James May namaloval obraz. Říká, že je to šmejd, přesto se po něm lidé mohou utlouct

Tak trochu jako Karel Gott přepřáhl na jiný druh kumštu slavný moderátor Top Gearu a The Grand Tour. Sám své dílo namalované v řádu minut označuje za šmejd, zájemcům to ovšem nevadí a již nyní cenu vyšroubovali nad 130 tisíc Kč.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

James May namaloval obraz. Říká, že je to šmejd, přesto se po něm lidé mohou utlouct

19.2.2019 | Petr Prokopec

Tak trochu jako Karel Gott přepřáhl na jiný druh kumštu slavný moderátor Top Gearu a The Grand Tour. Sám své dílo namalované v řádu minut označuje za šmejd, zájemcům to ovšem nevadí a již nyní cenu vyšroubovali nad 130 tisíc Kč.

Amazon v pátek uvolnil další, v pořadí již šestou epizodu třetí série The Grand Tour. Spolu s Jeremym Clarksonem, Richardem Hammondem a Jamesem Mayem jsme se vypravili do Číny, kde došlo nejen na test tamního nejdražšího vozu zvaného Hongqi LS5, ale zároveň také na dobrodružství s ojetými limuzínami. Trojice populárních moderátorů se nejprve posadila za volant, ve druhé půli pořadu však přední sedadlo vyměnila za to zadní. Zde se pak snažila o různé aktivity, které ovšem nejsou kontrolováním e-mailů.

Jeremy se rozhodl škrtat sirkami a Richard předvedl parodii na kuchařskou show MasterChef, James se vrhl na malování. Inspirací mu bylo okolní prostředí, tedy mix vzrostlých stromů a ještě vyšších mrakodrapů. To vše okořenil ještě všudypřítomnými neony a čínskými nápisy. Své dílo přivezl je zpět do Velké Británie, kde ozdobilo stěnu jeho domu. Nyní se s ním ale rozhodl rozloučit a nabídnout jej v aukci.

Obraz na úrovni šestiletého školáka tedy může být váš. Pro Jamese prý sice jde o srdeční záležitost, nicméně na druhou stranu se spokojí s pocitem, že on již nadosmrti zůstane autorem a malba jako taková bude dělat radost i někomu jinému. Sám své dílo označuje za post-ironické, stejně jako za šmejd. Taková slova ovšem jeho fanoušky ani tak neodrazují, nýbrž spíše přitahují - na eBay bylo již za malbu dvaasedmdesátkrát přihozeno.

Internetová aukce končí za šest dní, finální suma tak bezesporu vyleze nad současných 4 420 liber (cca 131 tisíc korun). A možná pokořen bude i náš Karel Gott, který své obrazy prodává za miliony. Výtěžek si ovšem James neponechá, namísto koupě dalšího supersportu hodlá veškeré peníze věnovat na konto charitativní organizace CALM. I proto všechny zájemce popohání s tím, že podobné dílo nebude k mání po mnoho generací.

Už jen proto, že malíř z Jamese opravdu nebude. Značnou část svého života se věnoval především hudbě. Do kostelního sboru chodil zpívat již jako malý, na univerzitě pak studoval hru na flétnu a piano a zároveň si přivydělával hraním na banketech. Jeho oblečení trubadúra přitom muselo vzbuzovat více smíchu než lesknoucí se zelený oblek, který si v Číně objednal vlivem chybného překladu z angličtiny...


James May namaloval obraz. Říká, že je to šmejd, přesto se po něm lidé mohou utlouct - 1 - James May malba na prodej 01James May namaloval obraz. Říká, že je to šmejd, přesto se po něm lidé mohou utlouct - 2 - James May malba na prodej 02James May namaloval obraz. Říká, že je to šmejd, přesto se po něm lidé mohou utlouct - 3 - James May malba na prodej 03James May namaloval obraz. Říká, že je to šmejd, přesto se po něm lidé mohou utlouct - 4 - James May malba na prodej 04
James May během natáčení v Číně namaloval obraz...

James May namaloval obraz. Říká, že je to šmejd, přesto se po něm lidé mohou utlouct - 5 - James May malba na prodej 05
...který je nyní na prodej

Zdroj: eBay

Petr Prokopec

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama