Reklama

Mercedes dává lekci Tesle ze slušného přístupu k zákazníkům

Tesla se v honbě za rychlým dobytím pozic svých etablovaných konkurentů pouští na tenký led a zákazníky si bere jako rukojmí. Mercedes na to jde jinak.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Mercedes dává lekci Tesle ze slušného přístupu k zákazníkům

22.4.2017 | Petr Prokopec | 27 příspěvků

Tesla se v honbě za rychlým dobytím pozic svých etablovaných konkurentů pouští na tenký led a zákazníky si bere jako rukojmí. Mercedes na to jde jinak.

Názvy některých systémů mohou být zavádějící, zvláště pokud jde o novinky, které vyhlíží celý svět. Ano, řeč je o autonomním řízení, které někteří označují jako autopilot. Proč ne, to je relevantní označení pro systém, který dokáže převzít kontrolu nad vozem a odvézt vás, kam si přejete, jenže... Co když to reálně neumí? Tesla toto označení vzala, dala velké „A“ na začátek a přiřadila jej systému, který toho zase tak moc nezvládá. A poněkud pokrytecky k dodává, že jde pouze o obchodní označení asistenčního systému v testovacím režimu.

Zákazníci ale z názvu logicky nabývají dojmu, že systém umí něco, co ve skutečnosti neumí. A i když můžete stokrát říci, že Tesla informaci o reálných možnostech systému předkládá řidiči mnoha kanály, její přístup je přinejmenším nekorektní. Výsledkem zmatení nejsou jen nehody, ale i hromadná žaloba dosvědčující, že ani zákazníci se v pozici nedobrovolných testerů necítí úplně dobře. Jak se k této věci postaví soud, se nyní můžeme jen dohadovat, jisté ale je, že pozitivní kredit americkému výrobci elektromobilů nepřidává. A právě to je skutečnost, které se chce vyvarovat Mercedes.

Třícípá hvězda totiž stejně jako ostatní výrobci vyvíjí autonomní řízení, rozhodla se jít ale přesně opačnou cestou než Tesla - namísto velkých slov skrývajících menší činy raději bude velkými slovy šetřit a soustředí se na obsah.

„Rozhodli jsme se přestat používat označení 'pilot' pro jakýkoli systém související s podporou řízení, abychom zabránili zákazníkům byť jen pomyslet na to, že něco z toho dokáže řídit,“ říká šéfka prodejů a marketingu Britta Seeger dosvědčujíc nesrovnatelně odpovědnější přístup Mercedesu. „Tyto systémy pojmenujeme jako asistenční, což je podle mne důležité, neboť s tím koresponduje očekávání zákazníků.“ Mercedes tedy chce již od počátku každému naznačit, že jeho technologie řidičům jen pomůže, plně je ale nenahradí - proto zmizí označení „pilot”, o „autopilotu” ani nemluvě.

Do stavu, kdy auta budou umět skutečně sama řídit, máme podle šéfky marketingu ještě daleko, byť důvodem není ani tak samotná technologie. „Umělá inteligence, vzdělávání, lepší mapy, investice do různých technologií, to vše se vyvíjí velmi rychle. Z této stránky lze očekávat změny v krátkém časovém horizontu. Důležitá je ale i legislativa, neboť ta musí být nějak nastavena, a to jistou dobu zabere. Musíme nalézt odpovědi na otázky, musíme učinit správná rozhodnutí.“

Než se tak ovšem stane, bude platit pro zákazníky automobilky jediné - tedy že mají k dispozici pouze asistenční systémy a tedy že „musí držet volant v rukou“. Jen díky tomu nedojde u Mercedesu ke stejným problémům, jaký čelí Tesla. Že jde podle nás o správný přístup, to nejspíše nemusíme dodávat. Obdobně se ostatně třícípá hvězda hodlá zachovat v případě modelů AMG, také u nich nehodlá zákazníkům slibovat, co poté nedodá.

Řeč nyní již není o autonomním řízení, ale o driftovacím režimu. Tedy finese, po které sahá stále více výrobců sportovních aut. Mercedes sice něco podobného též nabízí, ani v tomto případě ale nechce otevírat ústa více, než by bylo zdrávo - podle něj nikdo žádný skutečný driftovací režim nenabízí. „Vím o Fordu Focus RS. Je to v pohodě, ale nejde o driftovací režim. Sice v tomto nastavení zvládnete donuty (pálení pneumatik točením se v kruhu - pozn. red.), ale driftovat s ním na okruhu - to není možné,“ říká šéf AMG Tobias Moers.

Zároveň přitom dodává, že nová generace Mercedesu-AMG A 45, v jejímž případě se o integraci driftovacího režimu spekulovalo nejvíce, opětovně zamíří na vrchol mezi hot hatchy. Její přeplňovaný dvoulitrový čtyřválec bude totiž nově vyvinut od základu, aby mohl nabízet minimálně 400 koní. Veškerý výkon pak zamíří skrze automatickou převodovku na všechna čtyři kola, přičemž i systém 4Matic dozná nemalých změn.

Co konkrétního ale máme očekávat, to je zatím tajemstvím. „Je totiž ještě příliš brzy na to, abych mluvil v detailech, neboť bych tím umožnil konkurenci nahlédnout pod naši pokličku. A to nechci učinit,“ dodává Moers. Šéf AMG ale nicméně naznačil, že divize z Affalterbachu koketuje s elektrickým přeplňováním, byť to nejspíše nebude k dispozici ve chvíli, kdy nová generace A 45 spatří světlo světa.

Pro začátek tedy můžeme počítat s konvenčním turbodmychadlem, to elektricky řízené by ale mohlo dorazit pod kapotou vrcholné varianty A 45 S. O jejím příchodu se mluvilo již před lety, Mercedes ale posléze přisvědčil, že tato verze by nepřišla v ten správný čas. Nyní se ovšem zdá, že ideální doba nadešla. V nepříliš vzdálené budoucnosti se tedy můžeme těšit na opravdu zajímavé věci - ve skutečnosti, ne na papíře...

Mercedes dává lekci Tesle ze slušného přístupu k zákazníkům - 1 - Mercedes-Benz S 500 Intelligent Drive 01Mercedes dává lekci Tesle ze slušného přístupu k zákazníkům - 2 - Mercedes-Benz S 500 Intelligent Drive 02Mercedes dává lekci Tesle ze slušného přístupu k zákazníkům - 3 - Mercedes-Benz S 500 Intelligent Drive 03Mercedes dává lekci Tesle ze slušného přístupu k zákazníkům - 4 - Mercedes-Benz S 500 Intelligent Drive 04Mercedes dává lekci Tesle ze slušného přístupu k zákazníkům - 5 - Mercedes-Benz S 500 Intelligent Drive 05Mercedes dává lekci Tesle ze slušného přístupu k zákazníkům - 6 - Mercedes-Benz S 500 Intelligent Drive 06Mercedes dává lekci Tesle ze slušného přístupu k zákazníkům - 7 - Mercedes S 500 Intelligent Drive lepsi 01Mercedes dává lekci Tesle ze slušného přístupu k zákazníkům - 8 - Mercedes S 500 Intelligent Drive lepsi 02Mercedes dává lekci Tesle ze slušného přístupu k zákazníkům - 9 - Mercedes S 500 Intelligent Drive lepsi 03Mercedes dává lekci Tesle ze slušného přístupu k zákazníkům - 10 - Mercedes S 500 Intelligent Drive lepsi 04Mercedes dává lekci Tesle ze slušného přístupu k zákazníkům - 11 - Mercedes S 500 Intelligent Drive lepsi 05Mercedes dává lekci Tesle ze slušného přístupu k zákazníkům - 12 - Mercedes S 500 Intelligent Drive lepsi 06Mercedes dává lekci Tesle ze slušného přístupu k zákazníkům - 13 - Mercedes S 500 Intelligent Drive lepsi 07
Vývoj autonomního řízení Mercedesu prý pokračuje rychle, automobilka ale zákazníkům nechce ani náznakem slibovat, že by její systémy uměly samy řídit. Proto zcela upouští od označení „pilot”, natož pak „autopilot”

Zdroj: Motoring poprvé a podruhé

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 27 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše