Reklama

To se pak žije. Německá vláda léta potají dotuje domácí automobilky biliony Kč

Kabinet Angely Merkel má skutečně blízko k automobilkám. Každoročně do nich investuje 305 miliard korun a nedá se říci, že by se tím chlubil.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

To se pak žije. Německá vláda léta potají dotuje domácí automobilky biliony Kč

24.5.2017 | Petr Prokopec | 18 příspěvků

Kabinet Angely Merkel má skutečně blízko k automobilkám. Každoročně do nich investuje 305 miliard korun a nedá se říci, že by se tím chlubil.

Německé automobilky lze považovat za technologické lídry, v mnoha ohledech. Leckdo se tak může ptát, z čeho se jejich náskok před konkurencí bere a obvykle dojde k odpovědím zahrnující leccos od schopností, přes píli až po zkušenosti. Základem jistě bude něco z tohoto ranku, je ale třeba dodat, že život německým gigantům minimálně ulehčuje tamní vláda, která všechny významné německé automobilky už po léta dotuje vskutku obřími částkami.

Píše o tom deník Handelsblatt, který zjistil, že německá vláda za poslední dekádu investovala do domácího automobilového průmyslu mimo pozornost kohokoli 115 miliard Eur (cca 3,05 bilionu korun). Ukazuje se tedy, že spekulace o blízkých vazbách německých značek na kabinet kancléřky Angely Merkel byly pravdivé.

Každoročně se tak v Německu sídlící automobilky podělily o 11,5 miliardy Eur (305 mld. Kč). Tato suma sestávala z úlev na daních, podpory likvidace starých vozů či přímých investicí ve výši jedné miliardy Eur (26,5 mld. Kč) na výzkum a vývoj.

Budete se ale mýlit, pokud začnete ukazovat prstem na Volkswagen Group s tím, že právě on musel být coby největší subjekt vládou nejvíce zvýhodněn. Největší suma v rámci vývoje zamířila ke koncernu Daimler, který inkasoval 191 milionů Eur (5,06 mld. Kč). „Lidový vůz“ byl se 110 miliony Eur (2,92 mld. Kč) druhý, na třetí příčce pak skončilo se 107 miliony Eur (2,84 mld. Kč) BMW.

Pamatováno ovšem bylo i na další značky, třeba na MAN (16 mil. Eur/424,21 mil. Kč), Opel (14 mil. Eur/371,2 mil. Kč), Ford (13 mil. Eur/344,67 mil. Kč) nebo Audi (9 mil. Eur/238,62 mil. Kč). Kromě toho německá vláda utratila zhruba 800 milionů Eur (21,21 mld. Kč) za koupi 25 000 vozů, z nichž 15 499 dodal VW, 3 107 Daimler, 3 044 Opel, 1 562 Ford a 1 226 BMW. Podle jakého klíče byly finance rozdělovány právě tímto způsobem, nemáme tušení.

Velkorysosti německé vlády se z jistého úhlu pohledu nelze divit. Automobilový průmysl v Německu zaměstnává na 800 000 lidí, takže by země byla v jistém slova smyslu sama proti sobě, kdyby se nesnažila o zajištění pokroku před ostatními. Jak ovšem dodává Herbert Behrens ze Strany levice, je vždy otázkou, za co byly tyto finance utraceny. A investice v minulých letech přímo spojuje s kauzou Dieselgate.

„Miliardy na daňových úlevách byly vynaloženy na technologický vývoj končící ve slepé uličce, který vyústil v emisní skandál,“ poukazuje Behrens na fakt, že investice automobilek v posledních dekádách směřovaly hlavně do dieselů, což se nyní přestává vyplácet. Od počátku roku v zemi klesl zájem naftové motory o 8,1 procenta, minulý měsíc měly diesely po mnoha letech menší než poloviční podíl na trhu v rámci celé Evropy. Nepříjemnost to pak může být zejména pro BMW a Daimler, kteří jsou se 71-, respektive 64procentním podílem dieselů na celkovém mixu motorů na naftových agregátech do značné míry závislé.

Právě úpadek dieselů může jednu z výhod Němců eliminovat a automobilky nemohou spoléhat ani na lokální autority. Tedy jak kde. Daimler sídlí ve Stuttgartu a je to paradoxně právě Stuttgart, který chce od příštího roku zakázat vjezd dieselovým vozům do centra metropole, což už nyní ovlivňuje trh zejména s ojetými vozy. Naopak předseda bavorské vlády Horst Seehofer chce kvůli poklesu poptávky diesely zase zvýhodnit, čímž by se postaral o pravý opak.

Jak skončí německý naftový románek, nechceme předjímat, jisté je v tuto chvíli vlastně jen jedno - domácí automobilky inkasují v Německu od vlády stamiliardy ročně, což jsou i při jejich velikosti obrovské peníze. A podle všeho k nim budou proudit i nadále - ať již veřejněji či naopak více skrytě. Jen investovány budou primárně do něčeho jiného než dieselů, zřejmě hlavně do elektromobilů. I v jejich případě je ale otázkou, zda nejde o další slepou uličku...

To se pak žije. Německá vláda léta potají dotuje domácí automobilky biliony Kč - 1 - Audi modularni vyroba 01To se pak žije. Německá vláda léta potají dotuje domácí automobilky biliony Kč - 2 - Audi modularni vyroba 02To se pak žije. Německá vláda léta potají dotuje domácí automobilky biliony Kč - 3 - Audi modularni vyroba 03To se pak žije. Německá vláda léta potají dotuje domácí automobilky biliony Kč - 4 - Audi modularni vyroba 04To se pak žije. Německá vláda léta potají dotuje domácí automobilky biliony Kč - 5 - Audi modularni vyroba 05To se pak žije. Německá vláda léta potají dotuje domácí automobilky biliony Kč - 6 - Audi modularni vyroba 06To se pak žije. Německá vláda léta potají dotuje domácí automobilky biliony Kč - 7 - Audi modularni vyroba 07To se pak žije. Německá vláda léta potají dotuje domácí automobilky biliony Kč - 8 - Audi modularni vyroba 08To se pak žije. Německá vláda léta potají dotuje domácí automobilky biliony Kč - 9 - Audi modularni vyroba 09To se pak žije. Německá vláda léta potají dotuje domácí automobilky biliony Kč - 10 - Audi modularni vyroba 10To se pak žije. Německá vláda léta potají dotuje domácí automobilky biliony Kč - 11 - Audi modularni vyroba 11To se pak žije. Německá vláda léta potají dotuje domácí automobilky biliony Kč - 12 - Audi modularni vyroba 12
Audi se loni pochlubilo zcela novým konceptem výroby nových aut, kterým chce nahradit klasické výrobní linky. I práci na takových věcech si Němci mohou dovolit snáze díky masivní skryté podpoře německé vlády

Zdroj: Handelsblatt

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 18 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše