Škoda Fabia zklamala v britském testu, rázem hřeší na to, čím po léta bodovala

Škoda si během uplynulých dekád získala srdce Britů kombinací nemalé praktičnosti s atraktivními cenami. Teď jsou k jejím vozům rázem kritičtější, začaly být příliš drahé.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Škoda Fabia zklamala v britském testu, rázem hřeší na to, čím po léta bodovala

8.7.2019 | Petr Prokopec

Škoda si během uplynulých dekád získala srdce Britů kombinací nemalé praktičnosti s atraktivními cenami. Teď jsou k jejím vozům rázem kritičtější, začaly být příliš drahé.

Po představení nových modelů Scala a Kamiq by se mohlo zdát, že Škoda Fabia je tu již jen do počtu. Minimálně pak při pohledu na oficiální nabídku, kde sice najdeme čtyři úrovně výbavy, s nimiž lze spárovat pětidvířko i kombík, ovšem pouze dvě motorizace. Tedy dle aktuálního ceníku, ve kterém trůní pouze tříválce 1,0 MPI (44 kW/60 koní) a 1,0 TSI (70 kW/95 koní). V konfigurátoru pak sice je možné zaškrtnout i druhý zmíněný agregát naladěný také na 81 kW/110 koní, s nimiž je navíc spárován šestistupňový manuál místo pětistupňového, tím ale nabídka definitivně končí. Na automaty či pohon všech kol se tu tedy již nehraje ani za příplatek.

Ve světle těchto restrikcí je překvapivé, že Fabia se prodejně drží prakticky na stejné úrovni, jako tomu bylo v předchozích čtyřech letech. Je však otázkou, jak dlouho jí vydrží pára. Na trh totiž začíná proudit stále více nových malých hatchbacků, mezi něž patří třeba Peugeot 208. Kromě toho musí Škoda soupeřit i s koncernovými sourozenci v podobě Volkswagenu Polo a Seatu Ibiza, jenž jsou modernějšími vozy na vyspělejších platformách. O srdce zákazníka se tedy uchází velké množství aut, vítězem přitom může být jen jeden. A jak zjistili Britové, Škoda v tomto klání začíná tahat za stále kratší konec provazu. Zvláště když se již nemůže opřít o tradiční výhodu.

Jak asi již tušíte, řeč je o ceně. Ginny Buckley z magazínu Carbuyer totiž ve své recenzi zmínila, že Fabia ve výbavě Monte Carlo startuje na nemalých 17 460 GBP (497 100 Kč). A pokud zapátráte v příplatkové výbavě, dostanete se dokonce až za 19 tisíc liber (541 tisíc korun). To je opravdu nemalá částka na auto, které sice prošlo loni faceliftem, ovšem aktuálně má na krku již pět let. Uvnitř se totiž jeho stáří již začíná nepříjemně projevovat. A skutečnost, že k mání je již jen s benzinovými tříválci, Škodě Fabia taktéž nepomáhá - diesely i čtyřválce jsou fuč.

Vůbec bychom se tedy nedivili, kdyby mladoboleslavská automobilka zakrátko vyrukovala s různými pobídkami či speciálními modely, které nabídnou více muziky za méně peněz. Nicméně i poté, bude mít Fabia zjevně již daleko tužší život než dosud. Zvláště v oné Británii, kde se Monte Carlo se všemi příplatky již začíná blížit základnímu Fordu Fiesta ST. Ten má sice pod kapotou taktéž tříválec, nicméně s dvojnásobným výkonem.

Aby toho nebylo málo, Ginny Buckley dodává, že na danou cenu jsou plasty v kabině až příliš laciné. V zavazadelníku nelze po sklopení zadních sedadel počítat s plochou podlahou, zadní dveře pak mají malý úhel otevření a doprostřed zadní lavice lze usadit jen dítě, a to navíc ještě za trest. S motorem pak sice zvládnete předjet pomalejší dopravu a řízení lze s přimhouřeným okem považovat za komunikativní, ovšem již zmiňovaná Fiesta ST vám nabízí působivější dynamiku, a to za skoro stejné peníze.

Smysl tedy v Británii dávají jen nižší úrovně výbavy, které by navíc neměly být párovány s atmosférickou jednotkou. Nicméně i v takové chvíli má Fabia stále své nedostatky, stejně jako pozitiva, mezi něž spadá třeba prostor nad hlavou či doplňky Simply Clever. Musíte tedy jednoduše mít alespoň trochu iracionální slabost pro Škody, abyste jí na stále členitějším trhu dali přednost. A to není zrovna to, na čem by česká automobilka dosud stavěla svůj úspěch.


Škoda Fabia zklamala v britském testu, rázem hřeší na to, čím po léta bodovala - 1 - Skoda Fabia Monte Carlo 2019 videoscreen 01Škoda Fabia zklamala v britském testu, rázem hřeší na to, čím po léta bodovala - 2 - Skoda Fabia Monte Carlo 2019 videoscreen 02Škoda Fabia zklamala v britském testu, rázem hřeší na to, čím po léta bodovala - 3 - Skoda Fabia Monte Carlo 2019 videoscreen 03Škoda Fabia zklamala v britském testu, rázem hřeší na to, čím po léta bodovala - 4 - Skoda Fabia Monte Carlo 2019 videoscreen 04Škoda Fabia zklamala v britském testu, rázem hřeší na to, čím po léta bodovala - 5 - Skoda Fabia Monte Carlo 2019 videoscreen 05Škoda Fabia zklamala v britském testu, rázem hřeší na to, čím po léta bodovala - 6 - Skoda Fabia Monte Carlo 2019 videoscreen 06
Škoda Fabia přestává stačit konkurenci na trhu, na své stáří, kvalitu plastů a velikost motorů začíná být příliš drahá

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama