Ferrari opět vyhrožuje odchodem z Formule 1, kvůli pravidlům

Od šéfa Ferrari je to trochu ohraná písnička, na její pravdivosti to ale nic nemění. Z F1 se stala technicky neprogresivní ekologická show.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Ferrari opět vyhrožuje odchodem z Formule 1, kvůli pravidlům

15.6.2014 | Petr Miler | 12 příspěvků

Ferrari opět vyhrožuje odchodem z Formule 1, kvůli pravidlům

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Od šéfa Ferrari je to trochu ohraná písnička, na její pravdivosti to ale nic nemění. Z F1 se stala technicky neprogresivní ekologická show.

Pes, který štěká, nekouše, chce se říci hned zkraje. Ano, šéf Ferrari Luca di Montezemolo štěká často a nekousl zatím ještě ani jednou, coby součást diplomatické lobby za alespoň zmírnění neustávajících trendů posílajících kdysi jasnou královnu motoristického sportu do kolen ale lze i jeho štěkot brát vážně. Odchodem z Formule 1 kvůli prováděným změnám v pravidlech vyhrožoval již mnohokrát a někteří mohou říci, že to dělá zejména tehdy, když se Ferrari nedaří. Faktem ale je, že ef-jedničky svého neopakovatelného kouzlo dávno pozbyly.

Psali jsme o tom v poslední době několikrát, však si připomeňte doby nejsilnějších monopostů, kdy konstruktéři vytvářeli naprosto jedinečná auta oddaná dosažení nejlepšího času v jednom závodě či kole. Kdy bez jakýchkoli obezliček typu DRS drtil Senna deštivé Monaco a předjel si koho chtěl. Kdy Schumacher rozbíjel pole pomalejších pilotů v Monze a nepotřeboval k tomu ani jeden elektromotor. Kam se tohle všechno podělo? Co je dnes zajímavé na umělých dramatech vytvářených u zeleného stolu s cílem přidat do formulí „nějaká ta předjíždění” a co nejméně nenadálé zvraty? F1 se vždy říkalo cirkus, teprve v posledních letech ale kejkle s bezzubými tygry opravdu připomíná.

Montezemolo to vidí a v rozhovoru pro Wall Street Journal řekl jinými slovy dříve už několikrát vyřčené - F1 dnes není sport, není technologickou líhní a honí se za nesmyslnou efektivitou. „Formule 1 nefunguje. Upadá, protože FIA zapomněla, že lidé se na závody dívají kvůli vzrušení. No tak, nikdo je přece nesleduje kvůli efektivitě,” řekl doslova Montezemolo a stěžoval si i na nemožnost vývoje během sezóny. „Nemůžeme se ani dotknout motoru,” konstatoval a neopomněl zmínit ani jejich nevýrazný zvuk a celkovou nezáživnost letošního závodění. „Lidé se chtějí na závody dívat kvůli zábavě, ne na to, jak řidič šetří palivo nebo pneumatiky. Chtějí je vidět tlačit na pilu od nevidím do nevidím,” dodal. Nejvyšší šéf Ferrari v návaznosti na to přímo neřekl, že by Formuli 1 chtěl opustit, naznačil ale, že by se vzpínající se koník mohl přeorientovat na vytrvalostní závody a nastoupit do nich někdy kolem roku 2020. A že pro Ferrari není reálné účastnit se následně obou závodních sérií současně.

Jak už jsme zmínili, od Montezemola lze taková vyjádření brát hlavně jako tlak na změnu pravidel, která F1 nepochybně strhávají stále níže. FIA by ostatně jeho slova neměla brát na lehkou váhu, neboť jde o jediný tým, který v seriálu setrvává od dob jeho vzniku a nikdo v tuto chvíli nedokáže říci, jestli by Formule 1 bez Ferrari nepozbyla atraktivity pro další masy fanoušků. Na druhou stranu je ale třeba dodat, že mnoho alternativ pro vlastní zviditelnění na závodním poli Maranello nemá - závody jsou podobně restriktivními pravidly stiženy obecně a ty vytrvalostní nejsou tolik divácky atraktivní už ze své podstaty...


Ferrari opět vyhrožuje odchodem z Formule 1, kvůli pravidlům - 1 - Luca di Montezemolo Enzo Ferrari Niki Lauda 01Ferrari opět vyhrožuje odchodem z Formule 1, kvůli pravidlům - 2 - Luca di Montezemolo F1 Ferrari 03Ferrari opět vyhrožuje odchodem z Formule 1, kvůli pravidlům - 3 - Luca di Montezemolo F1 Ferrari 01Ferrari opět vyhrožuje odchodem z Formule 1, kvůli pravidlům - 4 - Luca di Montezemolo F1 Ferrari 04Ferrari opět vyhrožuje odchodem z Formule 1, kvůli pravidlům - 5 - Luca di Montezemolo F1 Ferrari 05Ferrari opět vyhrožuje odchodem z Formule 1, kvůli pravidlům - 6 - Luca di Montezemolo F1 Ferrari 06
Ferrari je v ef-jedničkách už věky a Montezemolo též. Jeho pohledy by FIA neměla brát na lehkou váhu, třebaže to s odchodem ze seriálu až tak vážně myslet nemusí

Zdroj: Wall Street Journal

Petr Miler

Diskuze 12 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.