Reklama

Kdyby se Tesla vrátila z vesmíru, fungovala by jako dřív? Tady je názor odborníků

Jakkoli to pozemšťanovi bude znít bizarně, Tesla Roadster Elona Muska se vesmírem pohybuje zcela vystavena vlivům okolí. Co kdyby se vrátila na Zemi?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Kdyby se Tesla vrátila z vesmíru, fungovala by jako dřív? Tady je názor odborníků

7.2.2018 | Petr Prokopec | 65 příspěvků

Jakkoli to pozemšťanovi bude znít bizarně, Tesla Roadster Elona Muska se vesmírem pohybuje zcela vystavena vlivům okolí. Co kdyby se vrátila na Zemi?

Prakticky veškerá média se v posledních hodinách věnovala startu rakety Falcon Heavy, nakonec ani my jsme si nenechali ujít její automobilové souvislosti. Tato raketa je vůbec nejsilnějším nosičem současnosti a na nízkou oběžnou dráhu zvládne vynést 63,8 tuny nákladu. Mohlo by tedy jít o významný prostředek sloužící k dalšímu zkoumání a dobývání vesmíru. Elon Musk, jehož firma SpaceX za raketou stojí, přitom uvedl, že startu se velmi obával. „Měl jsem před očima obrázek gigantické exploze. Naštěstí se to ale nestalo,“ řekl.

Další mezník kosmonautiky lze tedy celkově hodnotit jako úspěšný, byť Muskovu radost lehce kalí fakt, že nová centrální část prvního stupně nezvládla návrat a zřítila se do moře. To ale byla jediná věc, která se nepovedla. Vše ostatní proběhlo dle plánu nebo dokonce lépe než bylo zamýšleno. Užitečná zátěž v podobě Tesly Roadster se Spacemanem na palubě si to fičí pryč od Země vyšší než plánovanou rychlostí a z našeho pohledu se stane věčnou připomínkou existence lidstva.

Nedlouho po startu se Muska jeden z jeho fanoušků zeptal, jestli by si Roadster mohl nechat, pokud si pro něj zaletí. Musk souhlasil, otázkou ale je, jestli by to k něčemu bylo. Pomiňme teď otázky nalezení Roadsteru, jeho záchytu a samotného návratu na Zem, už jen vyřešení těchto problémů by byl nebetyčný problém.

Mohl by se ale vůz po návratu opětovně používat k jeho původnímu účelu? Tedy nikoliv k dobývání vesmíru, ale k jízdě po silnici? To je skutečnost, kterou se rozhodli do detailu prozkoumat kolegové z Gizmoda. Oslovili proto řadu odborníků, kteří ke zklamání nadšenců dali negativní odpověď. Vesmírný prostor je neskutečně nepřátelské místo a ani se nemusíme bavit o živých organismech. Také technika tam neskutečně trpí.

„Předpokládám, že pár věcí by bylo třeba vyměnit, pokud poslali do vesmíru auto tak, jak ho prodávali,“ uvedl astrofyzik Summer Ash. „Cokoliv vyrobené z gumy by pravděpodobně zmrzlo a popraskalo, neboť tyto díly by byly vystavené vakuu a kosmické zimě. Dle mého názoru by tak jistě potřebovaly vyměnit.“ Jen chladem ovšem problémy nekončí, dále tu totiž máme kosmické záření.

„To spolu s vysokou radiací z Van Allenova pásu by usmažily elektrické okruhy. Nešlo by samozřejmě o okamžitou záležitost, nicméně čím déle bude elektronika těmto vlivům vystavena, tím větší je pravděpodobnost, že elektronické komponenty budou zničeny.“ Raketa s Teslou přitom přímo do zmíněného Van Allenova pásu míří a prolétne jím.

Zdroje z NASA pak ještě dodávají, že své s kovovými částmi udělá nepravidelné zahřívání a ochlazování. Na straně přivrácené ke Slunci mohou teploty přerůstat 100 °C, ve stínu budou blízko absolutní nule (-273,15 °C). Pokud navíc z nějakého důvodu dojde k rotaci, dojde k rychlému střídání teplot v rozsahu stovek stupňů Celsia, což nesvědčí ničemu, natož na Zemi vyrobeným slitinám. Velmi rychle tak dojde k popraskání svarů a dílů samotných, stejně jako může dojít k chladovému svaření jednotlivých dílů k sobě. Na všem se pak mohou podepsat ještě větší či menší meteority.

Je tak velmi nepravděpodobné, že by Roadster fungoval jako auto. Jako artefakt by ale měl nedozírnou cenu. Muska to ovšem netrápí, ostatně s návratem vozu zpátky na Zem ani nepočítal. „Bude to v pořádku - je to ostatně ten poslední z problémů, kterým se zabývám. Tedy alespoň doufám, že vše bude v pořádku,“ dodal šéf Tesly a SpaceX. My jsme zvědavi, co selhalo při návratu centrálního stupně a jaký bude další vývoj v soukromé raketové technice a co to lidstvu umožní. Třeba se opravdu dožijeme návratu na Měsíc a návštěvy Marsu.

Je v podstatě škoda, že se Musk nevěnuje čistě této oblasti a ztrácí čas s automobily. Jejich výrobu pronásledují velké kvalitativní problémy i obrovské ztráty a je pozoruhodné, že přinejmenším v tom prvním ohledu je SpaceX na úplně jiné úrovni. O tom si ale detailněji můžeme povědět zase někdy příště...

Kdyby se Tesla vrátila z vesmíru, fungovala by jako dřív? Tady je názor odborníků - 1 - SpaceX Heavy Falcon launch Tesla Roadster 01Kdyby se Tesla vrátila z vesmíru, fungovala by jako dřív? Tady je názor odborníků - 2 - SpaceX Heavy Falcon launch Tesla Roadster 02Kdyby se Tesla vrátila z vesmíru, fungovala by jako dřív? Tady je názor odborníků - 3 - SpaceX Heavy Falcon launch Tesla Roadster 03Kdyby se Tesla vrátila z vesmíru, fungovala by jako dřív? Tady je názor odborníků - 4 - SpaceX Heavy Falcon launch Tesla Roadster 04Kdyby se Tesla vrátila z vesmíru, fungovala by jako dřív? Tady je názor odborníků - 5 - SpaceX Heavy Falcon launch Tesla Roadster 05Kdyby se Tesla vrátila z vesmíru, fungovala by jako dřív? Tady je názor odborníků - 6 - SpaceX Heavy Falcon launch Tesla Roadster 06Kdyby se Tesla vrátila z vesmíru, fungovala by jako dřív? Tady je názor odborníků - 7 - SpaceX Heavy Falcon launch Tesla Roadster 07Kdyby se Tesla vrátila z vesmíru, fungovala by jako dřív? Tady je názor odborníků - 8 - SpaceX Heavy Falcon launch Tesla Roadster 08Kdyby se Tesla vrátila z vesmíru, fungovala by jako dřív? Tady je názor odborníků - 9 - SpaceX Heavy Falcon launch Tesla Roadster 09Kdyby se Tesla vrátila z vesmíru, fungovala by jako dřív? Tady je názor odborníků - 10 - SpaceX Heavy Falcon launch Tesla Roadster 10Kdyby se Tesla vrátila z vesmíru, fungovala by jako dřív? Tady je názor odborníků - 11 - SpaceX Heavy Falcon launch Tesla Roadster 11Kdyby se Tesla vrátila z vesmíru, fungovala by jako dřív? Tady je názor odborníků - 12 - SpaceX Heavy Falcon launch Tesla Roadster 12Kdyby se Tesla vrátila z vesmíru, fungovala by jako dřív? Tady je názor odborníků - 13 - SpaceX Heavy Falcon launch Tesla Roadster 13Kdyby se Tesla vrátila z vesmíru, fungovala by jako dřív? Tady je názor odborníků - 14 - SpaceX Heavy Falcon launch Tesla Roadster 14Kdyby se Tesla vrátila z vesmíru, fungovala by jako dřív? Tady je názor odborníků - 15 - SpaceX Heavy Falcon launch Tesla Roadster 15Kdyby se Tesla vrátila z vesmíru, fungovala by jako dřív? Tady je názor odborníků - 16 - SpaceX Heavy Falcon launch Tesla Roadster 16Kdyby se Tesla vrátila z vesmíru, fungovala by jako dřív? Tady je názor odborníků - 17 - SpaceX Heavy Falcon launch Tesla Roadster 17Kdyby se Tesla vrátila z vesmíru, fungovala by jako dřív? Tady je názor odborníků - 18 - SpaceX Heavy Falcon launch Tesla Roadster 18
Tesla Roadster se již z kosmu nevrátí. Pokud by se tak ale stalo, nejspíše by již šlo jen o hromadu šrotu

Zdroj: Gizmodo

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 65 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše