Zkrachovalá služba na sdílení aut teď vyprodává zbylé vozy, stojí pakatel

Jedna z největších služeb na sdílení aut je po smrti, úplný konec kdysi půjčovaných aut to ale neznamená. Malé elektromobily nacházejí další uplatnění a zájem o ně je kupodivu hodně velký.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Zkrachovalá služba na sdílení aut teď vyprodává zbylé vozy, stojí pakatel

17.11.2018 | Mirek Mazal

Jedna z největších služeb na sdílení aut je po smrti, úplný konec kdysi půjčovaných aut to ale neznamená. Malé elektromobily nacházejí další uplatnění a zájem o ně je kupodivu hodně velký.

Francouzský pokus o alternativu k soukromému vlastnictví osobních automobilů byl trefně pojmenován Autolib. Složenina slov automobil (automobile) a svoboda (liberté) sedm let označovala sdílení elektrických automobilů, které měly z ulic vytlačit konvenční stroje a mimo jiné nastolit ekologickou rovnováhu. Předplatné 15 Eur (390 Kč) včetně uživatelského poplatku 5 Eur (130 Kč) na půl hodiny uhradily desetitisíce uživatelů, kterým se líbila myšlenka starosty Bertranda Delanoë. První rok v provozu vypadal nadějně, krachu letos v létě ale nakonec nic nezabránilo.

Důvody jsme podrobně rozebírali dříve, tím hlavním byla neúcta většiny majitelů k vozům, které nebyly jejich a další zneužívání půjčovaných aut. Jedna z největších služeb svého druhu kritické období neustála a definitivně skončila. Paříž je možná zase o něco špinavější, ale zbylé šedé elektromobily mají šanci být znovu středem pozornosti. Ve staré továrně společnosti Matra v centru obce Romorantin-Lanthenay se nyní prodávají přeživší kusy.

Minulý víkend nastala první možnost nákupu. Reklama byla k vidění pouze na internetu po dobu dvou dnů, přesto se u bývalé fabriky nashromáždilo okolo dvou stovek zájemců. Většina inzerovaných modelů nebyla po ujetí více než 100 tisíc kilometrů zrovna v dobrém stavu, i tak prý nejodolnější zákazníci přečkali noc přímo na místě před burzou.

Důvodem byla prodejní cena. Prvních padesát bylo prodáno za 3 700 Eur (asi 96 tisíc Kč) každý. Elektrické vozy mizely tak rychle, že prodejce nabídku rozšířil o dalších 50 jednotek. Během několika minut bylo dohodnuto 100 kupních smluv. Francouzi prý hledají levné alternativy k pohodlnému dojíždění a stovka z nich má po starostech - jako sdílené je vozy nezajímaly, jako jejich vlastní ano.

Opakování akce je plánováno v dalších týdnech, vyjde snad na všechny, protože se celkem na místě shromáždilo 3 500 vyřazených aut. Příště už za vyšší cenu budou opět k mání nabíjecí autíčka Bolloré Bluecar. Elektrické stroje se vyrábí v italském městě Bairo, za designem stojí studio Pininfarina. Třídveřový hatchback s rozměry 3 300 x 1 720 x 1 610 milimetrů (délka x šířka x výška) pohání výhradně elektromotor o výkonu 50 kW zásobovaný energií z akumulátorů kapacity 30 kWh. Slíbený dojezd ve městě se pohybuje okolo 250 kilometrů, mimo centrum o stovku méně. Na krátké trasy použitelná alternativa.


Zkrachovalá služba na sdílení aut teď vyprodává zbylé vozy, stojí pakatel - 1 - Konec sdileni elektromobilu v Parizi 01Zkrachovalá služba na sdílení aut teď vyprodává zbylé vozy, stojí pakatel - 2 - Konec sdileni elektromobilu v Parizi 02Zkrachovalá služba na sdílení aut teď vyprodává zbylé vozy, stojí pakatel - 3 - Konec sdileni elektromobilu v Parizi 03Zkrachovalá služba na sdílení aut teď vyprodává zbylé vozy, stojí pakatel - 4 - Konec sdileni elektromobilu v Parizi 04Zkrachovalá služba na sdílení aut teď vyprodává zbylé vozy, stojí pakatel - 5 - Konec sdileni elektromobilu v Parizi 05Zkrachovalá služba na sdílení aut teď vyprodává zbylé vozy, stojí pakatel - 6 - Konec sdileni elektromobilu v Parizi 06Zkrachovalá služba na sdílení aut teď vyprodává zbylé vozy, stojí pakatel - 7 - Konec sdileni elektromobilu v Parizi 07Zkrachovalá služba na sdílení aut teď vyprodává zbylé vozy, stojí pakatel - 8 - Konec sdileni elektromobilu v Parizi 08Zkrachovalá služba na sdílení aut teď vyprodává zbylé vozy, stojí pakatel - 9 - Konec sdileni elektromobilu v Parizi 09Zkrachovalá služba na sdílení aut teď vyprodává zbylé vozy, stojí pakatel - 10 - Konec sdileni elektromobilu v Parizi 10Zkrachovalá služba na sdílení aut teď vyprodává zbylé vozy, stojí pakatel - 11 - Konec sdileni elektromobilu v Parizi 11Zkrachovalá služba na sdílení aut teď vyprodává zbylé vozy, stojí pakatel - 12 - Konec sdileni elektromobilu v Parizi 12Zkrachovalá služba na sdílení aut teď vyprodává zbylé vozy, stojí pakatel - 13 - Konec sdileni elektromobilu v Parizi 13Zkrachovalá služba na sdílení aut teď vyprodává zbylé vozy, stojí pakatel - 14 - Konec sdileni elektromobilu v Parizi 14Zkrachovalá služba na sdílení aut teď vyprodává zbylé vozy, stojí pakatel - 15 - Konec sdileni elektromobilu v Parizi 15Zkrachovalá služba na sdílení aut teď vyprodává zbylé vozy, stojí pakatel - 16 - Konec sdileni elektromobilu v Parizi 16Zkrachovalá služba na sdílení aut teď vyprodává zbylé vozy, stojí pakatel - 17 - Konec sdileni elektromobilu v Parizi 17Zkrachovalá služba na sdílení aut teď vyprodává zbylé vozy, stojí pakatel - 18 - Konec sdileni elektromobilu v Parizi 18
Sdílené elektromobily skončily v troskách...

Zkrachovalá služba na sdílení aut teď vyprodává zbylé vozy, stojí pakatel - 19 - Bollore Bluecar vyprodej Autolib Francie 01Zkrachovalá služba na sdílení aut teď vyprodává zbylé vozy, stojí pakatel - 20 - Bollore Bluecar vyprodej Autolib Francie 02Zkrachovalá služba na sdílení aut teď vyprodává zbylé vozy, stojí pakatel - 21 - Bollore Bluecar vyprodej Autolib Francie 03Zkrachovalá služba na sdílení aut teď vyprodává zbylé vozy, stojí pakatel - 22 - Bollore Bluecar vyprodej Autolib Francie 04
... přeživší kusy jsou nyní levně ke koupi. A Francouzi o ně kupodivu mají velký zájem

Zdroj: Lecho Republicain

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama