Asi jen v Itálii: Ve Florencii chystají nový letištní terminál, jehož střechu bude tvořit skutečná vinice

Toskánsko se hodlá pochlubit světovým unikátem, jenž má nejen propojit tradici s modernou. Víno se zde navíc nebude jen pěstovat, ve sklepeních pod letištěm dojde také na jeho zrání.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Asi jen v Itálii: Ve Florencii chystají nový letištní terminál, jehož střechu bude tvořit skutečná vinice

11.2.2024 | Petr Prokopec

Asi jen v Itálii: Ve Florencii chystají nový letištní terminál, jehož střechu bude tvořit skutečná vinice

/

Foto: Rafael Viňoly Architects, tiskové materiály

Toskánsko se hodlá pochlubit světovým unikátem, jenž má nejen propojit tradici s modernou. Víno se zde navíc nebude jen pěstovat, ve sklepeních pod letištěm dojde také na jeho zrání.

Zatímco Češi jsou považováni za národ pivařů, o Italech můžeme mluvit jako o milovnících vína. V Itálii je jen tento sektor tak výkonný, že se na veškeré světové produkci vína podílí z jedné pětiny. Dle expertů se navíc Itálie může těšit na další růst, jen do konce roku 2024 se má objem vína pěstovaného v této zemi navýšit o 7,2 procenta. Italská stopa se tak jen zvýší, na čemž ponese lví podíl provincie Piedmont zastoupená na celkové produkci 68,9 procenty. Za ní pak najdeme Apulii a Sicílii.

Toskánsko se ovšem nechce nechat zahanbit a proto vyrukovalo s opravdu zajímavým plánem na vlastní zviditelnění. Tato provincie totiž počítá s 19akrovou vinicí, která se bude nacházet na střeše nového terminálu letiště Ameriga Vespucciho ve Florencii. Než se zde ovšem začnou pěstovat hrozny, ze kterých se následně bude vyrábět červený či bílý mok, chvíli to zabere. Stavba struktury terminálu je totiž rozplánována na dvě fáze, kdy první bude dokončena v roce 2026 a druhá dokonce až v roce 2035.

Za návrhem nového terminálu stojí společnost Rafael Viňoly Architects, která již oznámila, že vinice dostane na povel některá z místních vinařských firem. O koho se jedná, ale zatím upřesněno nebylo. Na místě nicméně bude probíhat kompletní proces, tedy i zrání v sudech. Ty se totiž budou nacházet ve sklepeních pod terminálem. Architekti přitom dodávají, že jejich záměrem bylo, aby letiště lépe zapadlo do okolní přírody. Zároveň má skloubit tradice s moderními technologiemi.

Italové se rozhodli uchopit celý projekt ve velkém a hlavně od A až do Z. Budovat se tedy nebude jen nový terminál, nýbrž dojde i na přeprofilování ranveje. Ta stávající je totiž příliš krátká a navíc omezená blízkými horami. Kvůli tomu není možné, aby letiště využívaly ty největší stroje. Nová ranvej se proto bude stáčet trochu odlišným směrem, což význam lokality jen umocní. Z toho důvodu na místě vznikne i nová železniční zastávka propojující letiště s Florencií a jejím okolím.

V souladu s tím byl navržen také vnitřek terminálu, kdy přílety a odlety jsou umístěny proti sobě. Mezi nimi se bude nacházet „náměstí“, jenž má usnadnit příchod a odchod lidí jak na onu železniční zastávku, tak na parkoviště. Většina prostranství má být plně prosklená, aby se cestující na letišti snadněji orientovali a lépe našli třeba restaurace, duty-free shopy nebo zázemí celníků. Zároveň se jim tím otevře také výhled na zmiňované vinice, stejně jako na okolní hory.


Asi jen v Itálii: Ve Florencii chystají nový letištní terminál, jehož střechu bude tvořit skutečná vinice - 1 - Florencie letiste vinice 2024 vizualizace 01Asi jen v Itálii: Ve Florencii chystají nový letištní terminál, jehož střechu bude tvořit skutečná vinice - 2 - Florencie letiste vinice 2024 vizualizace 02Asi jen v Itálii: Ve Florencii chystají nový letištní terminál, jehož střechu bude tvořit skutečná vinice - 3 - Florencie letiste vinice 2024 vizualizace 03Asi jen v Itálii: Ve Florencii chystají nový letištní terminál, jehož střechu bude tvořit skutečná vinice - 4 - Florencie letiste vinice 2024 vizualizace 04Asi jen v Itálii: Ve Florencii chystají nový letištní terminál, jehož střechu bude tvořit skutečná vinice - 5 - Florencie letiste vinice 2024 vizualizace 05Asi jen v Itálii: Ve Florencii chystají nový letištní terminál, jehož střechu bude tvořit skutečná vinice - 6 - Florencie letiste vinice 2024 vizualizace 06
Letiště ve Florencii se dočká zásadního přepracování, přičemž na střeše nového terminálu se bude nacházet vinice. Něco takového může napadnout asi jen Italy. Foto: Rafael Viňoly Architects, tiskové materiály

Zdroj: Rafael Viňoly Architects

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.