Reklama

Nejlevnější moderní Dacii se jako ojetině radši vyhněte. Je levná, ale za jakou cenu?

Nikdo není tak bohatý, aby si mohl dovolit kupovat levné věci, praví staré přísloví. Nemusí to tak být vždy, v případě ojeté Dacie Logan ale platí bezezbytku, hlavně kvůli její technice.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Nejlevnější moderní Dacii se jako ojetině radši vyhněte. Je levná, ale za jakou cenu?

dnes | Petr Miler

Nikdo není tak bohatý, aby si mohl dovolit kupovat levné věci, praví staré přísloví. Nemusí to tak být vždy, v případě ojeté Dacie Logan ale platí bezezbytku, hlavně kvůli její technice.

V posledních statistikách spolehlivosti aut německého TÜV si naprosto suverénní vítězství připsalo Porsche a její 911. Na opačném konci podobně suverénně stanula Dacia. Vozy této značky jsou hodnoceny jednoznačně nejhůře a prim mezi nimi hraje Logan. Je na tom co do spolehlivosti tak špatně, že v pěti sledovaných kategoriích je třikrát tím úplně nehorším autem. a ve zbylých dvou byl druhý od konce.

Je to přitom právě Dacia Logan, která leckomu přijde na mysl, hledá-li levnou a co nejnovější ojetinu, která bude zároveň klást na jejího uživatele co nejmenší nároky po stránce údržby. Vyrábí se od roku 2004 a je-li hlavním požadavkem hodnota za peníze, ve výběru prostě být musí. V rámci určitého rozpočtu se skoro vždy stane nejmladší a nejméně ojetinou v nabídce, což zní z podstaty lákavě.

Nemusí být nicméně volbou nejlepší. Logan byl od počátku koncipován jako levné auto, které však má být odolné a spolehlivé, protože bude mířit zejména do rozvojových zemí. Úspěch ale nakonec sklidil i ve střední a západní Evropě, protože i zde na trhu chybělo úplně obyčejné, jednoduché auto podobného ražení.

V základní výbavě např. nebyl ani posilovač řízení, elektrická okna vpředu nebo airbag spolujezdce - za tohle všechno se muselo připlácet. Zpětná zrcátka jsou na původním Loganu sedan totožná, aby se ušetřilo na výrobě - není rozdíl mezi levým a pravým. Také čelní sklo je méně zakřivené než u jiných aut, protože je tak jeho výroba levnější.

Logan stojí na platformě Dacia B0, která je prodlouženou verzí platformy aliance Renault-Nissan B. Na té stojí mimo jiné Renault Clio druhé generace, prodávaný v letech 1998 - 2005. Starší vozy jsou poháněny osmiventilovými čtyřválci Renault K-Type, které se do vozů značky Renault montovaly od poloviny 90. let. Nepochybně zastaralá technika, právě ta je ale tradičně jedinou cestou k tak nízké ceně, za jakou se Logany prodávaly a dodnes prodávají.

Po letech nicméně je vidět, že se na autě snaha o drastické snížení nákladů podepsala. Některé komponenty zkrátka nejsou tak kvalitní jako u jiných, dražších aut a i po relativně malém kilometrovém nájezdu vzdávají svůj boj se životem. Podle TÜV k nim patří zejména lak, zapalování, snímač polohy klikové hřídele a rychlé vybíjení akumulátoru.

U aut starých 6 a více let, tedy obvykle právě u exemplářů první generace Loganu, ale statistikami bez poskvrny projde málokterý díl. Nejvíce problémů pak připadá na výfukový systém, která má mizernou protikorozní ochranu, a na podvozek, kde trpí samotná ramena náprav, tlumiče i pružiny, které mají tendenci praskat. Za slabý bod je označováno i řízení, které je též nadměrně poruchové. Problematičnost tohoto auta je taková, že v případě vozů starších 10 let - a to není žádný dávnověk, ojetina z roku 2008 bude leckomu připadat perspektivní - neprojde technickou kontrolou více jak 40 procent testovaných vozů. To je rekordní číslo v rámci celé historie TÜV.

Sami jsme dříve asistovali u snahy vybrat mezi ojetými Logany za dobrou cenu zachovalý kus a ukázalo se to prakticky nereálným. Člověk ani nepotřebuje k ruce statistiky TÜV, aby zjistil že dnes už klidně 14leté Logany jsou i při relativně nízkých kilometrových nájezdech jednou nohou v hrobě, třebaže mohou na první pohled vypadat velmi zachovale. Právě tím matou tělem - nepůsobí opotřebovaně, ale beztak nevydrží.

Nakonec i ceny mohou varovat. Na trhu najdete spoustu ojetin s cenami okolo 50 tisíc Kč a klidně i stářím v řádu jednotek let a nájezdy pohybujícími se v nízkých desítkách tisíc km. Ano, tento vůz mohl stát jako nový klidně pod 200 tisíc Kč, takže se jako ojetina musí prodávat relativně levněji. Ale aby někdo nabízel sotva pořádně jetý vůz nevelkého stáří za cenu dvou lepších jízdních kol, za tím už něco musí stát.

Je pochopitelně otázkou, do jaké míry může za obvykle značně nedokonalý stav ojetých Loganů sám vůz a do jaké míry jeho šetřiví majitelé, to vás jako kupujícího ale nakonec nemusí příliš zajímat. Vozy s pečlivou údržbou a malým kilometrovým proběhem budou nepochybně v lepší kondici než auto s 200 tisíci kilometry na hřbetě a sotva měněným olejem, ale ani to zárukou dobré koupě není.

Logan jako ojetina nás tedy po osobní zkušenosti s nakonec neúspěšnou snahou vybrat kus v rozumném stavu nakonec neoslovil. A nedoporučíme jej ani vám. Lepší cestou se zdá být starší, ale původně dražší auto, postavené z kvalitnějších dílů a s lepší výbavou - i když se to na první pohled nemusí zdát. A kdybyste přece jen po Loganu toužili, sledujte opotřebení výše zmíněných částí. Pokud dosavadní provoz přežily bez větších potíží ty, pak je docela dobrá naděje, že půjde o výjimečný kus, který i po letech zůstává v dobré kondici.

Nejlevnější moderní Dacii se jako ojetině radši vyhněte. Je levná, ale za jakou cenu? - 1 - dacia logan 2004 ilu 01Nejlevnější moderní Dacii se jako ojetině radši vyhněte. Je levná, ale za jakou cenu? - 2 - dacia logan 2004 ilu 02Nejlevnější moderní Dacii se jako ojetině radši vyhněte. Je levná, ale za jakou cenu? - 3 - dacia logan 2004 ilu 03Nejlevnější moderní Dacii se jako ojetině radši vyhněte. Je levná, ale za jakou cenu? - 4 - dacia logan 2004 ilu 04Nejlevnější moderní Dacii se jako ojetině radši vyhněte. Je levná, ale za jakou cenu? - 5 - dacia logan 2004 ilu 05Nejlevnější moderní Dacii se jako ojetině radši vyhněte. Je levná, ale za jakou cenu? - 6 - dacia logan 2004 ilu 06Nejlevnější moderní Dacii se jako ojetině radši vyhněte. Je levná, ale za jakou cenu? - 7 - dacia logan 2004 ilu 07Nejlevnější moderní Dacii se jako ojetině radši vyhněte. Je levná, ale za jakou cenu? - 8 - dacia logan 2004 ilu 08Nejlevnější moderní Dacii se jako ojetině radši vyhněte. Je levná, ale za jakou cenu? - 9 - dacia logan 2004 ilu 09Nejlevnější moderní Dacii se jako ojetině radši vyhněte. Je levná, ale za jakou cenu? - 10 - dacia logan 2004 ilu 10Nejlevnější moderní Dacii se jako ojetině radši vyhněte. Je levná, ale za jakou cenu? - 11 - Dacia Logan ojeta vyhnout se dalsi 01
Dacia Logan první generace dnes může být lákavá ojetina, ale levnější cestou k novějšímu autu ve výsledku být nemusí, je velmi problematická

Nejlevnější moderní Dacii se jako ojetině radši vyhněte. Je levná, ale za jakou cenu? - 12 - Dacia Logan 2005 ojeta dalsi 01Nejlevnější moderní Dacii se jako ojetině radši vyhněte. Je levná, ale za jakou cenu? - 13 - Dacia Logan 2005 ojeta dalsi 02Nejlevnější moderní Dacii se jako ojetině radši vyhněte. Je levná, ale za jakou cenu? - 14 - Dacia Logan 2005 ojeta dalsi 03Nejlevnější moderní Dacii se jako ojetině radši vyhněte. Je levná, ale za jakou cenu? - 15 - Dacia Logan 2005 ojeta dalsi 04Nejlevnější moderní Dacii se jako ojetině radši vyhněte. Je levná, ale za jakou cenu? - 16 - Dacia Logan 2005 ojeta dalsi 05Nejlevnější moderní Dacii se jako ojetině radši vyhněte. Je levná, ale za jakou cenu? - 17 - Dacia Logan 2005 ojeta dalsi 06Nejlevnější moderní Dacii se jako ojetině radši vyhněte. Je levná, ale za jakou cenu? - 18 - Dacia Logan 2005 ojeta dalsi 07Nejlevnější moderní Dacii se jako ojetině radši vyhněte. Je levná, ale za jakou cenu? - 19 - Dacia Logan 2005 ojeta dalsi 08Nejlevnější moderní Dacii se jako ojetině radši vyhněte. Je levná, ale za jakou cenu? - 20 - Dacia Logan 2005 ojeta dalsi 09Nejlevnější moderní Dacii se jako ojetině radši vyhněte. Je levná, ale za jakou cenu? - 21 - Dacia Logan 2005 ojeta dalsi 10Nejlevnější moderní Dacii se jako ojetině radši vyhněte. Je levná, ale za jakou cenu? - 22 - Dacia Logan 2005 ojeta dalsi 11Nejlevnější moderní Dacii se jako ojetině radši vyhněte. Je levná, ale za jakou cenu? - 23 - Dacia Logan 2005 ojeta dalsi 12
Konkrétní ojeté Logany nemusí vypadat zle, na jiných kusech jsou problémy patrné lépe, hlavně ty pak s korozí. Zejména lemy blatníků, rohy dveří, víko zavazadelníku či podběhy jsou snadno zranitelné už samy o sobě. A jakékoli odřeniny korozi otevírají velké pole působnosti

Zdroj: TÜV

Petr Miler

Další zajímavé články:

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše