Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Michael Schumacher rok po nehodě: věrní sponzoři i parazitující „přátelé“
30.12.2014 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
O zdravotním stavu sedminásobného šampiona nejsou žádné nové zprávy. Shrnuli jsme proto vše, co se odehrálo v posledních 12 měsících.
Včera uběhl přesně rok od chvíle, kdy se přihodila lyžařská nehoda Michaela Schumachera. Ta se odehrála v resortu Meribel ve Francouzských Alpách, kde je dané téma i nadále velmi citlivé. Ředitel resortu Jean-Louis Leger-Mattei ovšem dodává, že neexistuje jediný důvod, proč by mělo dojít k uzavření celé oblasti či alespoň její části. „Co se stalo Michaelu Schumacherovi, se stalo před dlouhou dobou. Navíc nešlo o naši chybu, nehoda se odehrála mimo vyznačenou sjezdovku. Od té doby se žádné další neštěstí nestalo.“
Podle korespondentky německého listu Bild Nicoly Pohl však řada lyžařů dělá vše proto, aby následovaly příkladu slavného závodníka. Jen během včerejšího rána se totiž minimálně deset sjezdařů vypravilo právě do míst, kde Schumacher narazil hlavou do skály. Je tak možná jen otázkou času, než se podobná nehoda odehraje znovu. Pokud se jí ale bude účastnit někdo méně známý a movitý, asi sotva může počítat se stejným zájmem médií i péčí lékařů.
Abychom ovšem zbytečně nemalovali čerta na zeď, zanecháme spekulací a budeme se soustředit pouze na sedminásobného mistra světa. Ten se pro letošek stal nejvyhledávanějším sportovcem na serveru Google, čemuž se asi málokdo může divit. Prakticky celý svět totiž zajímal a zajímá jeho zdravotní stav. V případě některých novinářů dokonce natolik, že se dotyční neváhali přestrojit za kněze či vydávat za Schumacherova otce.
Mimo to se řada lidí snažila přiživit na závodníkově slávě. Mezi ně kupodivu patří i bývalý lékař ze světa F1 Gary Hartstein, který zejména v prvních měsících prorokoval, že Schumi se již neprobere. Jak se ovšem v mezičase ukázalo, německý závodník má opravdu tuhý kořínek, a tak nakonec mohl být převezen nejprve z francouzského Grenoble na švýcarskou kliniku v Lausanne a následně na své panství v Glandu.
Při transferu bohužel došlo k ofocení lékařské zprávy, přičemž kopii následně pachatel nabídl francouzským a britským médiím za částku 50 000 Eur (cca 1,375 milionu korun). Žádné noviny ale zájem neprojevily, místo toho policie objevila stopy vedoucí do společnosti Rega, která měla transport vrtulníkem na starosti. Za podezřelého byl označen výše postavený úředník, ten se ale oběsil ve vyšetřovací vazbě.
Tím se vina neprokázala, my se však vrátíme do Glandu, kde Schumiho manželka Corinna nechala vybudovat menší domek, kde se o slavného pilota stará 15členný tým lékařů, sester a fyzioterapeutů. Na sklonku října se pak na pacienta byl podívat šéf oddělení ARO Univerzitní kliniky v Grenoblu Jean-Francois Payen, který konstatoval pozitivní uspokojení. „Pokroky jsou evidentní, musíme tomu však dát čas.“
Mimo to také Payen dodal, že Schumacher by se mohl plně uzdravit v horizontu jednoho roku až tří let. To jen potvrdila závodníkova manažerka Sabine Kehm. Zároveň přitom popřela veškerá slova, kterými zejména francouzská média zásobuje další bývalý jezdec F1 Philippe Streiff. Ten totiž nově uvedl, že Schumi již rozpoznává rodinu a komunikuje s ní pomocí očních víček.
Streiff se přitom odvolává na své přátelství s pilotem i hovory s jeho manželkou Corinnou. Sabine Kehm však dodala, že k žádnému takovému kontaktu nedošlo a že vůbec neví o zmiňovaném přátelství. Potvrdila ovšem, že Schumacher dělá skutečně pokroky, i když pouze takové, jaké souvisí s jeho nadále komplikovaným zdravotním stavem.
Je tedy možné, že ona až tříletá rekonvalescenční prognóza je možná až příliš optimistická, což si uvědomila i řada sponzorů. Již v létě tak ukončil kontrakt se Schumim výrobce minerálních vod Rosbacher, jehož kroky nedávno následovaly módní firmy Navyboot a Jet Set. Řada společností a značek však i nadále zůstává závodníkovi věrná a podle nás dělají dobře - opustit kohokoli v těžkých chvílích není pro image dobré, třebaže si můžeme jasně říci, že Schumacher coby jeden z nejbohatších sportovců všech dob jejich peníze k přežití určitě nepotřebuje.
Mezi ty, kteří zůstávají s Schumim, patří automobilka Mercedes-Benz, hodinářská manufaktura Audemars Piquet, výrobce ochranných helem Schuberth či producent dveří a bran Hormann. Robert Peil reprezentující německou investiční firmu Deutsche Vermögensberatung AG pak dodal, že „pro nás je jednoznačné, že při něm budeme stát i ve špatných časech“.
Taková věrnost podle Sabine Kehm není vůbec překvapivá, neboť „naším konceptem vždy byla jen spolupráce vzešlá z osobních přátelství. A to se dnes vyplácí, neboť většina našich partnerů se k nám neotočila zády.“ My pak jen Schumimu můžeme popřát mnoho sil do nového roku, který snad bude ještě příznivější než ten letošní.





Michael Schumacher se na sklonku loňského roku zranil v lyžařském resortu Meribel, poblíž kterého má dokonce i svou horskou chatu


Nyní o slavného pilota kromě 15členného lékařského týmu pečuje i manželka Corinna, která má díky stále se zlepšujícímu stavu konečně důvod ke smíchu
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Amazon poprvé ukázal novou The Grand Tour bez Clarksona a spol., zatím láká spíš jen ze zvědavosti
před 5 hodinami
Už se ví, kdo dal skoro miliardu za první vyrobený kus nejošklivějšího Ferrari dějin, je to vrchol ironie
18.8.2026
Není špatné reklamy? První exemplář otřesného Ferrari Luce se v aukci prodal bezmála za 1 miliardu korun
17.8.2026
Nové na MotoForum.cz
- Na Manu zahynul Mauro Poncini včera 19:00
- Strategie startu Nakagamiho s wild card v Motegi 18.8.2026
- Zuda zůstal lídrem i po Assenu 17.8.2026
- CFMOTO ovládlo RedBull Romaniacs 17.8.2026
- Petr Najman: „Další vydařený víkend v Hořicích“ 14.8.2026
Nejnovější články
Nové super luxusní Hyundai i pro Evropu chce konkurovat Bentley a Rolls-Roycům. Je to největší auto svého druhu a váží přes 3 tuny
před hodinou
Kdo by čekal, že prvním smysluplným elektrickým autem bude Porsche 911? Stojí od 185 tisíc, udělá až 140 km/h a legrace je s ním kupa
před 3 hodinami
Nejprodávanější Hyundai v Česku se s modernizací změnilo k nepoznání. A vlastně nejen na pohled
před 4 hodinami
Amazon poprvé ukázal novou The Grand Tour bez Clarksona a spol., zatím láká spíš jen ze zvědavosti
před 5 hodinami
Lamborghini totálně zaspalo a nechytilo dnes klíčový trend, šéf to teď zkouší „okecat” nesmyslnými argumenty
před 6 hodinami
Živá témata na fóru
- S větrem ve vlasech.... 08.20. 12:41 - Eda
- Banky, peníze, finance, investice... 08.20. 11:43 - pavproch
- Policejní kontroly a měření 08.20. 07:32 - Truck Daškam
- Přituhuje 08.20. 07:11 - Truck Daškam
- Řidiči, co to mají v ruce... 08.20. 06:56 - Truck Daškam
- Chlubítko univerzální 08.19. 23:12 - delphin
- BMW Divize 08.19. 15:43 - pavproch
- Politický koutek 08.19. 12:23 - Předseda
