Audi R8 e-tron dostane místo vnitřního zpětného zrcátka digitální displej

Elektromobil R8 e-tron se koncem letošního roku stane prvním sériovým automobilem s digitálním displejem místo vnitřního zpětného zrcátka.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Audi R8 e-tron dostane místo vnitřního zpětného zrcátka digitální displej

10.8.2012 | Miro Mihálik | Přidat příspěvek

Audi R8 e-tron dostane místo vnitřního zpětného zrcátka digitální displej

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Elektromobil R8 e-tron se koncem letošního roku stane prvním sériovým automobilem s digitálním displejem místo vnitřního zpětného zrcátka.

Potřebuje svět místo jednoduchého zrcátka displej spojený s kamerou, napájením a řídicími obvody? Jak se to vezme. V závodním Audi R18 z letošní čtyřiadvacetihodinovky Le Mans - placaté věci s komplikovaným výhledem vzad - bychom podobnou věc mohli považovat za nezbytnost. Digitální obrazovka se však objeví také v sériovém Audi R8 e-tron.

Oficiálně se digitální vnitřní zpětné zrcátko dostalo do připravovaného elektromobilu proto, že novému ingolstadtskému vozu chybí zadní okno. Místo průhledného polykarbonátu nebo tvrzeného skla je zde kus karbonu. Otázkou ale je, jestli se tu objevil kvůli skutečně překážejícím komponentům pohonu a elektronice anebo prostě proto, že elektromotory, baterky a kabely zkrátka nevypadají tak dobře jako stávající pohonné jednotky.

Odpověď dnes neznáme, a buďto nám ji řekne Audi anebo se někdo podívá ze zvědavosti, každopádně řidič se při kontrole dění za autem bude muset spolehnout na kameru umístěnou v horní části zmiňovaného kompozitového dílu a 7,7“ barevného displeje typu AMOLED od Samsungu. Je poněkud zvláštní, že řidič bude mít možnost „zrcátko“ deaktivovat naopak výhodou je, že elektronika zastoupí elektro-chromatickou vrstvu a v případě oslnění automaticky upraví jas obrazovky.

Audi ujišťuje, že tato technologie nabídne díky použití displeje s aktivní matricí vysoké rozlišení, ostřejší vykreslení obrazu bez potřeby používat doplňkové světlo za snížené viditelnosti a nízkou spotřebu energie. Cena bude bezesporu vyšší i ve srovnání s elektro-chromatickým zpětným zrcátkem, Audi však náklady spojené s vývojem i konkrétní částku nechává pro sebe.

Digitální displej bude prozatím sloužit pouze jako elektronická náhrada zrcadla, časem by však obrazovka mohla být využívána k zobrazování navigačních povelů a dopravních informací. A to už zní zajímavěji.


Audi R8 e-tron dostane místo vnitřního zpětného zrcátka digitální displej - 1 - Audi digitalni zrcatko 01Audi R8 e-tron dostane místo vnitřního zpětného zrcátka digitální displej - 2 - Audi digitalni zrcatko 02Audi R8 e-tron dostane místo vnitřního zpětného zrcátka digitální displej - 3 - Audi digitalni zrcatko 03Audi R8 e-tron dostane místo vnitřního zpětného zrcátka digitální displej - 4 - Audi digitalni zrcatko 04Audi R8 e-tron dostane místo vnitřního zpětného zrcátka digitální displej - 5 - Audi digitalni zrcatko 05Audi R8 e-tron dostane místo vnitřního zpětného zrcátka digitální displej - 6 - Audi digitalni zrcatko 06Audi R8 e-tron dostane místo vnitřního zpětného zrcátka digitální displej - 7 - Audi digitalni zrcatko 07
U vozu bez zadního okna má kamera s monitorem smysl, bude ale zajímavé sledovat, jestli Audi odolá a nepoužije ji také v běžném voze jen proto, že může

Miro Mihálik

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše