Praze nefungoval správně radar v Blance, teď musí pokuty vracet

27.8.2016 | Petr Miler | 2 příspěvky

Praha vrací pokuty rozdané za údajná překročení rychlosti v Tunelu Blanka. Minimálně některá z tamních šesti měření rychlosti nefungovala správně.

Nedávno jsme vás informovali o novém triku policie a úřadů, díky němuž se snaží de facto a jeden a ten samý přestupek pokutovat dvakrát. Je to něco tak neuvěřitelně oportunistického, že nad tím zůstává rozum stát a s menším odstupem času můžeme dodat i to, že zúčastněné strany myslí tento pokus smrtelně vážně. Ani odpor podaný proti probíranému rozhodnutí nevedl k řešení a pražský magistrát se nadále snaží druhou pokutu získat v celé své nehorázné výši.

Ne vše je ale pro řidiče černé, jak ukazuje novější případ z trochu jiného soudku. Hned několik čtenářů nás upozornilo na to, že Praha začala vracet peníze za pokuty související s měřením rychlosti v tunelu Blanka v letošním roce mezi 8. únorem a 31. březnem. Je přitom jedno, jestli byl potrestán řidič za překročení rychlosti samé nebo provozovatel za to, že nezabránil něčemu, čemu zabránit nemohl - v obou případech byla předchozí rozhodnutí anulována a případné zaplacené pokuty jsou vraceny.

Praha pokuty nevrací dobrovolně jako dárek ke konci prázdnin a jistě to ani nedělá ráda, teď už jen nemá jinou možnost. Podle dostupných informací si někteří pokutovaní řidiči stěžovali, že měli zaplatit pokutu, i když si byli naprosto jisti, že nejvyšší povolenou rychlost neporušili. Takových stížností se zřejmě muselo sejít více, neboť město zahájilo šetření, v jehož rámci vyšlo najevo, že radary instalované tunelu Blanka nefungovaly správně a mohly jako vůz překračující nejvyšší povolenou rychlost označit i takový, který ji nepřekročil.

„Bylo zjištěno, že při měření automatizovaným technickým prostředkem používaným bez obsluhy při dohledu na bezpečnost provozu na pozemních komunikacích v tunelovém komplexu Blanka, a to v období od 08.02.2016 do 31.03.2016, se vyskytly technické problémy, které mohly mít vliv na přesnost určení výsledku měření rychlosti vozidla projíždějícího tímto úsekem,” stojí doslova ve vyjádření města.

„Za předpokladu, že byl pro daný úsek na proměnné dopravní značce 'B20a — nejvyšší dovolená rychlost' nastaven symbol '50', tzn. že nejvyšší dovolená rychlost v úseku byla stanovena na 50 km/h, nemusely být ve všech případech naměřené hodnoty správně určeny. Z tohoto důvodu bylo rozhodnuto o vrácení Vámi zaslané a uhrazené určené částky na základě Výzvy provozovateli vozidla k uhrazení určené částky,” pokračuje dále dokument, který si můžete v plném znění prohlédnout níže.

Pokud jste tedy v daném období od Prahy dostali pokutu za překročení rychlosti v tomto místě, můžete buď vrácení automaticky očekávat, nebo si můžete na její udělení i zpětně stěžovat. Další detaily zjišťujeme, pro tuto chvíli se to zdá být alespoň malou boží spravedlností - pokud úřady někdy chtějí za jednu věc rozdávat pokuty dvě, tady nemohou udělit ani jednu, i když měření jistě v řadě případů zafungovalo, jak mělo. O tom, jak moc velký přínos pro bezpečnost provozu má měření rychlosti na takových místech a koho asi napraví postup, při němž provozovatel zaplatí pár stokorun za to, že se vlastně nic nevyřeší, pro dnešek raději pomlčíme...

Díky za tipy všem!

Praze nefungoval správně radar v Blance, teď musí pokuty vracet - 1 - Tunel Blanka radar chyba 01
Praha měla technické problémy s měřením rychlosti v tunelu Blanka a teď vrací to, co si od řidičů a provozovatelů aut dříve - dost pochybně, dodejme - vzala

Praze nefungoval správně radar v Blance, teď musí pokuty vracet - 2 - Tunel Blanka radar 01Praze nefungoval správně radar v Blance, teď musí pokuty vracet - 3 - Tunel Blanka radar 02Praze nefungoval správně radar v Blance, teď musí pokuty vracet - 4 - Tunel Blanka radar 03Praze nefungoval správně radar v Blance, teď musí pokuty vracet - 5 - Tunel Blanka radar 05Praze nefungoval správně radar v Blance, teď musí pokuty vracet - 6 - Tunel Blanka radar 06Praze nefungoval správně radar v Blance, teď musí pokuty vracet - 7 - Tunel Blanka radar 07Praze nefungoval správně radar v Blance, teď musí pokuty vracet - 8 - Tunel Blanka radar 08Praze nefungoval správně radar v Blance, teď musí pokuty vracet - 9 - Tunel Blanka radar 09Praze nefungoval správně radar v Blance, teď musí pokuty vracet - 10 - Tunel Blanka radar 10Praze nefungoval správně radar v Blance, teď musí pokuty vracet - 11 - Tunel Blanka radar 11Praze nefungoval správně radar v Blance, teď musí pokuty vracet - 12 - Tunel Blanka radar 12Praze nefungoval správně radar v Blance, teď musí pokuty vracet - 13 - Tunel Blanka radar 13Praze nefungoval správně radar v Blance, teď musí pokuty vracet - 14 - Tunel Blanka radar 14Praze nefungoval správně radar v Blance, teď musí pokuty vracet - 15 - Tunel Blanka radar 15Praze nefungoval správně radar v Blance, teď musí pokuty vracet - 16 - Tunel Blanka radar 16
Tunel Blanka a řešení měření rychlosti v něm

Foto tunelu: Metrostav, Český rozhlas

Petr Miler

Další zajímavé články:

Diskuze 2 příspěvky

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše