Mechanik zkusil sám vyměnit olej v Rolls-Roycu, servis si za to účtuje přes 14 tisíc

Výjimečná auto dostávají obvykle výjimečnou péči od výjimečných autoservisů za výjimečné ceny. Ale potřebují ji skutečně? Mechanik se rozhodl si v Rollsu vyměnit olej sám.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Mechanik zkusil sám vyměnit olej v Rolls-Roycu, servis si za to účtuje přes 14 tisíc

2.7.2019 | Mirek Mazal

Výjimečná auto dostávají obvykle výjimečnou péči od výjimečných autoservisů za výjimečné ceny. Ale potřebují ji skutečně? Mechanik se rozhodl si v Rollsu vyměnit olej sám.

Aristokratický Rolls-Royce Phantom nevlastní jen bohatí majitelé bez představy o reálných cenách čehokoli. Právě takovým nabízí péči síť autorizovaných servisů, která za své služby podle očekávání požaduje neskromné částky. Obyčejná výměna oleje tak v tomto případě vyjde na více než 14 600 Kč. Pokud je spojena s pravidelnou roční prohlídkou, bavíme se o cifře přesahující 87 000 korun.

Ne každý je ochotný takové sumy bez mrknutí vydat a platí to i pro Roberta Moseleyho. Ten v americkém Dallasu provozuje podnik jménem Bob's Prop Shop, který se proslavil stavbou autentických replik filmových aut. Ani údržba aut mu není cizí, a tak rád zkoumá alternativní možnosti servisu Rolls-Roycu Phantom z roku 2004, který používá. Naposledy se pustil do výměny olejové náplně a jako vždy nezapomněl pustit kameru kvůli nahrávání návodu pro další dobrodruhy s touhou ušetřit.

V první řadě je nutné odstranit kryt podvozku. Hned se ukáže černá plastová krytka kulatého tvaru kopírující tvar olejového filtru za pár korun. České prodejny s autodíly nabízí několik druhů z druhovýroby vždy s cenou okolo 600 Kč, originál bude několikanásobně dražší jen kvůli logu Rolls-Royce na obalu.

Před demontáží filtru je nutné vypustit starý olej. Vypouštěcí šroub Robert chvíli hledal, ale našel ho skrytý u předního stabilizátoru. Po odtečení posledních kapek došlo na výměnu těsnění šroubu a zátka vytékacího otvoru putovala zpět na své místo. Konečně je možné klíčem 24 mm uvolnit kryt a vyměnit filtr jako u běžných aut. Zatím se postup ničím neliší od léta praktikovaných zvyklostí u všech aut na světě.

Práce pod autem tímto končí, po dotáhnutí všech uvolněných šroubů zbývá vrátit spodní kryt motorového prostoru a spustit Phantom na zem. Předposledním krokem je dolít nový olej víčkem v motoru. Do V12 o objemu 6,75 litru se vejde 7,6 litru nového oleje a Robert nalil syntetické mazivo značky Mobil 1 obyčejné viskozity 5W-30.

Konečným úkonem docela snadné výměny je reset počítadla servisních intervalů v řídící jednotce automobilu. Nastavení nových hodnot zvládne průměrně schopný mechanik přes diagnostiku zapojenou do konektoru OBD. Moseley ve videu používá profesionální zařízení Foxwell, ale stejnou úlohu splní všechny lepší programy dostupné i pro chytré mobily. Tím končí pravidelný servis a zůstává otázkou, proč si autorizovaná dílna účtuje pomalu desetitisíce korun, když nejde o nic až tak náročného.


Mechanik zkusil sám vyměnit olej v Rolls-Roycu, servis si za to účtuje přes 14 tisíc - 1 - Rolls Royce Phantom 2004 vymena oleje foto 01Mechanik zkusil sám vyměnit olej v Rolls-Roycu, servis si za to účtuje přes 14 tisíc - 2 - Rolls Royce Phantom 2004 vymena oleje foto 02Mechanik zkusil sám vyměnit olej v Rolls-Roycu, servis si za to účtuje přes 14 tisíc - 3 - Rolls Royce Phantom 2004 vymena oleje foto 03Mechanik zkusil sám vyměnit olej v Rolls-Roycu, servis si za to účtuje přes 14 tisíc - 4 - Rolls Royce Phantom 2004 vymena oleje foto 04Mechanik zkusil sám vyměnit olej v Rolls-Roycu, servis si za to účtuje přes 14 tisíc - 5 - Rolls Royce Phantom 2004 vymena oleje foto 05Mechanik zkusil sám vyměnit olej v Rolls-Roycu, servis si za to účtuje přes 14 tisíc - 6 - Rolls Royce Phantom 2004 vymena oleje foto 06Mechanik zkusil sám vyměnit olej v Rolls-Roycu, servis si za to účtuje přes 14 tisíc - 7 - Rolls Royce Phantom domaci vymena oleje 01Mechanik zkusil sám vyměnit olej v Rolls-Roycu, servis si za to účtuje přes 14 tisíc - 8 - Rolls Royce Phantom domaci vymena oleje 02 Mechanik zkusil sám vyměnit olej v Rolls-Roycu, servis si za to účtuje přes 14 tisíc - 9 - Rolls Royce Phantom 2004 vymena oleje foto 07Mechanik zkusil sám vyměnit olej v Rolls-Roycu, servis si za to účtuje přes 14 tisíc - 10 - Rolls Royce Phantom 2004 vymena oleje foto 08Mechanik zkusil sám vyměnit olej v Rolls-Roycu, servis si za to účtuje přes 14 tisíc - 11 - Rolls Royce Phantom 2004 vymena oleje foto 09Mechanik zkusil sám vyměnit olej v Rolls-Roycu, servis si za to účtuje přes 14 tisíc - 12 - Rolls Royce Phantom 2004 vymena oleje foto 10Mechanik zkusil sám vyměnit olej v Rolls-Roycu, servis si za to účtuje přes 14 tisíc - 13 - Rolls Royce Phantom 2004 vymena oleje foto 11Mechanik zkusil sám vyměnit olej v Rolls-Roycu, servis si za to účtuje přes 14 tisíc - 14 - Rolls Royce Phantom 2004 vymena oleje foto 12
Snadná výměna oleje Phantomu neskrývá žádné nástrahy, vše je řešitelné průměrně schopným mechaniky jakéhokoli servisu

Zdroj: Videobob Moseley@Youtube

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše