Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Rusové ukázali bizarní speciály Islámského státu, které zabavili v bitvě o ropná pole
2.10.2018 | Mirek Mazal
O takzvaném Islámském státu je hodně slyšet, ale jak skutečně bojuje s nepřáteli odříznutý od okolního světa? Tady si můžete prohlédnout jeho auta předělaná na bojové speciály.
V Moskvě se konala mezinárodní přehlídka zbraní, vojenské techniky a speciálních zařízení sloužících ozbrojeným složkám. Během dvoudenní, místně největší akce svého druhu bylo možné si v rozlehlém areálu Patriot Expo možnost prohlédnout poslední výkřiky ve vývoji zbraní a nových vojenských technologií. Vedle novinek se ale ruská armáda pochlubila také ukořistěnými válečnými artefakty a ty jsou alespoň pro nás ze všeho nejzajímavější.
Rusové totiž ukázali, co všechno se také pohybuje na bitevních polích Sýrie. Tamní občanská válka tragicky plyne již sedmým rokem, vnitřní ozbrojený konflikt začal v březnu 2011 v rámci tzv. arabského jara, které se vládní jednotky snažily potlačit. Násilí eskalovalo v další konflikty, které přerostly až v povstání části obyvatelstva. Později se incidenty vystupňovaly až do celonárodní občanské války, jejímž výsledkem je rozložení země na velký počet oblastí, ve kterých mnoho nesourodých frakcí bojuje za rozličné cíle ve velmi nepřehledném zápase o život.
Jednotlivé strany se přizpůsobují situaci a s ohledem na faktické odříznutí země od zbytku světa si pro bojové účely upravují dostupnou techniku, jak se dá. Rusové tak mohli ukázat tři původně americké automobily Hummery, přesně HMMWV s dodatečně přidanou ochranou ocelovými pláty a dalšími modifikacemi. Dodělané štíty či radlice nápadně připomínají sci-fi monstra z Šíleného Maxe či Soudce Dredda nikoli nepodobně těm, které v Sýrii používají Kurdové.
Pojízdné nedobytné pevnosti vyrobené ze všeho, co dům dal, sloužily úderné skupině samozvaného Islámského státu v oblasti Shaer v bitvě o ropná pole. Všechny modifikace jsou podřízené výdrži. Okna jsou nahrazena malými průzory, pneumatiky chrání hranaté bloky svařených železných plátů a místo nárazníku je kolikrát přimontován špičatý pluh. Že nešlo o hračky, naznačují stopy po kulkách. Amatérské úpravy posádku možná opravdu nakrátko ochránily, porážce však zabránit očividně nedokázaly. I tak je to zajímavý pohled na to, co všechno se může stát z auta...




































Takto vypadají stroje, s nimiž se bojuje o ropná pole v Sýrii
Zdroj: twower@livejournal
Bleskovky
Fanoušci Wankelů by teď měli slavit výročí historického vítězství v Le Mans, místo toho truchlí nad smutnou ztrátou
včera
Fotbalista se natočil, jak jede se svým BMW 307 km/h v běžném provozu. Skončil na 4 roky ve vězení
včera
From hero to zero za 16 dnů: „Policista roku” si užíval slávy jen 2 týdny, pak sám skončil za mřížemi
12.8.2026
Nejčtenější články
Lada ukázala své zbrusu nové motory, chce s nimi znovu prorazit
17.7.2026
Ferrari zkusí prodat první kus svého nejnepovedenějšího auta v aukci jako sběratelskou věc, popřelo kvůli tomu samo sebe
17.7.2026
Britové zkouší k neúspěchu téměř odsouzenou novinku zachránit s pomocí triku z 52 let starého českého filmu
17.7.2026
Lamborghini nevrátí svým autům ruční řazení v žádné podobě. Vysvětlení prodejního šéfa je necitlivé a trapné
17.7.2026
Měl to být hit k pohledání, dnes se dealeři marně pokouší zbavit dva roky neprodaných aut navzdory slevám až 500 tisíc Kč
17.7.2026
Živá témata na fóru
- Policejni Passaty, Superby a neoznacena merici vozidla #2 08.15. 19:23 - řidičBOB
- Cyklistické vlákno 08.15. 18:30 - řidičBOB
- Ceny PHM ref aktuální válka v Iránu 08.15. 09:26 - pavproch
- Banky, peníze, finance, investice... 08.15. 06:28 - pavproch
- Porsche - vse o sportovnich modelech 08.15. 06:01 - pavproch
- Přejetí čerstvě natřeného přechodu 08.14. 09:53 - Bookebster
- S větrem ve vlasech.... 08.14. 05:35 - pavproch
- Policejní kontroly a měření 08.13. 20:27 - Truck Daškam
