Funkční motokára z Lega v měřítku 1:1? A proč by ne (video, doplněno)

Snad každý z nás, kdo si v mládí hrál se stavebnicí Lego, toužil postavit z ní něco maximálně funkčního, nejlépe zcela skutečného. Nesplnitelný sen? Ne nutně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Funkční motokára z Lega v měřítku 1:1? A proč by ne (video, doplněno)

7.9.2012 | Petr Miler | 2 příspěvky

Funkční motokára z Lega v měřítku 1:1? A proč by ne (video, doplněno)

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Snad každý z nás, kdo si v mládí hrál se stavebnicí Lego, toužil postavit z ní něco maximálně funkčního, nejlépe zcela skutečného. Nesplnitelný sen? Ne nutně.

Doplněno 7.9.: Autor této svérázné motokáry se pochlubil snímky další vývojové fáze, v rámci níž si vozítko vysloužilo i avizované řízení. Zveřejněné fotky dále dovolují lépe nahlédnout do tajů konstrukce celého díla.


Z Lega bylo postaveno v reálné, nebo alespoň realitě se blížící velikosti už kde co. Stačí zajet do dánského Legolandu a uvidíte sami - od dopravních prostředků až známé budovy, to všechno je z oněch malých kostiček možné poskládat. Jenže jedna věc je, aby něco jako skutečná věc vypadalo a něco jiného je, aby to tak i fungovalo. A to už je něco, co se moc často nevidí.

Pokud už se s něčím takovým setkáme, pak jde zpravidla o zmenšeninu. Můžete se podívat na dříve zmíněný model Land Roveru Defender nebo stejným tvůrcem postavené Porsche 911 Cabrio z Lega, ale aby šlo o celé auto? A nebyla to přitom jen hromada kostek, ale funkční stroj, který dokáže přepravit člověka? I to je možné sestrojit, i když o auto se v tomto případě tak úplně nejedná.

Svědčí o tom přiložený snímek, který potěší přinejmenším nadšence do kartingu nebo správně česky řečeno: ježdění na motokárách. Cizí slovo jsme nepoužili náhodou, anglicky se motokáře říká „kart” nebo „go-kart”, tato se jmenuje „LeGo-Kart”. Postavena byla kupodivu nikoli Dánem, ale Holanďanem Ericem Steenstrou, která na ní upotřebil nejen spoustu kostek, ale především 48 motorů Lego Mindstorms NXT a 16 sad akumulátorů z téže řady.

Jak můžete vidět, o design tu příliš nešlo, tahle podivná motokára ale opravdu jezdí. Pomalu, ale přece, navíc má třeba i funkční světla a podle slov autora unese až stokilového „řidiče”. Ty uvozovky proto, že řídit zde (alespoň zatím, dílo ještě není hotovo a natáčecí přední náprava je v plánu) moc není co, přesto se zdá, že syn pana Steenstry brzy dostane skoro dokonalý dárek. Však se na „prototyp” podívejte sami...


Funkční motokára z Lega v měřítku 1:1? A proč by ne (video, doplněno) - 1 - LeGo-Kart dalsi faze 01Funkční motokára z Lega v měřítku 1:1? A proč by ne (video, doplněno) - 2 - LeGo-Kart dalsi faze 02Funkční motokára z Lega v měřítku 1:1? A proč by ne (video, doplněno) - 3 - LeGo-Kart dalsi faze 03Funkční motokára z Lega v měřítku 1:1? A proč by ne (video, doplněno) - 4 - LeGo-Kart dalsi faze 04Funkční motokára z Lega v měřítku 1:1? A proč by ne (video, doplněno) - 5 - LeGo-Kart dalsi faze 05Funkční motokára z Lega v měřítku 1:1? A proč by ne (video, doplněno) - 6 - LeGo-Kart dalsi faze 06Funkční motokára z Lega v měřítku 1:1? A proč by ne (video, doplněno) - 7 - LeGo-Kart dalsi faze 07Funkční motokára z Lega v měřítku 1:1? A proč by ne (video, doplněno) - 8 - LeGo-Kart dalsi faze 08Funkční motokára z Lega v měřítku 1:1? A proč by ne (video, doplněno) - 9 - LeGo-Kart dalsi faze 09Funkční motokára z Lega v měřítku 1:1? A proč by ne (video, doplněno) - 10 - LeGo-Kart dalsi faze 10Funkční motokára z Lega v měřítku 1:1? A proč by ne (video, doplněno) - 11 - LeGo-Kart dalsi faze 11
I řídit v plném smyslu slova se toto dílo dá. A dospělého zjevně opravdu unese...

Zdroj: Makezine přes Autoblog

Petr Miler

Diskuze 2 příspěvky

Živá témata na fóru

zobrazit vše