Reklama

Prodeje aut v Evropě, červenec a srpen 2016: propad následoval další růst

Aktuální evropské registrace jsou ve znamení pozitivních výsledků spojených skoro se všemi trhy i značkami. Překvapí jen klesající Volvo.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Prodeje aut v Evropě, červenec a srpen 2016: propad následoval další růst

19.9.2016 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Aktuální evropské registrace jsou ve znamení pozitivních výsledků spojených skoro se všemi trhy i značkami. Překvapí jen klesající Volvo.

Prodejům nových aut na evropských trzích jsme se delší dobu nevěnovali, ne však z vlastní lenosti. To si jen asociace výrobců, která má zveřejňování dat na starosti, vzala jako každý rok letní prázdniny. Nyní jsou ovšem lidé z ACEA zpět, pročež si můžeme projet výsledky nejen za poslední dva měsíce, ale rovněž za celý letošní rok. Začneme přitom celkovým souhrnem od ledna do srpna, kdy prodáno bylo 9 787 760 nových aut, tedy o 8,1 procenta více než loni touto dobou.

Na tomto výsledku se výraznou měrou a především pozitivním způsobem podílely všechny hlavní evropské trhy. Ve Francii byl růst 6,1procentní, v Německu 5,7procentní, v Itálii 17,4procentní a ve Velké Británii 2,8procentní. Kromě toho se nemalou měrou zlepšily registrace také ve Španělsku (+11,3 %), nejlepší růst pak za sebou má Kypr (+33,3 %). Zde se ovšem jedná o cca 2 200 nových vozů.

V červenci Evropa kopírovala vývoj v České republice, po dlouhé době tedy došlo k poklesu, a to 1,4 procenta. Dáno je to především menším počtem pracovních dnů, na sedmý letošní měsíc totiž připadalo pět víkendů. Pokles se tak dotkl i výše jmenované Francie či Německa, ovšem taková Itálie, Španělsko či Velká Británie mířily lehce do plusu. Výsledkem je tak 1 124 361 registrací.

Přesunout se můžeme do srpna, který již můžeme označit jako nadmíru pozitivní. Prodej 819 126 nových aut je totiž nejlepším výsledkem od roku 2007. Ve srovnání s loňskem byl zaznamenán 10procentní růst, ke kterému opětovně přispěly veškeré výše zmiňované hlavní trhy. Tedy jak Francie (+6,7 %), tak Německo (+8,3 %), Itálie (+20,1 %), Španělsko (+14,6 %) a Velká Británie (+3,3 %).

Pokud přijde řeč na jednotlivé automobilky, pak registrace v červenci i srpnu odpovídají výkyvům trhu. První zmíněné období je tedy spojeno zejména s poklesem, zvláště u koncernů VW Group a PSA. Renault byl oproti nim v plusu, ovšem především díky Dacii. U FCA pak došlo ke kýženému obratu k lepšímu, a to i u Alfy Romeo. Nicméně rozhodně nejde o růst, který by značku spasil.

Růst si připsaly také BMW či Mercedes, stejně jako se situace zlepšovala u Lexusu. Nahoru míří i Kia, a to mnohem razantněji než mateřské Hyundai. Kromě toho si polepšily i značky jako Suzuki, Honda, Land Rover či Jaguar, kterého můžeme již po několikáté jmenovat „Skokanem měsíce“. Prodeje celé skupiny se tak již začínají přibližovat na úroveň Volva (to rostlo jen nepatrně).

Pokud červenec byl měsícem růstu i poklesu, pak v srpnu můžeme mluvit téměř jen o pozitivních výsledcích. Ty negativní jsou totiž spojeny pouze s některými značkami, konkrétně s Mitsubishi (-15,2 %) a Lancií/Chryslerem (-11,1 %). Kromě toho nezabodoval ani Citroën (-0,3 %), o poznání překvapivější je ale pád Volva (-14,8%), který se dosavadním trendům vymyká.

Ve všech ostatních případech tu ale máme růst, přičemž mezi značkami německého koncernu si nejvíce polepšil Seat (+19 %), a to nejspíše díky úspěchu nového SUV Ateca. Dacia (+36,7 %) pak opětovně pomáhá Renaultu do výrazného plusu, Kia znovu zválcovala Hyundai (+16,9 % versus +11,7 %) a Jaguar je opět nejrychleji rostoucí značkou měsíce.

Prodeje aut v Evropě, červenec a srpen 2016: propad následoval další růst - 1 - Prodeje EU 7-8-2016 01Prodeje aut v Evropě, červenec a srpen 2016: propad následoval další růst - 2 - Prodeje EU 7-8-2016 02
Prodeje nových aut v červenci se nesly ve znamení poklesu, jenž byl dán menším počtem pracovních dnů než v loňském roce

Prodeje aut v Evropě, červenec a srpen 2016: propad následoval další růst - 3 - Prodeje EU 7-8-2016 03Prodeje aut v Evropě, červenec a srpen 2016: propad následoval další růst - 4 - Prodeje EU 7-8-2016 04
Srpen byl již spojen pouze s pozitivy, byť propad u značky Volvo asi nikdo nečekal

Prodeje aut v Evropě, červenec a srpen 2016: propad následoval další růst - 5 - Prodeje EU 7-8-2016 05Prodeje aut v Evropě, červenec a srpen 2016: propad následoval další růst - 6 - Prodeje EU 7-8-2016 06
Celkový vývoj za letošní rok a srovnání s roky předchozími

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze Přidat příspěvek

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama