Reklama

Může obyčejná brambora opravdu zcela zamezit mlžení skel? Podívejte se

Rána jsou stále chladná a okna aut se zevnitř mlží docela snadno. Babská rada říká, že tomu lze zabránit pomocí brambory, je na tom něco pravdy?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Může obyčejná brambora opravdu zcela zamezit mlžení skel? Podívejte se

21.4.2018 | Petr Miler | 5 příspěvků

Rána jsou stále chladná a okna aut se zevnitř mlží docela snadno. Babská rada říká, že tomu lze zabránit pomocí brambory, je na tom něco pravdy?

Zamlžené čelní sklo je jedna z největších nepříjemností při řízení auta. Pokud je zamlžené ještě než vůbec vstoupíte do vozu, víte, že hned tak někam neodjedete. Pokud se to stane krátce po startu, zhatí to plány na rychlý ojdezd. A pokud za jízdy, může se snadno stát, že vám nezbude než zastavit, protože přes zamlžené čelní sklo prostě není vidět na cestu a pokračovat v jízdě je příliš riskantní.

Není žádným mystériem, co zamlžování oken způsobuje - je to vzdušná vlhkost. Ta se může v autě dlouhodobě držet kvůli například dřívějšímu nastupování v dešti či na sněhu, může jít o tu přirozenou vzdušnou a nebo vlhkost ze systému klimatizace, které stačí krátké (tedy klidně i automatické) vypnutí a snadno způsobí třeba v dešti zamlžení okna i po delší jízdě. Probírali jsme v minulosti, jak vlhkost z auta vyhnat i jak jej co nejrychleji odmlžit, ale jde mu také zcela zabránit, ať je příčinou cokoli?

Babská rada říká, že pomoci si lze bramborou, ale víte jak je to s těmi babskými radami. Tato se zdá uvěřitelná o to méně, že svět aut má s bramborami společné asi tolik, že tímto slovem někteří přezdívají autům od BMW, jinak je můžete leda odvézt v kufru. Legenda přesto praví, že stačí potřít okno bramborou a s mlžením je konec. A... kupodivu nelže.

Ověřil to Amr Sayour z Autoblogu, který prostě vzal jednu hezkou, zdravou bramboru, umyl ji, rozpůlil a zbavil i části slupky a prostě s ní otřel polovinu jednoho z bočních skel. To pak nechal 15 minut vychladnout s pomocí kelímku plného horké kávy zjistil, že se mlží jen bramborou nepotřená polovina skla. Tohle prostě funguje, jakkoli neuvěřitelně to může znít.

Jak? Princip je stejný jako u poněkud sofistikovanější metody popisované dříve. Klíčem k úspěchu není ani tak brambora sama, ale škrob, který obsahuje. Ten, ač na skle ulpí neviditelným způsobem, snižuje povrchové napětí vody a byť na ulpívání a kondenzaci vzdušné vlhkosti na skle nic nezmění, postará se o to, že se na skle přestanou vytvářet drobounké kapičky. Právě ty vnímáme jako mlhu, protože způsobují lom světla. I po potřební bramborou tedy voda na skle kondenzuje, vytváří ale tenounký mokrý film, který okem nejsme schopni vnímat a sklo zůstává bez problémů průhledné.

Pokud tedy někoho uvidíte potírat skla auta (a ne nutně jen auta, tohle bude fungovat i na zrcadlech, oknech bytu, kdekoli) bramborou, nevolejte doktora Chocholouška. Ten člověk se nezbláznil, jen už asi věděl to, co jste se možná dozvěděli až teď...

Může obyčejná brambora opravdu zcela zamezit mlžení skel? Podívejte se - 1 - Zabraneni mlzeni oken bramborou 01Může obyčejná brambora opravdu zcela zamezit mlžení skel? Podívejte se - 2 - Zabraneni mlzeni oken bramborou 02Může obyčejná brambora opravdu zcela zamezit mlžení skel? Podívejte se - 3 - Zabraneni mlzeni oken bramborou 03Může obyčejná brambora opravdu zcela zamezit mlžení skel? Podívejte se - 4 - Zabraneni mlzeni oken bramborou 04Může obyčejná brambora opravdu zcela zamezit mlžení skel? Podívejte se - 5 - Zabraneni mlzeni oken bramborou 05Může obyčejná brambora opravdu zcela zamezit mlžení skel? Podívejte se - 6 - Zabraneni mlzeni oken bramborou 06Může obyčejná brambora opravdu zcela zamezit mlžení skel? Podívejte se - 7 - Zabraneni mlzeni oken bramborou 07
Jakkoli to může znít neuvěřitelně, tento postup skutečně vede k zabránění mlžení skel, jak dokázal Amr Sayour

Zdroj: Autoblog

Petr Miler

Další zajímavé články:

Diskuze 5 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama