BAC Mono: Ariel Atom dostal konkurenta

Líbí se vám koncepce absolutně účelného Arielu Atom, ale raději byste něco trochu méně okoukaného? Pak by vás mohl zajímat nový stroj firmy BAC.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

BAC Mono: Ariel Atom dostal konkurenta

14.3.2011 | Petr Miler | Přidat příspěvek

BAC Mono: Ariel Atom dostal konkurenta

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Líbí se vám koncepce absolutně účelného Arielu Atom, ale raději byste něco trochu méně okoukaného? Pak by vás mohl zajímat nový stroj firmy BAC.

Novinka se jmenuje stejně jednoduše, jak jednoduchá je její konstrukce - Mono. Jméno samozřejmě značí fakt, že jde o vůz jen a pouze pro řidiče a krom tohoto faktu by se dále měl vyznačovat tím, že je homologován i pro běžný provoz.

Mono využívá ocelového monokoku, zbytek vozu je ztvárněn z kompozitních materiálů. Pohotovostní hmotnost tak činí jen 540 kg, což v kombinaci s atmosféricky plněným čtyřválcovým motorem o objemu 2,3 litru, který si vzala do parády firma Cosworth, slibuje zajímavou dynamiku. Agregát totiž produkuje plných 280 koní a poměr výkonu a hmotnosti činí úchvatných 520 koní na tunu a to je lepší číslo, než jaké může nabídnout Bugatti Veyron.

Zrychlení na stovku se tak v tomto BAC odehraje během 2,8 sekundy a na 160 km/h za 6,7 sekundy, maximální rychlost činí 274 km/h. O přenos výkonu na silnici se stará šestistupňová sekvenční převodovka Hewland ve specifikaci používané ve Formuli 3.

Karoserie, dá-li se o vnějšku vozu takto hovořit, byla optimalizována ve spolupráci s univerzitou ve Stuttgartu a prakticky veškerá klíčová technika pochází z dílen renomovaných firem. Podvozek si vzala na starosti firma Sachs a je plně nastavitelný, brzdy s kotouči o průměru 295 mm dodal AP Racing a pneumatiky společnost Kumho. Ta prý jejich směs vyvinula speciálně pro BAC Mono.

Ačkoli na přiložených obrázcích můžeme vidět jen počítačové rendery, výroba vozu je hotovou věcí a BAC na něj již přijímá objednávky. Chce jich ještě letos vyrobit 35, prý již na 10 má zákazníky, těch zbylých 25 se může přihlásit u britského prodejce podobných specialit SuperVettura, který jej prodává za 79 950 liber (cca 2,25 milionu Kč) včetně daní.

Zda bude vůz povedený tak jako Ariel Atom zatím nevíme, ale jeho špičková verze Mugen a ještě extrémnější V8 mají rozhodně o čem přemýšlet...


BAC Mono: Ariel Atom dostal konkurenta - 1 - BAC Mono 01BAC Mono: Ariel Atom dostal konkurenta - 2 - BAC Mono 02BAC Mono: Ariel Atom dostal konkurenta - 3 - BAC Mono 03BAC Mono: Ariel Atom dostal konkurenta - 4 - BAC Mono 04BAC Mono: Ariel Atom dostal konkurenta - 5 - BAC Mono 05BAC Mono: Ariel Atom dostal konkurenta - 6 - BAC Mono 06BAC Mono: Ariel Atom dostal konkurenta - 7 - BAC Mono 07
BAC Mono

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.