Reklama

Stáhnout okna nebo zapnout klimatizaci? Kdy je úspornější udělat to a kdy ono?

Jde o věčné dilema spořivých řidičů - je úspornější chladit interiér auta otevřením oken nebo puštěním klimatizace? Odpověď je zajímavá.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Stáhnout okna nebo zapnout klimatizaci? Kdy je úspornější udělat to a kdy ono?

1.5.2017 | Marek Bednář | 19 příspěvků

Jde o věčné dilema spořivých řidičů - je úspornější chladit interiér auta otevřením oken nebo puštěním klimatizace? Odpověď je zajímavá.

S příchodem teplého počasí - doufejme, že tentokrát už opravdu - člověka napadne otázka, jestli je pro ochlazení vzduchu v kabině auta efektivnější zapnout klimatizaci anebo raději stáhnout okna. Je známo, že klimatizace ubírá výkon motoru, což znamená, že také zvyšuje spotřebu, chcete-li jet stejně rychle. Spořiví řidiči tak často mají klimatizaci za svého největšího nepřítele, jenže ani otevření oken není zadarmo - zvyšuje aerodynamický odpor vozu a vyšší odpor také znamená vyšší spotřebu paliva při jinak stejné rychlosti. Co je tedy lepší?

Právě to se už dříve rozhodl vykoumat náš přítel Jason Fenske z Engineering Explained a tohle video nám s příchodem jara připomněl. A protože jsme se mu dříve nevěnovali, projdeme si nyní jeho závěry i my. Ostatně, myšlenky na potřebu ochlazení interiéru se při aktuálních teplotách a síle slunce skutečně začínají vynořovat v hlavě nejednoho z nás.

Jason na to šel prostě - zkoumal rozdíly ve schopnost vozu akcelerovat v určitých rychlostech, neboť přímo změřit aktuální spotřebu by bylo technicky komplikované. Je ale úplně jedno, jestli na to půjdete tak a nebo onak - pokud za jinak stejných podmínek změníte pouze to, že auto jednou zatěžuje puštěná klimatizace a podruhé otevřená okna, je opravdu jedno, jestli budete vliv na zátěž pro motor zkoumat skrze dynamiku nebo spotřebu.

Vzal tedy svou Hondu Integra a na plný plyn na čtyřku zrychloval vždy mezi 30 na 70 mph (z 48 na 113 km/h). Měřil čas zrychlení, a tak zkoumal, kdy je auto tím či oním více zatěžováno. Čím více výkonu pak spotřebovala klimatizace anebo naopak překonání odporu vzduchu přidaného plně staženými okny, tím horší byl naměřený čas, pochopitelně. Naměřil i celé zrychlení mezi těmito dvěma rychlostmi, to ale mnoho neříká. Zajímavější je, když se zaměřil na specifické časy zrychlení mezi 30 a 40, 40 a 50, 50 a 60 i 60 a 70 mílemi za hodinu.

Výsledky v tabulce níže, kterou jsme pro přehlednost počeštili a přepočítali na km/h, hovoří za vše - v nízkých rychlostech auto jednoznačně více zatěžuje klimatizace, a to jednak kvůli nižší rychlosti a jednak kvůli tomu, že motor běží v nízkých otáčkách - tehdy má relativně málo výkonu a klimatizace si jej bere pořád stejně. Z 48 na 64 km/h tak auto klimatizace zatěžuje o více jak 7 procent více a i z 64 na 80 km/h je to přes 3,6 % navíc.

I mezi 80 a 97 km/h vítězí co do zátěže pro motor stažená okna a až při zrychlení z 97 na 113 km/h jsou výsledky lepší se zapnutou klimatizací a zavřenými okny lepší, byť jen v řádu desetin procenta. A s vyšší rychlostí budou jistě lepší více a více - to už je odpor vzduchu přidaný otevřením oken tak silný, že motor pro jeho překonání spotřebuje jednoznačně více výkonu, než by spotřeboval pohonem klimatizace.

Pochopitelně, u každého auta budou tahle čísla trochu jiná - každé má trochu jinak výkonnou klimatizaci, trochu jiný motor, trochu jinou aerodynamiku. A také okna nemusíte otevřít zcela nebo všechna. Jasnější představu o tom, kdy se vyplatí to a kdy ono ale tento test dává - chcete-li jezdit s co nejnižší spotřebou a chladit, v městských rychlostech stáhněte okna a mimo město zapněte klimatizaci. A pokud byste to chtěli vědět přesně, podobný test si můžete sami udělat právě s vaším autem.

Jinou otázkou je, zda klimatizace a stažená okna zajišťují srovnatelnou míru klimatického komfortu, ale o tom už se vážně nechceme přít zejména s těmi, pro které hodnota 4,7 l/100 km znamená vrcholný zážitek z jízdy. Tím se tomu ale v žádném případě nevysmíváme, proto o tom také píšeme - každého holt na jízdě autem uspokojuje něco trochu jiného. A nakonec, výsledky tohoto testu lze uplatnit i při snaze o co nejlepší akceleraci a ochlazování interiéru zároveň...

Stáhnout okna nebo zapnout klimatizaci? Kdy je úspornější udělat to a kdy ono? - 1 - Stazena okna vs klimatizace 01Stáhnout okna nebo zapnout klimatizaci? Kdy je úspornější udělat to a kdy ono? - 2 - Stazena okna vs klimatizace 02
Věčné dilema šetřílků má celkem jednoznačné rozuzlení.

Stáhnout okna nebo zapnout klimatizaci? Kdy je úspornější udělat to a kdy ono? - 3 - Stazena okna vs klimatizace tab 01
Toto je realita v případě Hondy Integra, kde je efektivnější pustit klimatizací až rychlostech nad 97 km/h. A u jiných vozů to jistě nebude podstatně jinak

Zdroj: Engineering Explained na YouTube

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 19 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama