Němci zabavují lidem značky na přání, které by jinde na světě prošly bez potíží

Stačí, abyste měli „špatné” iniciály a značka na přání, která by kdekoli jinde na světě prošla bez potíží, vám může i navzdory prvotnímu schválení úřady zpětně zabavena.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Němci zabavují lidem značky na přání, které by jinde na světě prošly bez potíží

12.5.2019 | Mirek Mazal

Stačí, abyste měli „špatné” iniciály a značka na přání, která by kdekoli jinde na světě prošla bez potíží, vám může i navzdory prvotnímu schválení úřady zpětně zabavena.

Blíže neupřesněný německý majitel osobního auta nesmí na svém voze dále používat registrační značku na přání s alfanumerickou kombinací „HH 1933“. Rozhodl o tom soud v Düsseldorfu, a to přesto, že značka byla dříve majiteli standardním způsobem vydána místně příslušnými úřady.

Na použití této „espézetky” si stěžoval některý z občanů, jemuž se zajídalo spojení s obdobím hitlerovského Německa. Majitel vozu přitom zmíněnou volbou nic takového nesledoval. Značky vydal orgán spadající do města Viersen v regionu Severní Porýní-Vestfálsko s odkazem na iniciály a další osobní data žadatele. Jenže ani on, ani úřad si neuvědomili, že zdánlivě nezávadné spojení může mít problematické historické konotace.

Po stížnosti občana vzal úřad své rozhodnutí zpět a požádal držitele o vrácení problematické registrace. Ten to ale odmítl s tím, že volbou kombinace „HH 1933“ nesledoval nic špatného a obrátil se na soud. Justice ovšem rozhodnutí podpořila. Podle soudu ona dvě písmena a čtyři čísla až příliš připomínají historii, na kterou by Němci nejraději zapomněli. Právě před 86 léty byl Adolf Hitler jmenován kancléřem, což mělo katastrofální důsledky pro celou planetu.

Registrační značka tak může být zabavena, jak rozhodl správní soud dne 2. května. Podle rozsudku si běžný občan spojí rok 1933 s nástupem krutého tyrana k moci. Dvě písmena H vedle sebe značí obvyklou zkratku nacistického pozdravu, které stále přežívá v radikálně pravicových kruzích.

Uvedená kombinace spadá do širšího rozsahu značek, které si mohou lidé zvolit prakticky kdekoli na světě, ne však v Německu. Zakázané zkratky týkající se nacistické éry podle schváleného nařízení o registraci vozidel zahrnují spojení AH, HJ, NS, KZ, SA nebo SS. Znaky nesmí urazit dobré mravy, uvádí platný předpis a neměly by tedy odkazovat na iniciály žádného nacistického pohlavára či datum významné události té doby.

Podrobnější úpravy zákona proti urážlivým iniciálám mají jednotlivé spolkové země, například Porýní-Falc neumožňuje vystavit variantu SD, jelikož evokuje Sicherheitsdienst. Dokonce i čísla 18 nebo 88 jsou také vyloučena, protože skrze pořadí písmen v abecedě (1=A, 8=H apod.) opět symbolizují iniciály Hitlera nebo zakázaný pozdrav doprovázený zdviženou pravicí.

Majitel značky se proti rozhodnutí soudu odvolá, je ale otázkou, zda mu to bude něco platné. Mladší Němci zmíněná omezení kritizují už léta, neboť neví, proč by si jako lidé narození klidně 40 let po válce nemohli dát na svou značku písmena SS, jde-li o jejich iniciály. Tušíme však, že tyto ani jiné nářky německé zákonodárce ani soudce neobměkčí, na to jsou Němci příliš striktní.


Němci zabavují lidem značky na přání, které by jinde na světě prošly bez potíží - 1 - Zakazana registracni znacka Nemecko 01Němci zabavují lidem značky na přání, které by jinde na světě prošly bez potíží - 2 - Zakazana registracni znacka Nemecko 02Němci zabavují lidem značky na přání, které by jinde na světě prošly bez potíží - 3 - Zakazana registracni znacka Nemecko 03Němci zabavují lidem značky na přání, které by jinde na světě prošly bez potíží - 4 - Zakazana registracni znacka Nemecko 04Němci zabavují lidem značky na přání, které by jinde na světě prošly bez potíží - 5 - Zakazana registracni znacka Nemecko 05Němci zabavují lidem značky na přání, které by jinde na světě prošly bez potíží - 6 - Zakazane registracni znacky Nemecko dalsi 01
Německá pravidla zakazují registrační značky připomínající Hitlerovu vládu v tak široké míře, že si konotace s nacismem někdy neuvědomí ani úřady, které značky vydávají. To byl i přípd kombinace HH 1933

Zdroj: NRZ

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše