Reklama

Toto jsou nejméně (a nejvíce) spolehlivá auta dneška. A jak se vyvarovat šmejdu?

Consumer Reports odhalil své statistiky spolehlivosti aut za rok 2016. Můžeme vám tak ukázat přehledy spolehlivosti značek, modelů i pár dobrých rad.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Toto jsou nejméně (a nejvíce) spolehlivá auta dneška. A jak se vyvarovat šmejdu?

25.10.2016 | Marek Bednář | 25 příspěvků

Consumer Reports odhalil své statistiky spolehlivosti aut za rok 2016. Můžeme vám tak ukázat přehledy spolehlivosti značek, modelů i pár dobrých rad.

Když si člověk kupuje nové auto, může se podívat na jeho design, může se posadit dovnitř, může se s ním projet a zjistit, jak se mu řídí. Něco podobného, ač trochu víc do hloubky, můžeme s některými auty udělat my, novináři; při běžné předváděcí jízdě člověk např. nenajede stovky kilometrů nebo nemá čas si půl dne hrát s infotainmentem. Pokud se při předváděcí jízdě nebo při novinářském testu něco na autě pokazí, je to opravdu špatně, ovšem to se stává ojediněle.

Spolehlivost aut ukážou spíš různé statistiky. Bývá jich víc, zmiňme např. německé TÜV Report a statistiku odtahovky ADACu. Ve Spojených státech sbírá ohromné množství dat organizace Consumer Reports. Zprávu o spolehlivosti aut z tohoto zdroje jsme tu měli loni i předloni - a nyní se podívejme na nová data, která zahrnují i auta modelových let 2016 a někdy také 2017.

Consumer Reports pro tento rok vyrobila statistiku z dat o celkem půlmilionu aut. Bylo mezi nimi 300 modelů z let 2000 až 2016 a také pár prvních aut modelového roku 2017, který se v USA už nějakou dobu prodává. Zkoumaný vzorek je tedy skutečně ohromný. Výsledky jednotlivých značek najdete na další stránce a několik nejhorších a nejlepších modelů, i s důvody, proč tomu tak je, na té poslední. Začneme ale trochu jinde

Auta s očekávanou lepší a horší spolehlivostí

Američané hned zkraje své studie zmiňují několik aut, která nově doporučují spotřebitelům, a několik jiných, která podle nejnovějších dat již doporučeníhodná nejsou. Jedná se o předpoklady na modelový rok 2017, které vycházejí z dat za poslední tři modelové roky, není to tedy jistota, ale jakýsi kvalifikovaný odhad. Hvězdička označuje auta, jejichž předpoklady jsou založeny na datech za kratší období.

Modely s lepšící se spolehlivostí, nově doporučované

BMW i3
BMW X5
Cadillac XTS*
Chevrolet Camaro*
Chevrolet Corvette
Chevrolet Cruze*
Chrysler 300
Ford Escape/Kuga
Hyundai Santa Fe
Mercedes-Benz GLC*
Porsche Macan
Tesla Model S

Toto jsou nejméně (a nejvíce) spolehlivá auta dneška. A jak se vyvarovat šmejdu? - 1 - tesla model s p90d uk 2017 03Toto jsou nejméně (a nejvíce) spolehlivá auta dneška. A jak se vyvarovat šmejdu? - 2 - tesla model s p90d uk 2017 05Toto jsou nejméně (a nejvíce) spolehlivá auta dneška. A jak se vyvarovat šmejdu? - 3 - tesla model s p90d uk 2017 07
Model S si polepšil a doporučovaný na základě své spolehlivosti opět je

Modely s horší spolehlivostí, již nedoporučované

Audi A3
Chevrolet Volt
Dodge Durango
Ford F-150
Honda Civic*
Lincoln MKX*
Mini Cooper
Subaru WRX/WRX STi
Volkswagen Golf GTI
Volkswagen Jetta
Volkswagen Passat

Toto jsou nejméně (a nejvíce) spolehlivá auta dneška. A jak se vyvarovat šmejdu? - 4 - Mini 2014 prvni oficialni sada 04Toto jsou nejméně (a nejvíce) spolehlivá auta dneška. A jak se vyvarovat šmejdu? - 5 - Mini 2014 prvni oficialni sada 10Toto jsou nejméně (a nejvíce) spolehlivá auta dneška. A jak se vyvarovat šmejdu? - 6 - Mini 2014 prvni oficialni sada 21
Mini Cooper se naopak vydal opačným směrem a doporučení ztratil

Pochopitelně, ne všechna tahle auta se prodávají v Evropě a např. evropské verze Civicu a Passatu jsou od těch amerických dost odlišné. Takový Golf GTI je ale všude stejný, stejně jako Porsche Macan nebo Chevrolet Corvette, a v případě, že byste si chtěli nechat dovézt zbrusu nový Ford F-150, tyto informace se mohou hodit.

Jak se vyvarovat šmejdu?

Chcete-li vybrat spolehlivé auto, Consumer Reports přináší několik rad, abyste nezvolili černou ovci nabídky.

Tou první je, že není vhodné kupovat auta jen podle značky, tedy nepředpokládat, že když určitá automobilka dělá obvyklé spolehlivá auta, automaticky to platí i o všech ostatních. Třeba Infiniti Q70 má špičkové skóre 91 ze sta, ale crossover QX60 získal jen 33 bodů. A taková značka Audi, která je mezi pěti nejlepšími, je tažena dolů podprůměrným modelem A3.

Druhým bodem je, že je vhodné počkat rok nebo dva, chcete-li koupit novou generaci nějakého auta. Může se stát, že se automobilce něco nepovede hned napoprvé, ale během roku to spraví. Platí to i pro jinak neprůstřelné značky - pick-up Toyota Tacoma aktuální generace byl např. ve svém prvním roce nespolehlivý a u Fordu Escape, u nás prodávaného jako Kuga, trvalo po faceliftu údajně dokonce tři roky, než se dostal na průměrnou spolehlivost.

Třetí radou budiž v podstatě otřepané „co tam není, nemůže se pokazit”. Větší složitost některých systémů znamená jejich potenciální náchylnost k poruchám. Platí to např. u Fordu - infotainmenty MyFord Touch a odvozený MyLincoln Touch jsou problematické, stejně jako robotizovaný manuál u modelů Focus a Fiesta. Podobné problémy mají i některé modely Hondy a sesterské Acury.

Toto jsou nejméně (a nejvíce) spolehlivá auta dneška. A jak se vyvarovat šmejdu? - 7 - Infiniti Q70 2015 Long 02Toto jsou nejméně (a nejvíce) spolehlivá auta dneška. A jak se vyvarovat šmejdu? - 8 - Infiniti Q70 2015 Long 04Toto jsou nejméně (a nejvíce) spolehlivá auta dneška. A jak se vyvarovat šmejdu? - 9 - Infiniti Q70 2015 Long 06
Infiniti Q70 je na tom výborně

Toto jsou nejméně (a nejvíce) spolehlivá auta dneška. A jak se vyvarovat šmejdu? - 10 - 2016 infiniti qx60 prvni ofic 02Toto jsou nejméně (a nejvíce) spolehlivá auta dneška. A jak se vyvarovat šmejdu? - 11 - 2016 infiniti qx60 prvni ofic 05Toto jsou nejméně (a nejvíce) spolehlivá auta dneška. A jak se vyvarovat šmejdu? - 12 - 2016 infiniti qx60 prvni ofic 06
Naopak crossoveru QX60 radí Američané se vyhnout. Je to ale jen jeden případ z mnoha

Diskuze 25 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše