Reklama

Nejvíce a nejméně spolehlivé značky aut v Driver Power 2016: poražení překvapí

Statistice spolehlivosti automobilových značek vévodí už očekávané jméno. „Značky z východu”, Audi, VW nebo Nissan ale svými výsledky překvapí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Nejvíce a nejméně spolehlivé značky aut v Driver Power 2016: poražení překvapí

14.11.2016 | Petr Prokopec | 39 příspěvků

Statistice spolehlivosti automobilových značek vévodí už očekávané jméno. „Značky z východu”, Audi, VW nebo Nissan ale svými výsledky překvapí.

Před nedávnem jsme se podívali na anketu Driver Power 2016 britského magazínu Auto Express z hlediska spokojenosti majitelů se svými vozy. Při té příležitosti jsme hovořili zejména o fanatismu vlastníků Tesly Model S, která jednoznačně opanovala nejen celkové pořadí, ale také sedm z deseti dílčích kategorií.

Nebylo tomu tak proto, že nám Tesla leží v žaludku, spíše jsme pouze chtěli poukázat na fakt, že její zákazníci jsou zjevně méně upřímní než majitelé ostatních aut. Reálně totiž mají Tesly zejména se spolehlivostí mnohé potíže a pokud to majitelé nevnímají jako problém, který by je měl činit nespokojenými, je to poněkud zvláštní.

Nejvíce a nejméně spolehlivé značky aut v Driver Power 2016: poražení překvapí - 1 - Tesla Model S P85 P85 D poradna sada 28Nejvíce a nejméně spolehlivé značky aut v Driver Power 2016: poražení překvapí - 2 - Tesla Model S P85 P85 D poradna sada 31Nejvíce a nejméně spolehlivé značky aut v Driver Power 2016: poražení překvapí - 3 - Tesla Model S P85 P85 D poradna sada 34
Tesla získala mezi automobilkami prvenství

Ještě bizarnější se pak věc jeví, když se podíváme ryze na spolehlivost automobilových značek této ankety. I v tomto případě se totiž Tesla stala králem mezi všemi. Nicméně její vítězství a náskok před zbytkem světa již nejsou tak výrazné jako u jednotlivých vozů. Značka dosáhla 97,54procentního hodnocení, druhý Lexus se pyšní 97,25 procenty.

Samozřejmě i v případě jakékoli jiné automobilky můžeme poukázat na možné zkreslení dané subjektivními názory jednotlivých majitelů, nicméně Lexus se v podobných anketách, ať již v Evropě, nebo v zámoří, umisťuje pravidelně na čele, což asi nebude náhoda. O Tesle něco takového říci nelze a máme-li se na věc podívat pozitivněji, jen to potvrzuje, kolik nového tato značka do světa aut přinesla - v dobrém i zlém.

Nejvíce a nejméně spolehlivé značky aut v Driver Power 2016: poražení překvapí - 4 - dacia logan 2017 fl 04Nejvíce a nejméně spolehlivé značky aut v Driver Power 2016: poražení překvapí - 5 - dacia logan 2017 fl 05Nejvíce a nejméně spolehlivé značky aut v Driver Power 2016: poražení překvapí - 6 - dacia logan mcv 2017 fl 05
Velmi dobrého výsledku dosáhly i Dacie

Jako u jiných, i u i ankety Driver Power 2016 tedy platí, že vypovídá hlavně o subjektivním vnímání zákazníků té které značky. Zúčastnilo se jej na 50 tisíc respondentů, kteří své hlasy rozdělili mezi 32 značek a 150 modelů. Dnes prozkoumáme spolehlivost oněch značek.

Nejlepší desítce dominují Japonci

Pohled na nejlepší desítku dokazuje, že pravidlo „Japonec až na konec“ skutečně neplatí. Do pomyslné „top 10” se kromě Lexusu dostalo ještě pět dalších značek ze Země vycházejícího slunce, a sice čtvrtá Toyota, pátá Honda, šestá Mazda, sedmé Suzuki a deváté Subaru.

Nejvíce a nejméně spolehlivé značky aut v Driver Power 2016: poražení překvapí - 7 - Test Skoda Octavia III Combi 2013 prvni 14 TSI 03Nejvíce a nejméně spolehlivé značky aut v Driver Power 2016: poražení překvapí - 8 - Test Skoda Octavia III Combi 2013 prvni 14 TSI 04Nejvíce a nejméně spolehlivé značky aut v Driver Power 2016: poražení překvapí - 9 - Test Skoda Octavia III Combi 2013 prvni 14 TSI 06
Škoda je jednou z mála neasijských značek, které se dostaly do první desítky

Ze zbytku světa pak vyjma Tesly překvapí především třetí příčka rumunské Dacie, kterou by takto vysoko čekal asi jen málokdo. V tomto případě je přitom možné, že daným názorem může stát kupříkladu nízká cena, díky které řada majitelů nějaký ten problém snadno omluví. Obdobně lze pak nejspíše hovořit také o české Škodě, která obsadila osmé místo, či korejské Kie, jíž náleží desátá příčka - tyto značky patří ve Velké Británii k těm levnějším.

Mezi nejhoršími značkami najdeme Němce i Nissan

Zatímco s nejlepší desítkou velká překvapení spojena nejsou, u nejhůře hodnocených značek je tomu právě naopak. Fiat či Alfu Romeo bychom s ohledem na jejich reputaci na chvostu pelotonu snad i čekali, 23. příčka Audi je určitě nemalým překvapením. Stejně jako 29. místo Volkswagenu, který navíc hodnocením nepřekročil metu 90 procent.

Je přitom otázkou, zda na daném hodnocení VW má zásluhu kauza Dieselgate. Ve Velké Británii podobným věcem přikládají větší význam než u nás a v tomto kontextu pak řada lidí jednoduše mohla začít své vozy vnímat jako horší než jaké ve skutečnosti jsou. A nebo takové opravdu jsou.

Nejvíce a nejméně spolehlivé značky aut v Driver Power 2016: poražení překvapí - 10 - Test VW Golf VII 16 TDI prvni 05Nejvíce a nejméně spolehlivé značky aut v Driver Power 2016: poražení překvapí - 11 - Test VW Golf VII 16 TDI prvni 07Nejvíce a nejméně spolehlivé značky aut v Driver Power 2016: poražení překvapí - 12 - Test VW Golf VII 16 TDI prvni 08
Na špatném hodnocení Volkswagenu se nejspíše projevila kauza Dieselgate

Důvod pro slabé hodnocení Audi však chybí, neboť přestože jde o součást koncernu VW Group, se skandálem tato značka až tak spojována není. Pokud by tomu tak totiž bylo, pak by zmiňovaná Škoda nebyla tak vysoko. Je tedy možné, že zde se negativně projevila řada faktorů od Dieselgate až po vyšší cenu, při níž kvalitnější auto tak nějak očekáváte.

Ještě hůře se ovšem hledají důvody pro 28. příčku Nissanu. Jde totiž jednak o japonskou značku, navíc v jejím případě mohlo zafungovat jisté vlastenecké cítění s ohledem na továrnu v Sunderlandu, která navíc nezásobuje jen Velkou Británii, ale značnou část evropských trhů. Evidentně však ani tento kredit značce štěstí nepřinesl, načež je pátá nejhorší.

Nejvíce a nejméně spolehlivé značky aut v Driver Power 2016: poražení překvapí - 13 - Nissan Qashqai DIG-T 2014 test 22Nejvíce a nejméně spolehlivé značky aut v Driver Power 2016: poražení překvapí - 14 - Nissan Qashqai DIG-T 2014 test 26Nejvíce a nejméně spolehlivé značky aut v Driver Power 2016: poražení překvapí - 15 - Nissan Qashqai DIG-T 2014 test 27
Pád Nissanu takřka na dno je též překvapivý

Nacionalistky pak nesmýšleli ani majitelé Mini či Land Roveru, kdy první zmíněná je letošní vůbec nejhorší. V případě té druhé pak jde o skutečně tristní výsledek, pokud si uvědomíme, že sesterský Jaguar skončil na 17. místě. Ani to není příliš lichotivé, neboť spadá do hůře hodnocené poloviny, ovšem z výrazného překonání konkurenčního Audi musí mít Britové radost. Tím náš drobnohled ukončíme, jednotlivé výsledky naleznete v přiložených tabulkách.

Nejvíce a nejméně spolehlivé značky aut dle Driver Power 2016

Nejvíce a nejméně spolehlivé značky aut v Driver Power 2016: poražení překvapí - 16 - Spolehlivost znacek aut Driver Power 2016 tab1Nejvíce a nejméně spolehlivé značky aut v Driver Power 2016: poražení překvapí - 17 - Spolehlivost znacek aut Driver Power 2016 tab2

Zdroj: Auto Express

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 39 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše