Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Nejprodávanější auta v Evropě, říjen 2016: trhy po čase klesly, SUV to nezastavilo
24.11.2016 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
SUV jsou dominujícím segmentem, v plusu jsou tak vozy jako VW Tiguan, Seat Ateca či Jaguar F-Pace. Ne všem se ale takto dobře dařilo.
O prodejích nových aut na evropských trzích jsme v posledních měsících mluvili vždy jen v pozitivním duchu. V říjnu však došlo k lehčímu poklesu o 0,02 procenta. Registrováno tak bylo 1 104 506 vozů, tedy jen o přibližně dvě stě méně než loni ve stejném období. Zásluhu na tom nesou především poklesy prodejů ve Francii (-4 %) a Německu (-5,6 %), ostatní hlavní trhy zahrnující Itálii (+9,7 %), Španělsko (+4 %) a Velkou Británii (+1,4 %) znovu počítají s růstem.
O poznání pozitivnější výsledky souvisí s obdobím od ledna do října, kdy můžeme hovořit o 7,2procentním růstu. Prodáno tak sice bylo již 12 348 502 nových aut, hranici patnácti milionů aut ale letos nejspíše nepřekročíme. Nicméně v takovém Německu meta tří milionů registrací padne stoprocentně, v České republice se pro změnu dočkáme více než 250 000 prodaných vozů.
Přesunout se můžeme k automobilkám, kde situace již zdaleka není spojena pouze s růstem. Právě naopak se takový Volkswagen (-7,9 %), Porsche (-11,9 %), Peugeot (-4,5 %), Citroën (-8,9 %), Renault (-1,7 %) a dokonce i Dacia (-2,1 %) dočkaly poklesu. Dolů pak zamířily rovněž Lexus (-3,4 %), Mazda (-4,2 %), Suzuki (-1,2 %) nebo takové Mitsubishi (-19,5 %).
Daří se naopak kupříkladu Seatu (+12,4 %), za čímž stojí SUV Ateca. Růstu se pak dočkal rovněž spřízněný Tiguan, který tak kompenzuje propad registrací u Volkswagenu Golf. Mimo to dolů míří také prodeje modelů Polo a Passat, v rámci těchto segmentů tedy značka rozhodně nemá důvody k oslavám. Škoda Octavia či Fabia ale naopak rostou, oba vozy tak najdeme v Top 20.
Fanoušky Alfy Romeo dozajista potěší další růst této značky, za kterým můžeme logicky očekávat nový sedan Giulia. Jak ovšem dokazuje pohled do přiložených tabulek, jedná se jen o stovky exemplářů, jenž vozu přinesly 0,14procentní podíl na trhu. Mnohem lépe je tak na tom třeba Mini Clubman disponující dvojnásobným podílem, celkové registrace značky jsou pak dokonce trojnásobné.
Za skokana měsíce můžeme již poněkolikáté vyhlásit Jaguar (+61,2 %), v jehož prospěch evidentně hraje model F-Pace. Ten je přitom již několikátým SUV, se kterým máme spojen růst, což vyústilo v pozitivní vývoj celého segmentu. Ten přitom jako jediný oproti loňsku dosáhl zlepšení, u všech dalších karosářských stylů ale došlo k poklesu.
Detaily k prodejům na jednotlivých trzích, konkrétních značek, modelů i segmentů následují.




Celkové prodeje nových aut v Evropě v říjnu oproti loňsku lehce poklesly...


...SUV a odvozeným crossoverům se ovšem daří









































































































Díky modelu Ateca je Seat aktuálně nejlépe rostoucí značkou koncernu VW Group
Zdroj: ACEA, JATO
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Ferrari pošle své zpackané elektrické Luce přímo do zdi
dnes
Na nenápadném místě v polském vnitrozemí stojí nedaleko od Česka ráj superaut, kde vedle sebe jen tak postávají Ferrari, Bugatti či Pagani
včera
Moderní poctu ikonickým Lanciím pohání 1000koňový motor od Koenigseggu a je to něco, jeho projev nahání husí kůži
1.6.2026
Nové na MotoForum.cz
Nejnovější články
Škoda Superb vyšla z testů Němců jako auto s vůbec největším dojezdem v reálném provozu. Takových aut jmenovali 15
před 3 hodinami
Ford se najednou staví proti zákazu spalovacích aut, ještě před 3 roky hystericky bojoval už proti jeho odkladu
před 4 hodinami
Zatímco Audi láká na podobu dveří, novou Q7 kompletně odhalil únik. Takhle bude vypadat zvenčí i zevnitř
před 6 hodinami
Mechanik si sám udělal servis, za který si Bugatti účtuje 560 tisíc Kč, jen za 33 tisícovek. A ukázal, na čem všem si automobilka mastí kapsu
před 7 hodinami
BMW dál maže rozdíly mezi M4 a M2. Po poslední modernizaci menší model líp opravdu nevypadá, nabízí ale prakticky to samé
před 9 hodinami
Živá témata na fóru
- Onboard videa 06.03. 15:10 - Truck Daškam
- Fiat a vše kolem nich 06.03. 14:19 - pavproch
- STK - jak jít štěstíčku naproti? 06.03. 10:59 - jerry
- S větrem ve vlasech.... 06.03. 10:56 - pavproch
- e90 330i 2006 250kkm + náhradní motor 06.03. 06:08 - pavproch
- Elektromobily a vse kolem nich 06.02. 06:55 - řidičBOB
- Detektory policejních radarů 06.01. 15:43 - pavproch
- Výběrové RZ - kdo má lepší úlovek? 05.31. 19:29 - řidičBOB
