Reklama

Zkáza služby BMW na sdílení aut ukazuje, jak hloupě si EU maluje budoucnost Evropy

Evropská unie čerstvě předestřela své plány týkající se automobilismu v Evropě. Opírají se mimo jiné o sdílení aut, které má ale více úskalí, než si jeho příznivci jsou ochotni připustit.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Zkáza služby BMW na sdílení aut ukazuje, jak hloupě si EU maluje budoucnost Evropy

16.5.2018 | Petr Prokopec | 32 příspěvků

Evropská unie čerstvě předestřela své plány týkající se automobilismu v Evropě. Opírají se mimo jiné o sdílení aut, které má ale více úskalí, než si jeho příznivci jsou ochotni připustit.

Tento týden jsme se konečně dozvěděli, co chce EU v Evropě skutečně provést s auty. Neposlouchalo se to snadno, cestou vedoucí k nulovému počtu mrtvých a nulovým emisím je mimo jiné eliminace poloviny řidičů a poloviny aut. Řidičů má ubýt díky autopilotům a aut díky tzv. carsharingu, tedy sdílení vozů mezi více uživateli.

To není nová myšlenka, takové služby už dnes existují i u nás. Velkého rozmachu se zatím nedočkaly nikde ve světě, v jejich budoucnost se ale věří a mocně do nich investují i některé automobilky. Jednou z nich je BMW, která provozuje službu nazvanou ReachNow. Ta mimo jiné nabízela sdílení aut v newyorském Brooklynu a ten minulý čas není nemístný - právě tam služba k 5. červnu letošního roku končí. Sdílení bude nabízeno pouze v rámci rezidenčního komplexu Solaire, což znamená, že z 250 vozů zůstane v provozu pouze šest aut. BMW tak s ReachNow prakticky opustí jedno z největších měst Spojených států, což nezní zrovna jako úspěch.

Proč se tak rozhodlo? Firma se pravé důvody ani nepokouší zastřít a uvádí je přímo v oficiálním prohlášení na toto téma. Problémem je hlavně vysoká míra opotřebení a poškození sdílených aut a z toho vyplývající vysoké provozní náklady, které poplatky uživatelů jednoduše nepokryjí.

Poukazuje to na zásadní potíž carsharingu jako takového - používaná auta nikomu z jejich uživatelů nepatří. Nechceme házet všechny do jednoho pytle, faktem ale je, že většina lidí má zkrátka k zapůjčeným či ke sdíleným věcem daleko horší přístup než k těm vlastním. Ostatně sami jsme často v rámci testovacích jízd dostali k dispozici vozy, jejichž karoserie byla poškrábaná, brzdy zničené a z pneumatik už nezbylo o mnoho více než kord. A přitom mohlo jít o vůz s pár tisíci najetých kilometrů.

Samozřejmě se dá předpokládat, že pokud si vůz pořídíte s několika kamarády, budete se o něj starat lépe. Když se ale ke stovkám vozů vlastněných de facto obří automobilkou dostane anonymní masa lidí, která se pouze se potřebuje přepravit z bodu A do bodu B, těžko si k nim někdo z nich vytvoří nějaký vztah. Zvláště když bude ze stavu vozu patrné, že ostatní s ním nezacházejí v rukavičkách. Není pak divu, že používané auto už po pár měsících vypadá, jako kdyby prošlo několikaletou náročnou službou.

Varování přišlo už dříve, když Francouzi u služby na sdílení kol rozkradli 90 procent bicyklů. O problémech slýcháme také z Vídně, která již musela zpřísnit pravidla, neboť v různých částech metropole docházelo k hromadění poškozených bicyklů. A potíže ReachNow v New Yorku potvrzují, že „nevlastnictví” způsobuje podobné problémy i u aut.

Je to tak další připomenutí toho, jak nereálné cíle EU jsou, pokud stojí na elektromobilech, autopilotech a carsharingu. Jistě existuje řada lidí, kterým bude ukradené, že nastoupí do pojízdného vepřína bez jednoho z nárazníků a s dírou v sedadle. A vrátí ho bez obou nárazníků a s odřeným volantem. Patrně ale bude více takových, kterým to ukradené nebude a kteří se zkrátka budou držet v současnosti obvyklého vlastnictví či používání jednoho auta jedinou osobou či nanejvýš rodinou.

Zrovna v případě Čechů máme se zkušenostmi z dob komunismu velké pochybnosti o tom, že jsou schopni uctivě zacházet s něčím, co jim neříká pane. Však z cizího přece krev neteče...

Zkáza služby BMW na sdílení aut ukazuje, jak hloupě si EU maluje budoucnost Evropy - 1 - Carsharing 2018 nove ilustracni foto 01
BMW aktuálně omezilo službu sdílení automobilů v Brooklynu...

Zkáza služby BMW na sdílení aut ukazuje, jak hloupě si EU maluje budoucnost Evropy - 2 - Carsharing 2018 nove ilustracni foto 02Zkáza služby BMW na sdílení aut ukazuje, jak hloupě si EU maluje budoucnost Evropy - 3 - Carsharing 2018 nove ilustracni foto 03Zkáza služby BMW na sdílení aut ukazuje, jak hloupě si EU maluje budoucnost Evropy - 4 - Carsharing 2018 nove ilustracni foto 04Zkáza služby BMW na sdílení aut ukazuje, jak hloupě si EU maluje budoucnost Evropy - 5 - Carsharing 2018 nove ilustracni foto 05Zkáza služby BMW na sdílení aut ukazuje, jak hloupě si EU maluje budoucnost Evropy - 6 - Carsharing 2018 nove ilustracni foto 06Zkáza služby BMW na sdílení aut ukazuje, jak hloupě si EU maluje budoucnost Evropy - 7 - Carsharing 2018 nove ilustracni foto 07
...nicméně i přesto automobilky vidí v carsharingu slibnou budoucnost. Je ale vůbec možné změnit povahu lidstva, které se odjakživa k půjčenému chová hůře než k vlastnímu?

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 32 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše