Home > Rubriky a sekce > Bleskovky > Článek
Bugatti Veyron Super Sport už není nejrychlejší auto světa, aniž by bylo poraženo
7.4.2013 | Petr Miler | Přidat příspěvek
Špičkový Veyron už nenajdete v Guinessově knize rekordů na vrcholu žebříčku nejrychlejších aut světa. Jeho rekordu nebylo dosaženo v souladu s pravidly.
Zrovna tento týden jsme vás informovali o novém rekordním zápisu Hennesey Venom GT. Vůz jej dosáhl na letecké základně americké armády, když zdolal rychlost 427,5 km/h a stal se tak nejrychlejším produkční autem, které jste si kdy mohli koupit. Jeho výkon neproběhl pod dohledem žádné instituce evidující podobné rekordy, a tak není „oficiální”, z dostupné dokumentace je ale zřejmé, že jde jen o formalitu.
Už při této příležitosti se mluvilo o tom, že fakticky jde i o absolutního rekordmana, neboť dosavadní vrcholný zápis 431,072 km/h v Guinessově knize rekordů náleží Bugatti Veyron Super Sport jen za podmínky, že má odstraněný omezovač. Jinak dosahuje rychlosti „pouze” 415 km/h, a to je o dost méně než 427,5 km/h v případě Venomu. Hennessey se zatím o lepší oficiální zápis nepokusilo, věc ale nabrala v dalších dnech poněkud odlišného vývoje i bez toho.
Kolegové z Driving.co.uk si totiž na základě výše zmíněného u britské společnosti Guinness World Records stěžovali, že rekord nenáleží Veyronu oprávněně, neboť nebyl dosažen s vozem v provedení, v jakém je dodáván zákazníkům. Všech 30 vyrobených vozů totiž bylo klientům opravdu dodáno s omezovačem na 415 km/h a pro dosažení 431 km/h byl specificky upraven. Autoři „guinessovky” provedli ve věci patřičné šetření, námitku uznali jako oprávněnou a Veyronu titul nejrychlejšího auta světa odebrali. „Omezovač rychlosti auta byl deaktivován a tato úprava byla v rozporu s oficiálními pravidly. Následkem je, že rekord vozu s hodnotou 431,072 km/h není dále platný,” řekl k celé záležitosti Jaime Strang, ředitel Guinness World Records pro vztahy s veřejností.
Můžete to považovat za malichernost, neboť Veyron 431,072 km/h skutečně jet dokáže, ale zkrátka ne v provedení, v jakém se prodával a de iure jde o stejnou úpravu jako například zvýšení výkonu. Bugatti vyjádřilo ústy své mluvčí jisté překvapení, neboť jde o několik let starou záležitost a lidé z Guinness World Records prý byli o úpravě zpraveni. Jenže tehdy se auto ještě neprodávalo a nikdo netušil, zda omezovač bude skutečně standardní výbavou všech prodaných kusů. To se ukázalo jasné až později. Bugatti to prý až tak nemrzí, neboť Veyron Super Sport není jen „to nejrychlejší auto”, přesto bude vyžadovat od společnosti vyjasnění jejího kroku.
Formálně nejrychlejším autem produkčním autem světa je tak zpátky SSC Ultimate Aero díky potvrzeným 410 km/h maximální rychlosti, předpokládáme však, že o oficiální pokus se brzy a pravděpodobně úspěšně pokusí už zmiňovaný Venom GT. O dalším vývoji vás pochopitelně budeme informovat.

























Tohle bylo ještě přes týden nejrychlejší produkční auto světa. Dnes už jím není
Zdroj: Driving.co.uk
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
VW se pokusil vylepšit svůj obraz obšlehnutím slavné Gymkhany, dosáhl ale přesného opaku toho, o co dnes usiluje
včeraBMW začalo s poslední novinkou potichu používat nové logo, nevšiml si toho skoro nikdo
13.9.2025Možná bude stačit málo, aby se z designově katastrofálních nových Mercedesů stali krasavci
12.9.2025
Nejnovější články
Kolabující Audi se dál hojí na svých dealerech, marže jim seřízlo až k nule. „Prodávat auta už se nevyplatí,” říkají
před 3 hodinamiLuxusní superjachta Orient Expressu se ukázala před dokončením. Už vztyčila karbonové stěžně, samy jsou větší než většina jachet
včeraZtráty v desítkách miliard, 20 tisíc propuštěných. Nissan padá ke dnu, teď ale vytáhl radikální plán, jak vše vyřešit
včeraMajitel Mazdy si zkusil sám vyměnit olej, aby ušetřil 1 800 Kč za práci servisu, teď musí zaplatit 90 tisíc za opravu
včeraNad Volkswagenem byl poprvé v historii vyhlášen bankrot, pro Němce je to další z řady nepříjemností
včera
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva