Hloupý volič automatu FCA má slavnou oběť, herce Yelchina udusil vlastní Jeep

Herec známý rolí Pavla Chekova ve Star Treku byl nalezen mrtvý, přimáčknutý Jeepem Grand Cherokee k bráně svého domu. Auto mělo zařazený neutrál.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Hloupý volič automatu FCA má slavnou oběť, herce Yelchina udusil vlastní Jeep

21.6.2016 | Marek Bednář | 3 příspěvky

Hloupý volič automatu FCA má slavnou oběť, herce Yelchina udusil vlastní Jeep

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Herec známý rolí Pavla Chekova ve Star Treku byl nalezen mrtvý, přimáčknutý Jeepem Grand Cherokee k bráně svého domu. Auto mělo zařazený neutrál.

Americký herec Anton Yelchin byl v neděli ráno nalezen mrtvý před branou svého domu. To by za normálních okolností nebyla zpráva, která by se měla objevit na webu našeho ražení, jenže tato událost má velmi pravděpodobně spojitost s nedokonalým voličem automatické převodovky Jeepu Grand Cherokee. A už bylo potvrzeno, že Yelchinův vůz byl mezi těmi, které měly jít do servisu v rámci svolávací akce právě kvůli neintuitivním voličům automatické převodovky.

O tzv. elektronickém voliči jsme se rozepsali už v únoru, kdy se o něm začínalo mluvit a kdy měl na svědomí údajně asi 120 nehod a 40 zranění. Tedy, volič samotný za ně nemohl, vinu nesla nepozornost řidiče, který před vystoupením z auta nezařadil parkovací režim.

Totiž, volič sice vypadá jako volič, ale je to joystick, který se vždy vrací do své původní polohy, ať zvolíte kterékoliv písmenko. To znamená, že roztržitý nebo třeba jen zamyšlený člověk může zapomenout zařadit P a vystoupit z vozu, který se pak může rozjet a nabourat - nebo někoho přejet, v horším případě.

Dost pravděpodobně je Yelchin obětí této souhry nepříznivých okolností, i když vyšetřování je zatím otevřené. Byl nalezen v neděli ráno přimáčknutý mezi vozem, branou a zděným sloupkem. Podle koronera byla příčinou smrti teprve 27letého muže traumatická asfyxie, tedy udušení následkem zranění způsobených právě přimáčknutím automobilem. Vůz měl ve chvíli nalezení těla stále zařazen neutrál. Výjezd od brány jeho domu v Los Angeles je do kopce, jak vidno i na fotkách.

Yelchin tedy nejspíše vyjel před bránu a z nějakého důvodu vystoupil, jenže místo P omylem zařadit N, takže se vůz mohl za jeho zády rozjet a přimáčknout ho. FCA aktuálně svolává auta s tímhle tzv. elektronickým voličem převodovky do servisu, kde bude softwarově upravena funkce voliče - při otevření dveří řidiče bude vždy automaticky zařazeno P, aby se vůz nemohl samovolně rozjet.

Yelchinovo auto pravděpodobně ještě upraveno nebylo, neboť fakticky svolávací akce začala teprve před pár dny. Opět lze dodat, že za tuto tragickou nehodu může především nepozornost řidiče, a bude to pravda, jenže kdyby měly vozy FCA klasický volič automatu, tenhle problém by vůbec nenastal.


Hloupý volič automatu FCA má slavnou oběť, herce Yelchina udusil vlastní Jeep - 1 - anton yelchin mrtvy jeep 01Hloupý volič automatu FCA má slavnou oběť, herce Yelchina udusil vlastní Jeep - 2 - anton yelchin mrtvy jeep 02Hloupý volič automatu FCA má slavnou oběť, herce Yelchina udusil vlastní Jeep - 3 - anton yelchin mrtvy jeep 03Hloupý volič automatu FCA má slavnou oběť, herce Yelchina udusil vlastní Jeep - 4 - anton yelchin mrtvy jeep 04
Brána Yelchinova domu, před kterou byl nalezen mrtvý

Hloupý volič automatu FCA má slavnou oběť, herce Yelchina udusil vlastní Jeep - 5 - anton yelchin iluHloupý volič automatu FCA má slavnou oběť, herce Yelchina udusil vlastní Jeep - 6 - jeep electronic shifter 01
Vlevo Anton Yelchin, vpravo „elektronický volič” Jeepu Grand Cherokee

Zdroje: TMZ, TANG

Marek Bednář

Diskuze 3 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.