Reklama

Proč si některá otevřená auta říkají Spider a jiná Spyder? Má to logické vysvětlení

Patrně jste si všimli, že otevřené verze některých vozů nesou označení Spider jako pavouk, jiná ale Spyder jako... nic. Proč je to tak a které je přesnější?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Proč si některá otevřená auta říkají Spider a jiná Spyder? Má to logické vysvětlení

22.9.2017 | Marek Bednář | 1 příspěvek

Patrně jste si všimli, že otevřené verze některých vozů nesou označení Spider jako pavouk, jiná ale Spyder jako... nic. Proč je to tak a které je přesnější?

Otevřeným autům se říká Spyder docela často. Za příklad vezměme Audi R8 Spyder nebo třeba Porsche 918 Spyder. Obecně značka Porsche používá označení Spyder docela často - kromě hybridního hypersportu 918 člověka napadne třeba 550 Spyder nebo, z novějších aut, Boxster Spyder.

Pak tu ale jsou vozy, kterým výrobce říká Spider - Alfa Romeo Spider, Fiat 124 Spider, Ferrari 458 Spider. Pokud nejste zcela neteční ke světu kolem vás, museli jste se ptát, proč někteří výrobci říkají svým kabrioletům Spyder s Y a jiný Spider s I? A vůbec, proč se vůbec používá slovo „spider”, tedy v angličtině „pavouk”? Popravdě řečeno, nevěděli jsme to ani my, americký Autoweek ale nyní přišel s vysvětlením. A je tak zajímavé, že si ho nemůžeme nechat pro sebe.

Začněme od začátku. Označení „spider” pro vozy bez střechy je starší než automobil sám - označovaly se tak vozy tažené koňmi, které neměly žádnou střechu - ani pevnou, ani permanentně uchycenou skládací, a také žádná permanentní boční okna. Jediné, co mohla mít, byl „deštník”, který se v případě deště manuálně uchytil nad prostor pro cestující. Vůz pak vizuálně připomínal pavouka, odtud anglické „spider”. Dobrou ochranou před silným deštěm toto řešení pochopitelně nebylo, spidery také nebyly určeny k dlouhým cestám. Jejich cílem bylo nabídnout spíš potěšení z jízdy než spolehlivou přepravu přes celou zemi za každého počasí.

V začátcích automobilismu byla většina aut bez střechy nebo se skládací střechou, až později začaly být populární vozy s pevnou střechou a z otevřených nebo takových, které měly vlastní skládací plnohodnotnou střechu, tj. „konvertibilních” - odtud anglické označení dnešních kabrioletů jako „convertibles” - se stalo luxusní zboží.

A právě tehdy začali někteří výrobci používat označení Spider pro auta bez pevné střechy. A někteří se rozhodli pro drobnou úpravu slova na „Spyder”, což je de facto chybný zápis, ale po stránce marketingu dokázal přilákat pozornost. A uchytil se tak, že je v současnosti častější než „Spider”.

Některá auta ale stále zůstávají u původního Spider. Někdy z úcty k tradici, ve většině případů je ale důvod mnohem jednodušší - v naprosté většině jsou to auta italská, i výše jsme zmiňovali Ferrari, Alfu a Fiat, a italská abeceda nezná písmeno Y, podobně jako K, W, X a Y. Přesto některé italské značky „mezinárodnější” Spyder používají, třeba Lamborghini (existuje ale třeba i Ferrari 250 GT California Spyder, aby se to nepletolo). Jde ale v tom případě o slovo přejaté z cizího jazyka, nakonec třeba u jména fotbalového klubu Juventus Turín je tomu stejně.

A proč je jeden Boxster prostě Boxster a další je Boxster Spyder, když jsou oba kabriolety? Podívejte se, jak vypadají střechy - tu u Spyderu musíte natahovat ručně, byť je permanentní součástí auta, a je to docela dost práce a obíhání auta. U normálního Boxsteru prostě zmáčknete tlačítko, nic víc. U většiny jiných aut je ale Spyder nebo Spider prostě roadster s hezčím jménem...

Proč si některá otevřená auta říkají Spider a jiná Spyder? Má to logické vysvětlení - 1 - ferrari 458 spider spiVSspy 01Proč si některá otevřená auta říkají Spider a jiná Spyder? Má to logické vysvětlení - 2 - ferrari 458 spider spiVSspy 02Proč si některá otevřená auta říkají Spider a jiná Spyder? Má to logické vysvětlení - 3 - ferrari 458 spider spiVSspy 03
Původní správné označení je „Spider”, neboť má jít skutečně o připodobnění k pavoukovi. Italové jej používají i dnes, protože nemají Y

Proč si některá otevřená auta říkají Spider a jiná Spyder? Má to logické vysvětlení - 4 - porsche boxster spyder spiVSspy 01Proč si některá otevřená auta říkají Spider a jiná Spyder? Má to logické vysvětlení - 5 - porsche boxster spyder spiVSspy 02Proč si některá otevřená auta říkají Spider a jiná Spyder? Má to logické vysvětlení - 6 - porsche boxster spyder spiVSspy 03
Většina zbytku světa ale přešla na „Spyder”


Jaký je rozdíl mezi Boxsterem a Boxsterem Spyder? Kromě váhy a ceny také to...


...kolik práce máte s natahováním střechy

Zdroj: Autoweek

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 1 příspěvek

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše