Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
VW překvapivě odškodní majitele TDI i v Evropě a ne skromně. Ovšem jen někde
9.8.2017 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Velkorysé kompenzace se dosud týkaly jen amerických majitelů Volkswagenů s TDI, jistou jejich obdobu ale teď Němci nabízí i v Evropě. A není nezajímavá.
Stále není snadné pochopit, v jakém smyslu měla kauza Dieselgate poškodit zákazníky. Jelo jim snad auto kvůli „chytrému” software špatně? Mělo vyšší spotřebu? Menší životnost? A pokud by se někdo chtěl odvolat na ochranu ovzduší, neměl si kupovat diesel, ale třeba hybrid, vůz poháněný CNG nebo rovnou elektromobil. Nikdo nám jednoduše nevymluví, že volání majitelů aut s „cinknutými TDI“ po kompenzacích je čistý oportunismus, minimálně v Evropě.
Přesto se jim VW rozhodl vyjít vstříc a rozjel program, v jehož rámci půjde u VW a Audi výměnou za starý nafťák dostat významnou slevu na nákup nového vozu. Nemusí přitom nutně jít o „Das Auto“, pobídka je určena všem majitelům koncernových vozů plnících emisní normy EU4 či starší. V závislosti na vybraném novém voze pak mohou očekávat slevu pohybující se mezi 2 000 a 10 000 Eur (cca 52,2 až 261 tisíc korun).
Pokud si začínáte mnout ruce a zvažujete, že se k Volkswagenu nakonec neobrátíte zády a jeden z nových modelů si nakonec i pořídíte, musíme vás zarazit. Nabídka je zatím platná pouze v Německu, což dává smysl - pouze na tomto trhu je totiž modifikace „cinklých“ motorů TDI EA 189 povinná. Jelikož přitom řada lidí mluví o zhoršeném projevu pohonných jednotek po přehrání softwaru, Volkswagen si zjevně otevírá zadní vrátka.
Může tak všem kritikům nabídnout jistou formu kompenzace, jejíž výše navíc nemusí končit zmiňovanými 10 tisíci Eur. V případě koupě vozu s alternativním pohonem (tedy s hybridní jednotkou, elektromotorem či agregátem spalujícím zemní plyn) lze počítat ještě s další slevou, která se pohybuje mezi 1 000 a 2 380 Eur (26,1 až 62,2 tisíce korun). U těchto aut pak Němci mohou počítat ještě s vládní dotací. Jejich koupí mohou také potvrdit, že jim opravdu jde o čistší vzduch.
Pokud tedy němečtí zákazníci zatouží třeba po Volkswagenu Golf, mohou počítat se slevou 5 000 Eur (130 500 Kč). V případě verze e-Golf se dále připočítává suma 2 380 Eur (62 200 Kč) od automobilky a 4 380 Eur (114 300 Kč) od státu. Celkem tedy sleva činí 11 760 Eur (307 tisíc korun), díky čemuž je e-Golf na německém trhu k mání od 24 140 Eur (630 tisíc korun). To je už zajímavější cena.
Zmíněné Audi již tak velkorysé není, v případě čtyř kruhů se totiž pobídky pohybují v pásmu 3 000 až 10 000 Eur (78,3 až 261 tisíc korun). Stejně jako v případě Volkswagenu pak nabídka platí pouze do konce letošního roku. Obě automobilky navíc nabízejí majitelům dieselových aut plnících emisní normy EU5 a EU6 zdarma nový software, který má emise NOx snížit v průměru o 25 až 30 procent.
Celá akce má samozřejmě napomoci opětovně navýšit důvěru v dieselové motory, tak jako zlepšit koncernovou image. Mluvčí Škody Vítek Pelc přitom dodal, že podobné aktivity možná časem budou rozšířeny také na další evropské trhy včetně toho našeho. Spíše s tím ale nepočítáme, v Česku je totiž přehrání „chytrého“ softwaru dobrovolné a tudíž vlastně koncern nemusí tahat horké brambory z ohně.


Volkswagen nově na německém trhu přišel s nemalými pobídkami...








...takový e-Golf vás tak může vyjít již na 630 tisíc korun
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Holku z Kelly Family, nebo sexbombu v bikinách? Srovnání BMW M5 s nepřiznanou novou „Alpinou B5” dává jasnou odpověď
25.6.2026
„Bugatti pro chudé” je novým králem všech pekel. Přepisuje další rekordy akcelerace, okruhů i silnic, pomalé je vedle něj i skutečné Bugatti
23.6.2026
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
21.6.2026
Nové na MotoForum.cz
Nejčtenější články
Lewis Hamilton a Charles Leclerc dostali šanci zesměšnit se adorováním prvního elektrického Ferrari. Nezklamali
29.5.2026
Psaní knížek zjevně pořád nese, autor pokračování Malého prince si převzal toto zakázkové Bugatti
29.5.2026
Ferrari má ještě letos vrátit do prodeje manuální převodovku, po fiasku s Luce to vypadá jako krizové opatření
29.5.2026
Účastník prezentace Ferrari Luce popsal, jak firma zacházela s novináři, aby si nikdo netroufl být otevřený, drtivé kritice stejně neunikla
30.5.2026
Falešný a ošklivý nový Mercedes-AMG GT zná své ceny. Skoro to vypadá, jako by se jimi zkoušel podbízet
30.5.2026
Živá témata na fóru
- BMW Divize 06.27. 11:30 - pavproch
- Řidiči, co to mají v ruce... 06.26. 15:36 - řidičBOB
- Banky, peníze, finance, investice... 06.26. 15:16 - pavproch
- Letní 225(př) + 255(z) 18-19" - které? 06.26. 13:54 - pavproch
- Policejní kontroly a měření 06.26. 13:53 - řidičBOB
- Ceny PHM ref aktuální válka v Iránu 06.26. 11:35 - Brus
- Fiat a vše kolem nich 06.26. 10:56 - pavproch
- e89 el. steering - přeprogramování ??? 06.25. 12:12 - pavproch
