Reklama

Proč u moderních aut způsobuje otevření zadních oken za jízdy ten nesnesitelný hukot?

Dny, kdy šlo v autě navodit příjemné klima jen ventilací vzduchu zvenku, jsou dávno pryč. Chce to klimatizaci a nebo otevřít okno. Jenže to druhé jde snést jen do určité rychlosti, proč?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Proč u moderních aut způsobuje otevření zadních oken za jízdy ten nesnesitelný hukot?

21.5.2018 | Mirek Mazal | 31 příspěvků

Dny, kdy šlo v autě navodit příjemné klima jen ventilací vzduchu zvenku, jsou dávno pryč. Chce to klimatizaci a nebo otevřít okno. Jenže to druhé jde snést jen do určité rychlosti, proč?

Pokud nejste skalními příznivci klimatizace, kteří otevřené okno auta za jízdy považují za osmý smrtelný hřích, musíte to znát. Je teplejší den, ventilace čistého vzduchu z venku už nestačí a pouštět klimatizaci se vám nechce, však spoustě lidí není příjemná. Nabízí se tedy možnost otevřít některé z oken.

Ve městě to není problém, otevřené přední okno příjemně osvěží, ve vyšších rychlostech už ale i pootevřené způsobuje přílišné proudění vzduchu kolem vaší hlavy. Tak vás napadne otevřít jedno ze zadních a nechat si interiér provětrat tímto způsobem. Zní to chytře, jenže... vydržíte to asi tak do 60, možná 80 km/h. Pak se interiérem auta začne rozléhat tak nesnesitelný hluk, že by vás z něj začnou bolet uši.

Děje se to u různých aut v různých rychlostech a různě při otevření jednotlivých oken, už ale ani v redakci nepamatujeme modernější auto, ve kterém by bylo možné nechat zadní okno otevřené a jet rychleji než pomalu. Čím to je? Stojí za tím jev zvaný Helmholtzova rezonance.

Úkaz pojmenovaný podle německého fyzika Hermanna von Helmholtze je rezonance mechanického vlnění plynů v uzavřené dutině. Tento fenomén vzdušné ozvěny je podobný například zvuku vydávaném při foukání přes otevřené hrdlo prázdné lahve. V našem případě vzduch procházející přes hranu otevřeného okna vytváří soubor miniaturních vírů. Ty pak vytvářejí tlakové vlny uvnitř vozidla, jež lidské ucho vnímá jako hluk.

Jak jsme již naznačili, existuje několik faktorů, které intenzitu hučení ovlivňují. Otravný jev má tendenci být horší v moderních automobilech, např. ve staré Škodě 120 šlo ještě jezdit s otevřenými zadními okny (byť jste si k nim museli zajít zvenčí...) bez problémů, v těch novějších už to obvykle nejde. Důvodem je, že jsou aerodynamicky efektivnější, respektive vzduch u nich proudí blíže ke karoserii. Stejná příčina má za následek větší rachot od zadních oken - přední část vozu a vnější zpětná zrcátka narušují průchod vzduchu těsně okolo předních oken, než se vrátí těsně ke karoserii v zadní části vozu. Například

Má to všechno nějaké řešení? Úlevou může být otevření dalšího okénka, druhý otvor zmírňuje tlaky a mění rezonanci. Jak sami ale z praxe nejspíše víte, ani obě otevřená zadní okna nejsou spásou. Pokud tedy toužíte po zvukově i jinak snesitelné přirozené ventilaci i za rychlé jízdy, jediným řešením bývá střešní okno. To ale přináší pro změnu jiné nevýhody...

Proč u moderních aut způsobuje otevření zadních oken za jízdy ten nesnesitelný hukot? - 1 - Jizda s otevrenym oknem auto hluk proc 01Proč u moderních aut způsobuje otevření zadních oken za jízdy ten nesnesitelný hukot? - 2 - Jizda s otevrenym oknem auto hluk proc 02Proč u moderních aut způsobuje otevření zadních oken za jízdy ten nesnesitelný hukot? - 3 - Jizda s otevrenym oknem auto hluk proc 03Proč u moderních aut způsobuje otevření zadních oken za jízdy ten nesnesitelný hukot? - 4 - Jizda s otevrenym oknem auto hluk proc 04Proč u moderních aut způsobuje otevření zadních oken za jízdy ten nesnesitelný hukot? - 5 - Jizda s otevrenym oknem auto hluk proc 05Proč u moderních aut způsobuje otevření zadních oken za jízdy ten nesnesitelný hukot? - 6 - Jizda s otevrenym oknem auto hluk proc 06
Jízda s otevřeným oknem může být příjemná, zejména otevření zadního okna je ale zvukovĚ snesitelné jen ve velmi nízkých rychlostech. Má to svůj vědecký důvod

Zdroj: Car Throttle

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Diskuze 31 příspěvků

Autobazar

zobrazit vše

Reklama