Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Kompenzace za Dieselgate v Evropě definitivně nebude, VW by položila
5.7.2016 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Pokud by německý koncern aplikoval Evropě stejný postup jako v USA, přišel by na buben. A donutit jej k tomu podle všeho nelze.
Zanedlouho tomu bude rok, co zámořská organizace pro ochranu životního prostředí EPA vytáhla na světlo světa kauzu Dieselgate. Ta se stala největším skandálem v historii koncernu VW Group a možná i celé historii automobilismu, který pro firmu mohl být i likvidační. Nedávné skutečnosti ale naznačily, že tak dalekosáhlé důsledky mít nebude. Volkswagen totiž dosáhl dohody s americkými regulátory, díky čemuž jej tamní část kauzy vyjde na 14,7 miliardy dolarů (cca 361,34 mld. Kč).
To je pro běžného smrtelníka nepředstavitelně obrovská suma peněz, pro aktuálně největší automobilový koncern světa jde ale o peníze, které dokáže dát dohromady. Do této sumy jsou navíc započítány opravdu veškeré myslitelné náklady, včetně investice do fondu na ochranu životního prostředí a na vývoj „bezemisních“ vozů. Volkswagen se v rámci této dohody také zavázal vykoupit zpět všech zhruba 482 tisíc aut osazených dieselem TDI EA 189 s tzv. odpojovacím zařízením a odškodnit musí i majitele, pakliže o to či ono tedy budou stát. O výši částek bude rozhodovat poměrně komplikovaný mechanismus, který jsme též do detailu popsali.
Zrovna tato část dohody je trnem v oku evropským politikům, kteří pro motoristy ze Starého kontinentu požadují stejnou kompenzaci. Komisařka Evropské unie Elzbieta Bienkowska v tomto směru dokonce uvedla, že by nebylo fér, kdyby se Volkswagen choval ke zdejším zákazníkům jinak než k těm americkým jen proto, že zde existuje odlišný, tedy rozumějte benevolentnější, systém týkající se emisí.
Na tento fakt ovšem nezapomíná šéf koncernu Matthias Müller, který se tento týden sešel s Bienkowskou v Bruselu. Při té příležitosti jí přitom vysvětlil, že „ve Spojených státech jsou limity přísnější, což dělá modifikace (motorů) mnohem komplikovanějšími. A zpětný výkup aut je (ze strany zákazníků) dobrovolný, což by kupříkladu v takovém Německu možné nebylo.“
Tím Müller jen narážel na zákony, které by zřejmě Volkswagenu přikázaly povinný výkup všech inkriminovaných vozů. To by již v rámci německého trhu mohlo být likvidační, stejně jako by pro koncern byla neúnosná kompenzace ve stejné míře jako ve Státech. „Nemusíte být matematikem, abyste si uvědomili, že tak vysoké sumy by přesáhly možnosti VW.“
Přestože tedy na Volkswagen tlačí více politiků než jen Bienkowska, evropští zákazníci se kompenzace definitivně nedočkají. Zčásti i proto, že Volkswagen věří, že na Starém kontinentu žádná pravidla neporušil. V tom mu dávají zapravdu kauzy jiných značek, ve kterých jde taktéž o jistou formu odpojovacího zařízení. To ale v případě takového Opelu prý primárně slouží k ochraně motoru, pročež je legální.
Německá automobilka má sice své tvrzení podložit důkazy, nicméně ty si nejspíše obstará velmi snadno. Dá se tedy předpokládat, že kdyby došlo k odhalení „chytrého“ softwaru v Evropě, Volkswagen by namísto přiznání použil podobnou mlžící taktiku a nikdo by neřekl ani slovo. Na tento fakt ale politici evidentně raději zapomněli a místo toho nyní raději honí politické body...



Šéf koncernu VW Group Matthias Müller potvrdil, že Evropané mohou na kompenzace v americkém měřítku zapomenout
Zdroje: Reuters
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Holku z Kelly Family, nebo sexbombu v bikinách? Srovnání BMW M5 s nepřiznanou novou „Alpinou B5” dává jasnou odpověď
včera
„Bugatti pro chudé” je novým králem všech pekel. Přepisuje další rekordy akcelerace, okruhů i silnic, pomalé je vedle něj i skutečné Bugatti
23.6.2026
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
21.6.2026
Nejnovější články
Škoda zkusila vysvětlit, proč její nejnovější model dostal vertikální displej. Jako by zapomněla, že je otočný
před 3 hodinami
USA zakázaly prodej nových Polestarů v zemi, dokonce i těch, které se tam vyrábí. Firma se ani nebrání a dobře ví proč
před 4 hodinami
Automobilka se rozhodla znovu vynalézt způsob, jakým „sedíme” za volantem auta. A myslí to smrtelně vážně
před 6 hodinami
Někdo zajel s novým Ferrari do Mansory? Ne, tohle Italové udělali svému autu sami, zjevně chtějí peníze kýčovitých tunerů
před 7 hodinami
Zatímco zavedené značky s kombíky končí i kvůli nezájmu o ně v Číně, sami Číňané jich nabízí čím dál víc, aby si získali jejich kupce
včera
Živá témata na fóru
- Letní 225(př) + 255(z) 18-19" - které? 06.26. 12:39 - pavproch
- Ceny PHM ref aktuální válka v Iránu 06.26. 11:35 - Brus
- Fiat a vše kolem nich 06.26. 10:56 - pavproch
- e89 el. steering - přeprogramování ??? 06.25. 12:12 - pavproch
- Policejni Passaty, Superby a neoznacena merici vozidla #2 06.24. 21:19 - řidičBOB
- Volvo 06.24. 16:54 - řidičBOB
- BMW Divize 06.23. 10:20 - pavproch
- S větrem ve vlasech.... 06.23. 04:48 - pavproch
