Reklama

Ruský trh s auty navzdory sankcím roste, nejprodávanějším modelem ale není Lada

Prodeje nových aut v Rusku se pod tíhou mezinárodních sankcí v posledních letech jen propadaly. Tomu je konec a není to jediné překvapení.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Ruský trh s auty navzdory sankcím roste, nejprodávanějším modelem ale není Lada

7.7.2017 | Petr Prokopec | 4 příspěvky

Prodeje nových aut v Rusku se pod tíhou mezinárodních sankcí v posledních letech jen propadaly. Tomu je konec a není to jediné překvapení.

Ruský trh se v posledních měsících potácel od neúspěchu k neúspěchu. Ekonomická situace v zemi není nejlepší, neboť v důsledku anexe Krymu byly zavedeny mnohé mezinárodní sankce. Prodeje nových aut tak postupně klesaly na dno, loni se za celý rok prodalo o 11 procent méně než předloni. Výsledky z roku 2015 byly přitom o 25 procent horší než v roce 2014.

V prvních letošních měsících se navíc zdálo, že daný trend bude pokračovat. V lednu dosáhl pokles hodnoty 5 %, v únor pak 4,1 %. Březen se ale již nesl ve znamení obratu (+9,4 %), který překvapivě pokračoval také v dubnu (+6,9 %). V květnu pak byl již růst dokonce dvouciferný (+14,7 %), což se nakonec projevilo i na celkových prozatímních registracích - ty byly totiž po pěti měsících o 5,1 % výše než loni.

Nyní si můžeme posvítit na červnové prodeje, přičemž v pozitivním trendu budeme pokračovat. Registrace vzrostly o 15 procent na 141 084 nových vozů. V rámci druhého letošního čtvrtletí je tak již ruský trh nahoře o 12 procent, od ledna do června pak bylo celkově prodáno 718 529 aut, tedy o 6 procent více než během prvního pololetí loňského roku. Analytici navíc počítají, že růst bude pokračovat.

Nejúspěšnějším výrobcem zůstává i nadále Lada, a to jak v rámci června, tak i celého dosavadního roku. Ruská automobilka prodala 27 396, respektive 140 231 nových aut. Tím dalece překonala nejbližší konkurenci, jíž tvoří korejské značky Kia a Hyundai. První má na svém kontě 16 755, respektive 85 189 registrací, druhá pak 14 673, respektive 70 588 registrací. Dvouciferný pak byl v červnu ještě Renault.

O trochu překvapivější je ovšem situace mezi jednotlivými modely. V červnu sice kralovala Lada Granta, která má na kontě dokonce i meziroční růst, nicméně na záda jí dýchá Kia Rio. Té bylo za šestý kalendářní měsíc prodáno méně než loni ve stejné době. Pokud ovšem přijde řeč na pololetní výsledky, je situace zcela opačná - Rio je na špici a navíc raketově roste, Granta je druhá a navíc zájem o ni klesá.

Na třetím místě pak najdeme Hyundai Solaris, které v minulosti již několikrát usedlo na ruský automobilový trůn. Aktuálně ovšem registrace klesají, v rámci pololetí je pak dokonce lepší i nová Lada Vesta. Mezi nejlepší pětadvacítkou má ostatně ruská značka ještě řadu dalších modelů, povšimnout si můžeme i Škody Rapid či Octavia nebo Volkswagenu Polo, kterému patří sedmé, v rámci pololetí pak šesté místo.

Pokud budete hledat Teslu, v žebříčku ji nenajdete. Tato značka od ledna do května prodala v Rusku patnáct aut (na Model S připadá 11 kusů, na Model X čtyři), což meziročně představuje 25procentní zlepšení. Tesla tak rázem ovládá 70 procent trhu s elektromobily, což nám ovšem jen dokládá, kterak je o alternativní ústrojí v Rusku jen mizivý zájem.

Ruský trh s auty navzdory sankcím roste, nejprodávanějším modelem ale není Lada - 1 - Prodeje RU 6-2017 01Ruský trh s auty navzdory sankcím roste, nejprodávanějším modelem ale není Lada - 2 - Prodeje RU 6-2017 02Ruský trh s auty navzdory sankcím roste, nejprodávanějším modelem ale není Lada - 3 - Prodeje RU 6-2017 03
Ruský trh se konečně zvedá ze dna...

Ruský trh s auty navzdory sankcím roste, nejprodávanějším modelem ale není Lada - 4 - Lada Granta liftback 2014 14Ruský trh s auty navzdory sankcím roste, nejprodávanějším modelem ale není Lada - 5 - Lada Granta liftback 2014 15Ruský trh s auty navzdory sankcím roste, nejprodávanějším modelem ale není Lada - 6 - Lada Granta liftback 2014 16
...přičemž značkám vládne Lada, mezi modely pak byla v červnu nejžádanější Granta

Ruský trh s auty navzdory sankcím roste, nejprodávanějším modelem ale není Lada - 7 - Kia Rio Sedan 2015 facelift 14Ruský trh s auty navzdory sankcím roste, nejprodávanějším modelem ale není Lada - 8 - Kia Rio Sedan 2015 facelift 16Ruský trh s auty navzdory sankcím roste, nejprodávanějším modelem ale není Lada - 9 - Kia Rio Sedan 2015 facelift 17
V případě celého pololetí ovšem zlaté vavříny patří Kie Rio, která se v Rusku prodává jako sedan

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 4 příspěvky

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše