Audi SQ5 TDI: Audi představí první naftové S, rovnou ve formě SUV

Že od sebe Audi a BMW neopisují? Ale jděte. Jinak by zkrátka nebylo možné, aby pár měsíců po odhalení dieselových M Audi vytáhlo dieselová S.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Audi SQ5 TDI: Audi představí první naftové S, rovnou ve formě SUV

2.4.2012 | Petr Miler | 1 příspěvek

Audi SQ5 TDI: Audi představí první naftové S, rovnou ve formě SUV

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Že od sebe Audi a BMW neopisují? Ale jděte. Jinak by zkrátka nebylo možné, aby pár měsíců po odhalení dieselových M Audi vytáhlo dieselová S.

Poznámka: Přiložené snímky náleží současnému Audi Q5 v běžném provedení.

Už při představení prvních modelu z mnichovské řady M Performance sice zaznělo, že nejde o žádnou naftovou buňku, právě použití Dieselova motoru pod kapotou vozu nesoucího oficiální označení písmenem M ale bylo největším průlomem, který tento krok znamenal. Jak jsme později měli šanci poznat, přinejmenším model M550d nefunguje vůbec špatně, jestli si ale zaslouží být jakýmsi „skoroM”, to už je na jinou, zřejmě nekonečnou diskuzi.

Dnes se ale nebudeme věnovat bavorské značce, od té jsme se jen odrazili ke skoku do hájemství Audi. Shodou okolností jsme si zrovna včera, na Apríla, trochu utahovali z nekonečného vzájemného následování těchto dvou automobilek, dnes jsme ale dostali informaci, která naznačuje, že nadsázka to byla jen formou, nikoli podstatou. Náš zdroj v Ingolstadtu nám totiž sdělil, že automobilka má hotovou ostrou verzi modelu Q5 s názvem SQ5 a ještě letos ji uvede na trh.

To by ještě nebyla až tak mimořádná událost, ostrá SUV jako BMW X5 M nebo X6 M už nějaký ten pátek jezdí po světě. Jenže tohle S bude dieselové a bude vůbec prvním takovým vozem v historii značky.

Dosud byly Audi s písmeny S a RS vyhrazeny pouze benzinové motory, to se nyní změní. Vůz ponese plné jméno Audi SQ5 TDI a pod kapotou přivítá ten nejlepší diesel, který má dnes Audi k dispozici - 3,0 TDI se dvěma turby a 230 kW neboli 313 koňmi. Když k tomu přidáme, že se něco podobného stane v autě typu SUV, které navíc míří proti BMW X3, jenž ostrou, natož pak ostrou naftovou verzí zatím nedisponuje, je zřejmé, kam Audi s touto novinkou kráčí.

Samozřejmě, je to zatím neoficiální informace, ale náš zdroj se dosud nikdy nemýlil. Pokud se nemýlí ani tentokrát, pak se první naftové S představí v září na autosalonu v Paříži spolu s faceliftem celého modelu. Na dynamické parametry nebo vzhled SQ5 TDI si ještě musíme počkat.


Audi SQ5 TDI: Audi představí první naftové S, rovnou ve formě SUV - 1 - Audi Q5 06Audi SQ5 TDI: Audi představí první naftové S, rovnou ve formě SUV - 2 - Audi Q5 03Audi SQ5 TDI: Audi představí první naftové S, rovnou ve formě SUV - 3 - Audi Q5 05Audi SQ5 TDI: Audi představí první naftové S, rovnou ve formě SUV - 4 - Audi Q5 01Audi SQ5 TDI: Audi představí první naftové S, rovnou ve formě SUV - 5 - Audi Q5 Hybrid 10Audi SQ5 TDI: Audi představí první naftové S, rovnou ve formě SUV - 6 - Audi A6 Avant 2012 oficialni 69
Toto je pochopitelně současné Audi Q5, facelift a prvky verze S si musíte domyslet...

Petr Miler

Diskuze 1 příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.