Auta explodují jen ve filmu, utěšoval okolí starší muž, pak ale jeho auto vybuchlo

Žádný filmový efekt, ale trpká životní zkušenost potkala majitele červeného pick-upu. Hořící auto po chvíli vyletělo do povětří, protože nemělo jen nádrž na benzin nebo naftu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Auta explodují jen ve filmu, utěšoval okolí starší muž, pak ale jeho auto vybuchlo

2.5.2019 | Mirek Mazal

Auta explodují jen ve filmu, utěšoval okolí starší muž, pak ale jeho auto vybuchlo

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Žádný filmový efekt, ale trpká životní zkušenost potkala majitele červeného pick-upu. Hořící auto po chvíli vyletělo do povětří, protože nemělo jen nádrž na benzin nebo naftu.

Výbuchy automobilů jsou běžnou součástí akčních filmů a skoro žádný se bez nich neobejde. Ohnivé scény plné detonací okořeňují i méně nápaditě seriály, Semir z Kobry 11 by mohl vyprávět. V reálném světě ale automobily nemohou tak snadno vyletět do vzduchu, za normálních okolností se to zkrátka nemůže stát.

Režiséři skutečně mystifikují obecenstvo, protože benzín i nafta v kapalném stavu za normálního tlaku a teploty sice hoří, ale neexploduje. I benzinový motor funguje tak, že při vstřikování do válců benzínové palivo kontaktem s horkým kovem odpaří a teprve ve formě par smíšených se vzduchem je zapáleno jiskrou svíčky. A pokud jde o nechtěné detonační spalování nebo práci dieselového motoru, je třeba velmi vysokého tlaku a teploty, aby explozi došlo. Samotná nafta ani pořádně nehoří.

Vybaven základními znalostmi fyziky se na první pohled s požárem vlastního automobilu potýkal jeden starší muž z Arkansasu. Náhodný svědek tam na mobil natočil majitele červeného pick-upu, kterému se vzňal vůz při návštěvě Burger Kingu. Začal mu unikat plyn z bomby, kterou chvíli před tím zakoupil. Uslyšel syčení, když se ale unikající zásobník pokusil utěsnit, auto v okamžiku zachvátily plameny.

Majitel se jen kousek vzdálil od vozu a nechal vůz hořet u bistra. Okolí uklidňoval tím, že auta explodují jen ve filmu, jenže zapomněl na onu bombu. Benzin a nafta nakonec nejsou jedinými běžně používanými pohonnými hmotami, třetím typickým zdrojem energie je LPG. Zkapalněný ropný plyn je úplně jiné téma a exploze mu nejsou cizí.

Hořící auto se tak po chvíli změnilo v ohnivou kouli, která hlasitě explodovala. Tlaková vlna zasáhla i překvapeného majitele, který si myslel, že mu jeho auto zachrání hasiči. Ti ani neměli šanci zasáhnout, při ohlušující explozi vůbec nebyli na místě. Přivolaná záchranná služba převezla popáleného Rona do nemocnice, odkud by už měl být propuštěn do domácího léčení. Pro něj i pro všechny ostatní je to poučení - auta skutečně explodují jen ve filmu, ne však, pokud mají na palubě lahev s propan-butanem. Nakonec, bomba se ji možná neříká náhodou...


Auta explodují jen ve filmu, utěšoval okolí starší muž, pak ale jeho auto vybuchlo - 1 - Vybuch auta na plyn USA foto 01Auta explodují jen ve filmu, utěšoval okolí starší muž, pak ale jeho auto vybuchlo - 2 - Vybuch auta na plyn USA foto 02Auta explodují jen ve filmu, utěšoval okolí starší muž, pak ale jeho auto vybuchlo - 3 - Vybuch auta na plyn USA foto 03Auta explodují jen ve filmu, utěšoval okolí starší muž, pak ale jeho auto vybuchlo - 4 - Vybuch auta na plyn USA foto 04Auta explodují jen ve filmu, utěšoval okolí starší muž, pak ale jeho auto vybuchlo - 5 - Vybuch auta na plyn USA foto 05Auta explodují jen ve filmu, utěšoval okolí starší muž, pak ale jeho auto vybuchlo - 6 - Vybuch auta na plyn USA foto 06
Starší muž se zdál být nad věcí, ale nakonec měl co dělat, aby před výbuchem utekl do bezpečí. Na palubě jeho vozu byl totiž propan-butan

Zdroj: ABC Television Stations@Youtube

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše