Honda NSX vs. Nissan GT-R ve sprintu: „hypersport pro chudé” nebo Godzilla? (video)

Souboj aut docela jiných koncepcí má jasného papírového favorita, v reálném světě se mu ale zase tak nevěří. Jaká je tedy skutečnost?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Honda NSX vs. Nissan GT-R ve sprintu: „hypersport pro chudé” nebo Godzilla? (video)

12.12.2016 | Petr Prokopec | 1 příspěvek

Honda NSX vs. Nissan GT-R ve sprintu: „hypersport pro chudé” nebo Godzilla? (video)

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Souboj aut docela jiných koncepcí má jasného papírového favorita, v reálném světě se mu ale zase tak nevěří. Jaká je tedy skutečnost?

Nová generace Hondy NSX dělí fanoušky rychlých kol na dva nesmiřitelné tábory - jeden jí obdivuje, druhý zatracuje. Do toho prvního patří třeba Preston Henn, jeden z nejznámějších sběratelů Ferrari, který japonský hybrid vyzdvihuje dokonce i nad LaFerrari. Ostatně NSX je z hlediska technické podstaty levnější alternativou k nejrychlejšímu Ferrari všech dob, je však otázkou, zda za tím nestojí jen uražená ješitnost. Ať je však skutečnost jakákoliv, Henn musí počítat s tím, že se mu mnozí budou snažit vysvětlit, jak nová NSX selhává přesně tam, kde ta původní excelovala.

Tento gordický uzel ale nejspíše nikdo nerozsekne, rychlost japonské novinky však zpochybnit rozhodně nelze. Navzdory nikterak omračujícímu výkonu 581 koní totiž NSX zvládá stovku za méně než tři sekundy a maximálně pokoří 307 km/h. Může se tak postavit i „Svaté trojici“ a je dost možné, že v některých dílčích ohledech by mohla i vyhrát - koneckonců je to čtyřkolka a třeba 700koňové Lamborghini Aventador ve sprintu „sfoukla jako svíčku“.

My se ovšem aktuálně budeme soustředit na souboj s Nissanem GT-R, který má na jednu stranu parametry velmi podobné, na tu druhou se od NSX nekonečně liší. Není to hybrid, není který by měl jednu osu poháněnou jen elektricky, je hnán vpřed jen přeplňovaným šestiválcem, se kterým dorazila automatická převodovka a pohon všech kol. NSX ve výsledku nabízí podobný výkon i onen pohon 4x4, na ručkách vah ale vykazuje o chloupek nižší hmotnost. Papírově tedy jde o favorita, Honda nakonec udává o několik desetin sekundy lepší zrychlení na stovku.

Minulost nám ovšem již několikráte dokázala, že i podceňovaný a předem odsouzený soupeř může překvapit. Tentokrát tomu tak ale není a některými podceňovaná NSX znovu vítězí. Ne mimořádně přesvědčivě, ale vítězí. Jde tak o skutečně rychlé auto, navíc je stále ve hře ostřejší provedení Type-R, které Japonci nevylučují. Hovoří se přitom nejen o razantním odlehčování hybridu jako takového, ale i o odstranění elektrických agregátů. Kvůli tomu by samozřejmě hmotnost letěla dolů rovněž, poklesl by však i celkový výkon. Tento handicap by proto Honda kompenzovala poladěním 3,5litrového vidlicového šestiválce.

Je ale pochopitelně také možné, že NSX zůstane, čím je, automobilka sníží hmotnost, zvýší výkon elektromotorů i přeplňované V6 a stvoří stroj ještě bližší LaFerrari či spíše Porsche 918 Spyder. Jak vše dopadne, to se ještě nějakou chvíli nedozvíme, rychlost standardního provedení ale můžeme „navnímat” hned...


Honda NSX vs. Nissan GT-R ve sprintu: „hypersport pro chudé” nebo Godzilla? (video) - 1 - Honda NSX vs Nissan GT-R videoscreen 01Honda NSX vs. Nissan GT-R ve sprintu: „hypersport pro chudé” nebo Godzilla? (video) - 2 - Honda NSX vs Nissan GT-R videoscreen 02Honda NSX vs. Nissan GT-R ve sprintu: „hypersport pro chudé” nebo Godzilla? (video) - 3 - Honda NSX vs Nissan GT-R videoscreen 03Honda NSX vs. Nissan GT-R ve sprintu: „hypersport pro chudé” nebo Godzilla? (video) - 4 - Honda NSX vs Nissan GT-R videoscreen 04Honda NSX vs. Nissan GT-R ve sprintu: „hypersport pro chudé” nebo Godzilla? (video) - 5 - Honda NSX vs Nissan GT-R videoscreen 05Honda NSX vs. Nissan GT-R ve sprintu: „hypersport pro chudé” nebo Godzilla? (video) - 6 - Honda NSX vs Nissan GT-R videoscreen 06Honda NSX vs. Nissan GT-R ve sprintu: „hypersport pro chudé” nebo Godzilla? (video) - 7 - Honda NSX vs Nissan GT-R videoscreen 07Honda NSX vs. Nissan GT-R ve sprintu: „hypersport pro chudé” nebo Godzilla? (video) - 8 - Honda NSX vs Nissan GT-R videoscreen 08
Honda NSX se při závodech ve sprintu potkala s Nissanem GT-R

Petr Prokopec

Diskuze 1 příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.