V Kalifornii sjela důležitá silnice do moře. Podívejte se, jak ji dali zase dohromady

Něco takového se u nás nestane už proto, že tu žádné moře nemáme. V tomto případě se do ně poroučel kus hory i se silnicí po ní vedoucí, obojí bylo nutné postavit od základů znovu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

V Kalifornii sjela důležitá silnice do moře. Podívejte se, jak ji dali zase dohromady

25.7.2018 | Mirek Mazal | 11 příspěvků

Něco takového se u nás nestane už proto, že tu žádné moře nemáme. V tomto případě se do ně poroučel kus hory i se silnicí po ní vedoucí, obojí bylo nutné postavit od základů znovu.

Kouzelné dovednosti předvedli stavaři v Kalifornii poblíž řidičsky vděčné oblasti Big Sur. Jedna z nejlepších silnic ve státě byla před pár dny otevřena poté, co ji loni v květnu sesuv 30,4 hektaru zeminy jednoduše poslal do moře. Zdálo se to zprvu skoro neřešitelné, pečlivým postupem ale byla silnice znovu zprovozněna ještě několik měsíců před plánovaným termínem. Pobřežní úsek byl uzavřen v délce skoro 400 metrů mezi Big Sur a malebným Bixby Bridge.

Opravy oblíbené výletní trasy s nádhernými scenériemi přišly na 54 milionů dolarů, tedy skoro 1,2 miliardy Kč). Vypadá to jako bláznivá investice, tohle místo ale žije z cestovního ruchu a vydané peníze se místním úřadům rychle se vyplatí. Kvůli objížďce zaznamenaly přilehlé lokality pokles ekonomické aktivity o 60 procent, což logicky ruinovalo celý region.

Cestu po západním pobřeží loni zdecimovaly silné deště. Místní obyvatelé museli využívat provizorní stezky, ale hlavním problémem byla ekonomická katastrofa, která je nyní zažehnána díky šikovným stavebníkům. „Nikdy dříve jsme nebyli podrobeni takové zkoušce,“ řekl Kirk Gafill, majitel restaurace na útesu, kterou neprůjezdné místo poškodilo nejvíce. Teď se jeho personál včetně sousedů těší na nové zákazníky.

Vrátit celou trasu do stavu blízkého tomu původnímu čtrnáct měsíců, stavaři to ale neměli snadné - těžké překážky na úpatí hory vytvořily náročné podmínky. Níže si můžete prohlédnout, jak celá rekonstrukce postupně probíhala - zkraje prostě zmizel z povrchu zemského kus světa, dnes to vypadá skoro tak, jako by se na místě nic zvláštního nestalo...


V Kalifornii sjela důležitá silnice do moře. Podívejte se, jak ji dali zase dohromady - 1 - Rekonstrukce sesunute dalnice USA 01V Kalifornii sjela důležitá silnice do moře. Podívejte se, jak ji dali zase dohromady - 2 - Rekonstrukce sesunute dalnice USA 02V Kalifornii sjela důležitá silnice do moře. Podívejte se, jak ji dali zase dohromady - 3 - Rekonstrukce sesunute dalnice USA 03V Kalifornii sjela důležitá silnice do moře. Podívejte se, jak ji dali zase dohromady - 4 - Rekonstrukce sesunute dalnice USA 04V Kalifornii sjela důležitá silnice do moře. Podívejte se, jak ji dali zase dohromady - 5 - Rekonstrukce sesunute dalnice USA 05V Kalifornii sjela důležitá silnice do moře. Podívejte se, jak ji dali zase dohromady - 6 - Rekonstrukce sesunute dalnice USA 06V Kalifornii sjela důležitá silnice do moře. Podívejte se, jak ji dali zase dohromady - 7 - Rekonstrukce sesunute dalnice USA 07V Kalifornii sjela důležitá silnice do moře. Podívejte se, jak ji dali zase dohromady - 8 - Rekonstrukce sesunute dalnice USA 08V Kalifornii sjela důležitá silnice do moře. Podívejte se, jak ji dali zase dohromady - 9 - Rekonstrukce sesunute dalnice USA 09V Kalifornii sjela důležitá silnice do moře. Podívejte se, jak ji dali zase dohromady - 10 - Rekonstrukce sesunute dalnice USA 10V Kalifornii sjela důležitá silnice do moře. Podívejte se, jak ji dali zase dohromady - 11 - Rekonstrukce sesunute dalnice USA 11V Kalifornii sjela důležitá silnice do moře. Podívejte se, jak ji dali zase dohromady - 12 - Rekonstrukce sesunute dalnice USA 12V Kalifornii sjela důležitá silnice do moře. Podívejte se, jak ji dali zase dohromady - 13 - Rekonstrukce sesunute dalnice USA 13V Kalifornii sjela důležitá silnice do moře. Podívejte se, jak ji dali zase dohromady - 14 - Rekonstrukce sesunute dalnice USA 14V Kalifornii sjela důležitá silnice do moře. Podívejte se, jak ji dali zase dohromady - 15 - Rekonstrukce sesunute dalnice USA 15V Kalifornii sjela důležitá silnice do moře. Podívejte se, jak ji dali zase dohromady - 16 - Rekonstrukce sesunute dalnice USA 16V Kalifornii sjela důležitá silnice do moře. Podívejte se, jak ji dali zase dohromady - 17 - Rekonstrukce sesunute dalnice USA 17V Kalifornii sjela důležitá silnice do moře. Podívejte se, jak ji dali zase dohromady - 18 - Rekonstrukce sesunute dalnice USA 18V Kalifornii sjela důležitá silnice do moře. Podívejte se, jak ji dali zase dohromady - 19 - Rekonstrukce sesunute dalnice USA 19V Kalifornii sjela důležitá silnice do moře. Podívejte se, jak ji dali zase dohromady - 20 - Rekonstrukce sesunute dalnice USA 20V Kalifornii sjela důležitá silnice do moře. Podívejte se, jak ji dali zase dohromady - 21 - Rekonstrukce sesunute dalnice USA 21
Američané urychleně dokončili složitou opravu prudkého svahu, který s sebou do moře strhl kus důležité silnice. Teď je skoro po roce a půl práce znovu průjezdná

Zdroj: The Guardian

Mirek Mazal

Diskuze 11 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama