Hyundai i30 SR: hot hatch a amosférickým dvoulitrem nabídne 178 koní

Ostrý hatchback dorazí do výroby příští rok i se sportovním vzhledem. S ohledem na politiku Evropské unie ale s jeho prodejem u nás nepočítáme.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Hyundai i30 SR: hot hatch a amosférickým dvoulitrem nabídne 178 koní

19.10.2012 | Petr Prokopec | 6 příspěvků

Hyundai i30 SR: hot hatch a amosférickým dvoulitrem nabídne 178 koní

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Ostrý hatchback dorazí do výroby příští rok i se sportovním vzhledem. S ohledem na politiku Evropské unie ale s jeho prodejem u nás nepočítáme.

Druhé generaci Hyundai i30 nelze vyčíst skoro nic. Snad s výjimkou toho, že obzvláště na českém trhu postrádáme výkonnější modely. Pro hatchback z Nošovic jsou totiž k dispozici pouze 1,4litrové nebo 1,6litrové benzinové či dieselové pohonné jednotky. Na silnější benzinový čtyřválec 1,8 l o výkonu 150 koní, se kterým se Hyundai i30 prodává ve Spojených státech jako Elantra GT, však čekáme jak na smilování boží.

Blížící se australský autosalon bychom zdánlivě mohli brát jako nositele dobrých zpráv. Korejská automobilka totiž v Sydney představí koncept i30 SR, který pod kapotu dostane dvoulitrový motor z většího modelu i40. Naladěn přitom bude na stejných 178 koní a 214 Nm točivého momentu, poprat se ale bude muset s hmotností nižší o nějakých 150 kg. Zrychlení z klidu na stovku pod 9 sekund by tedy nemuselo být nereálné, stejně jako nejvyšší rychlost okolo 220 km/h či průměrná spotřeba pod 7 litrů benzinu na 100 km.

To zní velmi zajímavě, jenže můžeme skoro vyloučit, že by se podobné auto někdy prodávalo v Evropě. Atmosférický dvoulitr v kompaktním hatchbacku je dnes na Starém kontinentu něco jako čarodějnice v 17. století - na takové motory dnes úředníci v modrých kápích se zlatými hvězdami pořádají hony. Co na tom, že jde v reálu o velmi efektivní koncepci, na papíře funguje jen malé turbo a pokuty za nadlimitní spotřebu neznají slitování.

Mimo silné pohonné jednotky se přinejmenším v Austrálii mohou v případě Hyundai i30 SR těšit také na atraktivnější vzhled. Koncept dostal černou sportovní čelní masku, zadní difuzor, 17palcová litá kola, diodová světla a polokožený interiér, v němž nechybí audio systém či klimatizace. Cena je prozatím otázkou, její výše u protinožců by ale nepříjemnost probuzení ze snění o takovém autě mohla jen umocnit.


Hyundai i30 SR: hot hatch a amosférickým dvoulitrem nabídne 178 koní - 1 - Hyundai i30 SR Concept
Koncept Hyundai i30 SR se pyšní sportovnějším vzhledem a především dvoulitrovým motorem pod kapotou. Příští rok jde do výroby, nás se ale tento fakt asi dotkne jen virtuálně

Zdroj: WorldCarFans

Petr Prokopec

Diskuze 6 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše