Home > Rubriky a sekce > Bleskovky > Článek
Audi SQ7 TDI vs. Honda Civic Type-R: naftová mašina nebo benzinový atlet? (video)
23.7.2016 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Německé SUV a japonský hot hatch si to rozdaly ve sprintu přibraly i Mazdu MX-5 s kompresorem. Je to bizarní duel, přesto ukazuje mnohé.
Diesely příliš neadorujeme a velká SUV taktéž nemáme příliš v lásce. To ovšem neznamená, že bychom před některými takovými monstry nebyli schopni smeknout klobouk. Nedávno jsme žasli nad Audi Q7 V12 TDI a nové Audi SQ7 TDI k tomu vyzývá též. Je to první vůz na světě, který používá motor s elektrickým přeplňováním v kombinaci s klasickými turbodmychadly roztáčenými výfukovými plyny, je to nejsilnější osobní vůz s dieselovým motorem i nejsilnější naftové SUV, pochopitelně.
Výsledkem této kombinace (společně se čtyřlitrovým objemem) je 435 koní a 900 Nm točivého momentu, což po teoretické stránce stačí ke zrychlení na stovku za 4,8 sekundy. To je více než působivá hodnota v jakémkoliv případě, zde se ovšem bavíme o skoro dvouapůltunovém SUV s výraznou čelní plochou a tedy nemalým aerodynamickým odporem.
Jak jsme tedy uvedli výše, smeknutí klobouku je na místě. Pokud s tím ovšem stále váháte, stačí porovnat Audi SQ7 s bývalým králem Ringu mezi předokolkami, tedy s Hondou Civic Type-R. Ta ke svému pohonu užívá přeplňovaný benzinový dvoulitr, jenž dává k dobru 310 koní a 400 Nm. Stovku tedy máte na tachometru za 5,7 sekundy.
Na první pohled by se přitom mohlo zdát, že jde vcelku o vyrovnané soupeře, přeci jen „CTR“ papírově zaostává za SQ7 jen o devět desetin sekundy a to může být do značné míry dáno tím, že jde o předokolku - SQ7 hrabe všemi čtyřmi. Realita je ale jiná, jak vám dokáže níže přiložené video - naftová lokomotiva si tady hraje vlastní ligu a jinak velmi rychlá Honda je soupeřem „pouze“ pro poladěnou postarší Mazdu MX-5...









Audi SQ7 TDI je vážně extrémně rychlé auto, na naftové SUV rozhodně
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Moderní nesmysly v autech neberou konce, Číňané začali prodávat auto s otevíráním dveří gesty
21.3.2026
Volha začala odhalovat svůj první moderní vůz, nepřipomíná vám něco? I pod kapotou je starý známý
20.3.2026
„Bugatti pro chudé” ukázalo svou dynamiku v praxi. I v rukou amatérů je tak rychlé, že mu nestačí ani skutečné Bugatti
19.3.2026
Nové na MotoForum.cz
- Triumf Aprilie, vítězem Bezzecchi včera 20:52
- Vítězem Moto2 Holgado, 15. Salač včera 20:30
- Moto3 vyhrál Maximo Quiles včera 16:30
- V Moto2 Holgado, 17. Salač včera 14:22
- PP v Moto3 pro Estebana včera 11:00
Nejnovější články
ADAC upozorňuje na přehlížený, velmi nebezpečný aspekt moderních aut, tiší zabijáci se z nich stanou jako nic
včera
Převratný vynález, který kdysi zabil rozmach elektromobilů, je starý už přes 100 let. Některá auta se bez něj přesto obešla ještě nedávno
včera
Čína ovládá už 70 procent trhu s bateriemi a chce plnou kontrolu, tolik k diverzifikaci zdrojů ve stínů současných patálií s ropou
včera
Američané překvapivě ukázali další novou verzi svého „Ferrari pro chudé”, může jít o to nejlepší, co půjde koupit
včera
Další senzační, o parník lepší elektrické auto končí na největším trhu světa pro nezájem. Že by nebylo tak senzační?
včera
Živá témata na fóru
- Zimní/letní? Už máte přezuto? 03.22. 20:26 - abgx1
- Řidiči, co to mají v ruce... 03.22. 19:31 - M.Z.
- Onboard videa 03.22. 18:39 - brnenska.odchytova
- IT poradna 03.22. 15:10 - pavproch
- Rychlodotazy 03.22. 13:36 - pavproch
- Chlubítko univerzální 03.21. 18:15 - jerry
- Lampárna (stěžovatelna) 03.21. 17:01 - Brus
- Policejni Passaty, Superby a neoznacena merici vozidla #2 03.20. 22:10 - Anonymoous
