo by chtěl víc pít, zřejmě


Pomineme-li Ricciarda, zdá se, že piloti moc dobře vědí, co F1 chybí - dechberoucí technika, kterou vysavačově znějící miniturba ne a nejsou, rychlejší auta, která jsou z podstat atraktivnější, pravidla neumožňující zakonzervování náskoku jednoho týmu na léta dopředu a závody rozhodované v soubojích pilotů na trati, ne u zelených stolů. S tím musíme souhlasit, co říkáte vy?

Zdroj: AFP

Petr Miler

Další zajímavé články:

Diskuze 6 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše