Reklama

VW to se zastavením Tesly myslí vážně. Takhle chce smáznout její velkou výhodu

Když se mluví o tom, jak chce VW zatopit Tesle, člověka obvykle napadne něco jako „elektrický Golf”. Jenže VW dávno není jen to, chce víc.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

VW to se zastavením Tesly myslí vážně. Takhle chce smáznout její velkou výhodu

18.7.2017 | Marek Bednář | 123 příspěvků

Když se mluví o tom, jak chce VW zatopit Tesle, člověka obvykle napadne něco jako „elektrický Golf”. Jenže VW dávno není jen to, chce víc.

Šéf Volkswagenu před pár seznámil svět se svým přesvědčím, že VW je tou firmou, která zastaví Teslu. Už tehdy jsme říkali, že má dobré důvody si to myslet, tehdejší myšlenky se ale točily hlavně kolem dostupného modelu pro všechny, konkurenci Tesly Model 3. Samotná auta ale nejsou to jediné, v čem má nyní Tesla náskok.

Americká automobilka už má v mnoha částech světa vybudovanou slušnou síť rychlých dobíječek, tzv. Superchargerů, jednu nakonec najdeme i u nás. Zejména ve východnějších částech Evropy jich není dost a ani v USA někdy kapacitně nestačí, ale pořád je to o mnoho lepší než nic. Přesně to má konkurence, Volkswagen nevyjímaje, takže pokud ostatní automobilky chtějí Tesle rozumně konkurovat, něco s tím musí dělat. A dělají.

Volkswagen už nyní, kdy v rámci celého koncernu pořádně neprodává žádný významný elektrický model, začal budovat vlastní rychlonabíječky, které ty od Tesly strčí výkonem do kapsy. Že v tomto případě jde o přímý výpad proti Tesle, není třeba pochybovat - ty první jsou určené primárně pro zatím ještě neexistující Porsche Mission E (Porsche je už pár let součástí koncernu VW, kdyby někdo zapomněl...), které je přímým konkurentem špičkových verzí Tesly Model S.

Stavba těchto nabíječek není pouhým záměrem, první dvě už stojí u centra Porsche Berlíně. Pracují s napětím až 1 000 V a proudem 400 A a dokáží tak „ládovat” akumulátory výkonem až 350 kW. To je o mnoho více, než kolik dnes nabízí Superchargery (nanejvýše 145 kW) a akumulátory budou schopné nabíjet opravdu rychle. Při odhalení elektromobilu Mission E se Porsche nechalo slyšet, že osmisetvoltový nabíjecí systém dokáže nabít jeho baterie na 80 % během 15 minut, tento je ještě schopnější.

I když Mission E má dorazit na trh až v roce 2019, připravují se pro něj (a nejen pro něj) krom nabíječek i servisy. Podle Porsche je centrum v Berlíně tím prvním, který je „vybaveno podle požadavků elektromobilů budoucnosti”. Moderní vybavení je tu samozřejmostí, možná zajímavější je 25 metrů vysoký „solární pylon”, který vyrábí elektřinu, další novinka.

Má se tedy Tesla čeho bát? Dost možná. Zatímco „elektromobil VW” může znít dost nudně, však vozy americké značky se tváří jako luxusní zboží, „elektrické Porsche schopné zajet Nordschleife pod 8 minut a rozumně se nabít za 15” už nelze brát na lehkou váhu. A jakmile se začnou takové nabíječky objevovat i u dealerství VW, bude to pro Teslu další nepříjemná zpráva. Nebo máte jiný názor?

VW to se zastavením Tesly myslí vážně. Takhle chce smáznout její velkou výhodu - 1 - Porsche rychlonabijecka Berlin dalsi 01VW to se zastavením Tesly myslí vážně. Takhle chce smáznout její velkou výhodu - 2 - Porsche rychlonabijecka Berlin dalsi 02VW to se zastavením Tesly myslí vážně. Takhle chce smáznout její velkou výhodu - 3 - Porsche rychlonabijecka Berlin dalsi 03VW to se zastavením Tesly myslí vážně. Takhle chce smáznout její velkou výhodu - 4 - porsche rychlonabijecka 01VW to se zastavením Tesly myslí vážně. Takhle chce smáznout její velkou výhodu - 5 - porsche rychlonabijecka 01aVW to se zastavením Tesly myslí vážně. Takhle chce smáznout její velkou výhodu - 6 - Porsche rychlonabijecka Berlin dalsi 04VW to se zastavením Tesly myslí vážně. Takhle chce smáznout její velkou výhodu - 7 - Porsche rychlonabijecka Berlin dalsi 05VW to se zastavením Tesly myslí vážně. Takhle chce smáznout její velkou výhodu - 8 - porsche rychlonabijecka 02
Nová rychlonabíječka Porsche má zvládnout až 350 kW, viditelné specifikace tomu odpovídají. Na poslední fotce současné nabíječky používané pro plug-in-hybridy značky

VW to se zastavením Tesly myslí vážně. Takhle chce smáznout její velkou výhodu - 9 - porsche mission e concept ofic 01VW to se zastavením Tesly myslí vážně. Takhle chce smáznout její velkou výhodu - 10 - porsche mission e concept ofic 02VW to se zastavením Tesly myslí vážně. Takhle chce smáznout její velkou výhodu - 11 - porsche mission e concept ofic 03VW to se zastavením Tesly myslí vážně. Takhle chce smáznout její velkou výhodu - 12 - porsche mission e concept ofic 04VW to se zastavením Tesly myslí vážně. Takhle chce smáznout její velkou výhodu - 13 - porsche mission e concept ofic 05VW to se zastavením Tesly myslí vážně. Takhle chce smáznout její velkou výhodu - 14 - porsche mission e concept ofic 06VW to se zastavením Tesly myslí vážně. Takhle chce smáznout její velkou výhodu - 15 - porsche mission e concept ofic 07VW to se zastavením Tesly myslí vážně. Takhle chce smáznout její velkou výhodu - 16 - porsche mission e concept ofic 08
VW to se zastavením Tesly myslí vážně. Takhle chce smáznout její velkou výhodu - 17 - Porsche Mission E zive VW Night 01VW to se zastavením Tesly myslí vážně. Takhle chce smáznout její velkou výhodu - 18 - Porsche Mission E zive VW Night 02VW to se zastavením Tesly myslí vážně. Takhle chce smáznout její velkou výhodu - 19 - Porsche Mission E zive VW Night 03VW to se zastavením Tesly myslí vážně. Takhle chce smáznout její velkou výhodu - 20 - Porsche Mission E zive VW Night 04VW to se zastavením Tesly myslí vážně. Takhle chce smáznout její velkou výhodu - 21 - Porsche Mission E zive VW Night 05VW to se zastavením Tesly myslí vážně. Takhle chce smáznout její velkou výhodu - 22 - Porsche Mission E zive VW Night 06VW to se zastavením Tesly myslí vážně. Takhle chce smáznout její velkou výhodu - 23 - Porsche Mission E zive VW Night 07VW to se zastavením Tesly myslí vážně. Takhle chce smáznout její velkou výhodu - 24 - Porsche Mission E zive VW Night 08VW to se zastavením Tesly myslí vážně. Takhle chce smáznout její velkou výhodu - 25 - Porsche Mission E zive VW Night 09
Koncept Porsche Mission E, zde na fotkách z prvního představení, je strojem mířícím přímo proti Tesle Model S

Zdroje: Porsche, Electrek

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 123 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše