Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Světové auto roku 2014 (WCOTY): vítězí Audi A3, BMW i3 má prý nejhezčí design
17.4.2014 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Letošní ročník ankety je kontroverzní i kuriózní. Titul totiž získal model, který loni prohrál. Nebo ten, který zrovna krásou neoplývá.
Výsledky mnoha anket jsou přinejmenším zvláštní. Platí to zejména o těch, v nichž běží o nejlepší pohonnou jednotku roku - pragmatismu se totiž u většiny hlasujících nedočkáte, díky čemuž ty nejlepší příčky okupují agregáty s dvěma či třemi válci a objemem, který by vás v případě nějakého sladkého nápoje sotva zasytil na celý den. „Zelenému lobby“ se ovšem dnes přímo věnovat nehodláme, i když nepochybujeme, že nějaký vliv na výsledky ankety World Car of the Year (WCOTY) mělo.
Než se ovšem k pozadí celé ankety dostaneme, je třeba vyhlásit vítěze. Tím se stalo Audi A3, což nám nepřijde zrovna jako nejlepší možná volba. Kvality německého vozu tím samozřejmě nechceme shazovat, je ovšem třeba si uvědomit, že v pořadí třetí generace byla představena již v roce 2012. Svým způsobem by tak měla chybět již v úvodním seznamu.
Jenže anketa WCOTY je především americkou záležitostí. A jelikož loni na trh dorazil sedan, dá se nakonec volba alespoň částečně pochopit. Pro koncern VW Group se tak jedná o již druhé zlaté vavříny v řadě, neboť loni byl vyhlášen vítězem Volkswagen Golf. Kuriózní přitom je, že za sebou nechal se značným odstupem také Audi A3 hatchback.
Lehkou parafrází na Hamleta tak můžeme zahlásit, že je cosi shnilého ve státě americkém. To ostatně jen dokládá volba designového vozu roku. Zatímco v předchozích ročnících se vítězi staly britské ikony jako Jaguar F-Type, Range Rover Evoque či Aston Martin Rapide, letos bylo za nejkrásnější vůz zvoleno BMW i3. Tedy model, který bychom na danou trofej těžko kdy netipovali.
Není to přitom jediná cena, kterou si mnichovská automobilka z posledního ročníku ankety WCOTY odváží. Kromě toho byl totiž první elektromobil s ledvinkami na přídi zvolen také Zeleným autem roku. Zde se ovšem daná volba dá pochopit, dráty, cívky a baterie totiž mají u hlasujících ve většině případů přednost.
Svým způsobem lze pak se zdviženým obočím nahlížet i na volbu Sportovního auta, neboť trofej připadla Porsche 911 GT3. Tedy vozu, který v poslední době proslul spíše postáváním v garáži, než aby brázdil silnice. Samovznícení pár exemplářů ale zjevně nepoškodilo renomé modelu jako takového.
Bez výhrad je tak de facto jen vynesení nové třídy S na piedestal luxusu. Mnoho lidí by sice na daném postu raději vidělo Bentley Flying Spur, britský sedan se ovšem nemůže pochlubit tolika vymoženostmi jako ten německý. Volbě poroty tedy tleskáme, ve všech ostatních případech ale máme své pochyby. A jak jste na tom vy?
Výsledky ankety WCOTY 2014
Světové auto roku 2014 (WCOTY): Audi A3
Zelené auto roku 2014: BMW i3
Sportovní auto roku 2014: Porsche 911 GT3
Luxusní auto roku 2014: Mercedes-Benz třídy S
Světový design roku 2014: BMW i3











Audi A3 se stalo Světovým autem roku 2013, přestože o rok dříve výrazně prohrálo s Volkswagenem Golf. Opravdu je sedan o tolik lepší než hatchback?
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Důchodce našel originální cestu, jak vyřadit z funkce dopravní kamery policie, aniž by se jich dotkl. Dočkal se okamžité podpory okolí
před 8 hodinami
Richarda Hammonda dvakrát po sobě změřili při překročení rychlosti v jeho Porsche a Bentley, u soudu musel s pravdou ven. A kdo to s ním jede?
včera
Novou generaci jednoho z nejprodávanějších Mercedesů odhalil únik a vypadá překvapivě „normálně”
29.7.2026
Nejnovější články
Někdo najel s drsným BMW Z4 M Coupe neuvěřitelné kilometry a tohle jsou faktury za servis. Účty za chiropraktika chybí
před 3 hodinami
Brabus odhalil „létající” katamarán. Vypiplaný stroj má i záchodové prkénko z karbonu, prý dokonale propojuje svět aut a lodí
před 4 hodinami
Když se máte opravdu dobře, nekoupíte si jednu silniční F1 Mercedesu, ale dvě. Protože co kdyby jedna musela na výměnu oleje za 765 tisíc, že?
před 6 hodinami
Rodina nových osmiválcových drsňáků jde do prodeje. A není drahá, co byste řekli na 788 koní za 2 miliony?
před 7 hodinami
Důchodce našel originální cestu, jak vyřadit z funkce dopravní kamery policie, aniž by se jich dotkl. Dočkal se okamžité podpory okolí
před 8 hodinami
Živá témata na fóru
- Koncernový EA888 - jaký olej používáte? Anketa 07.31. 14:08 - pavproch
- Dříve M135i, nyní ///M2 07.31. 09:42 - Eda
- Policejni Passaty, Superby a neoznacena merici vozidla #2 07.30. 16:38 - řidičBOB
- Politický koutek 07.30. 14:26 - Stepan
- Ceny PHM ref aktuální válka v Iránu 07.30. 11:18 - Předseda
- Fiat a vše kolem nich 07.30. 09:46 - pavproch
- S větrem ve vlasech.... 07.30. 07:44 - pavproch
- Policejní kontroly a měření 07.30. 06:35 - řidičBOB
