Tady je další důkaz, že jeden z velkých nešvarů českých silnic lze skutečně řešit

Na českých silnicích je toho hodně co spravovat, od jejich fyzické povahy až po provoz na nich. Ve druhém případě označuje policie některé problémy za neřešitelné, nemusí to tak být.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Tady je další důkaz, že jeden z velkých nešvarů českých silnic lze skutečně řešit

19.6.2018 | Mirek Mazal | 96 příspěvků

Na českých silnicích je toho hodně co spravovat, od jejich fyzické povahy až po provoz na nich. Ve druhém případě označuje policie některé problémy za neřešitelné, nemusí to tak být.

Český řidič je dlouhá léta masírovaný tezemi naznačujícími, že překročení nejvyšší povolené rychlosti je tím největším zločinem, kterého se může na silnici dopustit. Dodržování nastavených pravidel je ve vyspělé společnosti přirozené, stejně jako vynucování takového stavu, nemělo by ale sklouzávat k účelovému zaměření pouze na jeden jediný aspekt.

V žádném případě nechceme nabádat k ignoraci zákonů, ale neustálá orientace čistě na dodržování maximální rychlosti musí v rozumném řidiči vzbuzovat pochybnosti, když během jediné cesty z Prahy do Brna napočítá desítky jiných porušení pravidel, kterých si nikdo nevšímá.

Stalo se smutným standardem, že mnoho řidičů hypnotizuje tachometr, aby nepřesáhli číslo vyobrazené na bílo-červené ceduli za městem, ale přitom zapomínají na zbytek silničních pravidel, která mají též své opodstatnění. Jestli jedou vlevo, vpravo či uprostřed nikdo nezkoumá a policisté se snaží veřejnosti namluvit, že hlídat vše ostatní vlastně nejde.

Samozřejmě, že jde. Vyhnat neoprávněného okupanta rychlého pruhu chce jen trochu iniciativy ze strany policie. Mimo obec se na silnici o dvou a více jízdních pruzích se má jezdit vpravo - to u nás zapadá v návalu zpráv o maskovaných měřících vozech a radarech a spousta lidí to nedělá, aniž by pro jiné chování měla ospravedlnitelný důvod.

Tento policií přehlížený nešvar netrápí jen nás. Nedávno jsme psali, jak si s ním dokážou poradit ve Velké Británii, další ukázku správného postupu má za sebou seržant Stephen Wheeles z Indiany v USA. Na sociální síti zveřejnil výsledek zákroku proti řidiči bezdůvodně jedoucímu v levém jízdním pruhu. Takových zpráv na Twitteru zveřejňuje bezpočet, před odesláním této zprávy ale jistě ani netušil, jak palčivého problému se dotkl.

Příspěvek o trestu za blokování levého pruhu si rázem oblíbilo přes 74 tisíc uživatelů a tisíce z nich se zapojilo do bouřlivé diskuse. To jen ukazuje, jak moc lidi tento nešvar trápí a jak by byli rádi, kdyby se na něj policie více zaměřila. V zahraničí to zjevně s úspěchem dělá, u nás by se mohla od Britů a Američanů inspirovat - jak vidíte, stačí jediný zásah doplněný zprávou o tom, že pokud člověka dojíždí jiné auto, musí dotyčný uhnout vpravo a hned se o tom dozví statisíce lidí, kteří si na to jistě budou dávat větší pozor. Kéž by alespoň o jednom takovém zásahu informoval také některý z českých policistů, kéž by...


Tady je další důkaz, že jeden z velkých nešvarů českých silnic lze skutečně řešit - 1 - Trestani jizdy vlevo USA foto 01Tady je další důkaz, že jeden z velkých nešvarů českých silnic lze skutečně řešit - 2 - Trestani jizdy vlevo USA foto 02Tady je další důkaz, že jeden z velkých nešvarů českých silnic lze skutečně řešit - 3 - Trestani jizdy vlevo USA foto 03
Tady je další důkaz, že jeden z velkých nešvarů českých silnic lze skutečně řešit - 4 - Trestani jizdy vlevo USA foto 04Tady je další důkaz, že jeden z velkých nešvarů českých silnic lze skutečně řešit - 5 - Trestani jizdy vlevo USA foto 05
Pod první fotkou z mezistátní silnice I-65 se rozhořela společenská debata. Je vidět, že nesmyslná jízda ve špatném jízdním pruhu bez postihu lidi trápí. Nás taky, českou policii bohužel nikoli

Zdroj: Stephen Wheeles@Twitter

Mirek Mazal

Diskuze 96 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše