Nové stíhací Superby české policie už jezdí i měří. Mají ovšem technické problémy

Kdo by čekal, že cesta nových Superbů od předání po první nasazení do akce nějaký čas zabere, mýlil by se. Tato auta už jezdí i měří, zatím ale s problémy.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Nové stíhací Superby české policie už jezdí i měří. Mají ovšem technické problémy

22.2.2018 | Mirek Mazal | 74 příspěvků

Kdo by čekal, že cesta nových Superbů od předání po první nasazení do akce nějaký čas zabere, mýlil by se. Tato auta už jezdí i měří, zatím ale s problémy.

Před měsícem si policie převzala nové neoznačené vozy, jejichž cílem není nic jiného než skrytě měřit rychlost v provozu. Výběrové řízení na dodávku 38 aut vyhrála Škoda s modelem Superb v provedení 2,0 TSI 4x4. Cena tendru přesáhla 64 milionů Kč, takže jedno auto vyšlo bratru na 1,7 mil. Kč. Neodpustíme si poznámku, že policistům drahé hračky zaplatil Fond zábrany škod, který je financován z povinného ručení placeného všemi motoristy a z podstaty by měl sloužit... k zábraně škod. Tady posloužil k nákupu Škod, tak se vlastně účinkem až tak neminul.

V první várce dorazilo bezpečnostnímu sboru 19 Superbů, zbytek se přidá v polovině roku. Někteří čekali, že tahle auta se v provozu hned tak neobjeví a pokud, budou operovat jen na dálnici, ani jedno z toho ale není pravda. Jak ukazují fotky a videa členů Fóra Autoforum.cz, na silnicích se objevilo se standardními registračními značkami hned několik těchto vozů a narazit na ně můžete prakticky kdekoli, tedy i na okreskách či ve městech. Zatím je ale otázkou, jak moc velkou hlavu si z nich je třeba dělat.

Na některých autech se totiž hned po pár dnech dost objevily zásadní problémy. I když se jejich měřící technika jeví být funkční, rychle jedoucí auto nedokáže změřit. Policejní prezidium tak rozeslalo informační e-mail na svá oddělení a dodavatelská firma musí zjednat nápravu. Nemusíme dodávat, že bez funkčního radaru jsou auta policistům prakticky k ničemu - měření rychlosti je hlavní náplň jejich činnosti.

Problém se netýká všech aut už proto, že jen některé vozy mají zcela nové zařízení, jiné zdědily měřiče po vyřazených Passatech B7 a nevíme přesně, která auta jsou dotčena. Jejich finalizace se ale nepovedla nejen proto - vedle nefunkčních radarů jsme svědky i velmi amatérsky přimontovaného vnitřního vybavení.

Montáž nejenže vypadá zfušovaně, je i nebezpečná - pokud je na palubní desce přimontován displej s výstupem z měřícího zařízení, spolujezdec může volit jen mezi tím, že si nechá vypnout airbag (čímž riskuje vážně poranění hlavy při nehodě) nebo si jej nechá zapnutý a riskuje totéž, akorát trochu jiným způsobem. Rozumné provedení zrovna stíhacích aut bychom si představovali jinak, což lze říci i o nálepkách upozorňujících mj. právě na nutnost vypnout airbag.

Podívejte se na to sami níže s pomocí fotek prvních měřících Superbů z provozu i videí zachycující českobudějovický a jihlavský exemplář v akci. Jakmile budeme mít přesnější informace o zmíněných problémech části předaných aut, pochopitelně je doplníme.


Nové stíhací Superby české policie už jezdí i měří. Mají ovšem technické problémy - 1 - Skoda Superb Policie CR 28 jezdi meri 01Nové stíhací Superby české policie už jezdí i měří. Mají ovšem technické problémy - 2 - Skoda Superb Policie CR 28 jezdi meri 02Nové stíhací Superby české policie už jezdí i měří. Mají ovšem technické problémy - 3 - Skoda Superb Policie CR 28 jezdi meri 03Nové stíhací Superby české policie už jezdí i měří. Mají ovšem technické problémy - 4 - Skoda Superb Policie CR 28 jezdi meri 04Nové stíhací Superby české policie už jezdí i měří. Mají ovšem technické problémy - 5 - Skoda Superb Policie CR 28 jezdi meri 05Nové stíhací Superby české policie už jezdí i měří. Mají ovšem technické problémy - 6 - Skoda Superb Policie CR 28 jezdi meri 06Nové stíhací Superby české policie už jezdí i měří. Mají ovšem technické problémy - 7 - Skoda Superb Policie CR 28 jezdi meri 07Nové stíhací Superby české policie už jezdí i měří. Mají ovšem technické problémy - 8 - Skoda Superb Policie CR 28 jezdi meri 08Nové stíhací Superby české policie už jezdí i měří. Mají ovšem technické problémy - 9 - Skoda Superb Policie CR 28 jezdi meri 09
Z Fondu zábrany škod vysála policie 36 milionů na nové měřící Škody Superb s pochybně namontovaným vybavením. První neoznačená auta se zapojila do výkonu služby, část odjela na reklamaci měřící techniky

Zdroj: Fórum Autoforum.cz

Mirek Mazal

Diskuze 74 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše