Aston Martin omezuje produkci modelu Rapide, není o něj zájem

Čtyřdvéřové kupé Rapide z produkce Aston Martinu nejde na odbyt tak dobře, jak automobilka očekávala. Výrobce tak omezuje produkci a uvažuje, čím jej nahradí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Aston Martin omezuje produkci modelu Rapide, není o něj zájem

18.6.2011 | Petr Štefek | 5 příspěvků

Aston Martin omezuje produkci modelu Rapide, není o něj zájem

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Čtyřdvéřové kupé Rapide z produkce Aston Martinu nejde na odbyt tak dobře, jak automobilka očekávala. Výrobce tak omezuje produkci a uvažuje, čím jej nahradí.

Aston Martin nemá příliš štěstí v prodeji svých čtyřdveřových modelů. Původní model Lagonda byl svého času poměrně povedený sedan, ale příliš komerčního úspěchu firmě nepřinesl. Aston přišel nedávno opět se svým novým modelem čtyřdveřového sedanu, který nese jméno Rapide. Novinka se zdála být sázkou na jistotu, vždyť Porsche svou podobně laděnou Panameru prodává jako housky na krámě a to se vedle Astonu Rapide zdá být čímsi jako je zvíře vedle krásky. Jenže prodejní úspěch se někdy nedostaví přesně podle síťového grafu.

Výrobce předběžně počítal s výrobou přibližně 2 000 Rapide ročně, výrobu ale nyní musel omezit na 1 250 kusů a to pořád nemusí reflektovat skutečné prodeje. Uvážíme-li, že Panamera se prodává v desetitisícových sériích, jde o poměrně tristní výsledek. Omezení výroby vysvětluje i nedávný krok firmy, kdy výrobu tohoto modelu přesunula z rakouských továren společnosti Magna Steyer. Té mimochodem bude musel za předčasné ukončení kontraktu zaplatit asi 10 miliónů liber.


Aston Martin omezuje produkci modelu Rapide, není o něj zájem - 1 - aston_martin_lagonda_ofi_2009_01Aston Martin omezuje produkci modelu Rapide, není o něj zájem - 2 - aston_martin_lagonda_ofi_2009_02
Koncept Astonu Lagonda z roku 2009

Aston Martin musí v kontextu těchto událostí pochopitelně uvažovat i o tom, s čím jiným zaujme zákazníky. Jednou z možností je oživení myšlenky na oživení jména Lagonda, které se v podobě konceptu jakéhosi crossoveru představil před pár lety v Ženevě. Jenže už tam byl přijat dosti vlažně a není divu, že podle nedávných neověřených informací byl tento projekt zcela smeten ze stolu. Ostatně, kdo by stál o další BMW X6, auto pro všechno a pro nic.

Aston chce přesto zareagovat na ohlasy klientů, kteří si v případě Rapide, stěžují na velmi málo místa na zadních sedadlech, která jsou pro cestování na delší vzdálenosti prakticky nepoužitelná. Společnost ve světle těchto faktů připravuje zvětšené čtyřdveřové kupé v praktičtějším provedení, které by mělo nést historickou značku Lagonda. Neradujte se ale předčasně, neboť tento sedan respektive čtyřdveřové kupé se na trhu neobjeví dříve než za čtyři roky.

Aston Martin omezuje produkci modelu Rapide, není o něj zájem - 3 - Aston Martin Rapide 06amrapidereview2011Aston Martin omezuje produkci modelu Rapide, není o něj zájem - 4 - Aston Martin Rapide 05amrapidereview2011Aston Martin omezuje produkci modelu Rapide, není o něj zájem - 5 - Aston Martin Rapide 04amrapidereview2011Aston Martin omezuje produkci modelu Rapide, není o něj zájem - 6 - Aston Martin Rapide 07amrapidereview2011Aston Martin omezuje produkci modelu Rapide, není o něj zájem - 7 - Aston Martin Rapide 08amrapidereview2011Aston Martin omezuje produkci modelu Rapide, není o něj zájem - 8 - Aston Martin Rapide 09amrapidereview2011Aston Martin omezuje produkci modelu Rapide, není o něj zájem - 9 - Aston Martin Rapide 10amrapidereview2011Aston Martin omezuje produkci modelu Rapide, není o něj zájem - 10 - Aston Martin Rapide 11amrapidereview2011Aston Martin omezuje produkci modelu Rapide, není o něj zájem - 11 - Aston Martin Rapide 12amrapidereview2011Aston Martin omezuje produkci modelu Rapide, není o něj zájem - 12 - Aston Martin Rapide 13amrapidereview2011Aston Martin omezuje produkci modelu Rapide, není o něj zájem - 13 - Aston Martin Rapide 17amrapidereview2011Aston Martin omezuje produkci modelu Rapide, není o něj zájem - 14 - Aston Martin Rapide 35amrapidereview2011Aston Martin omezuje produkci modelu Rapide, není o něj zájem - 15 - Aston Martin Rapide 44amrapidereview2011Aston Martin omezuje produkci modelu Rapide, není o něj zájem - 16 - Aston Martin Rapide 46amrapidereview2011Aston Martin omezuje produkci modelu Rapide, není o něj zájem - 17 - Aston Martin Rapide 48amrapidereview2011
Aston Martin Rapide 2010, zde v americkém provedení

Petr Štefek

Diskuze 5 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.