Jaguar Land Rover odmítá autopiloty, lidé prý nejsou náklad

S překvapivým britským názorem lze souhlasit. I přesto obě značky dodávají, že do roku 2020 pustí do prodeje alespoň dálkové ovládaní svých vozů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Jaguar Land Rover odmítá autopiloty, lidé prý nejsou náklad

29.6.2015 | Petr Prokopec | 1 příspěvek

Jaguar Land Rover odmítá autopiloty, lidé prý nejsou náklad

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

S překvapivým britským názorem lze souhlasit. I přesto obě značky dodávají, že do roku 2020 pustí do prodeje alespoň dálkové ovládaní svých vozů.

Britské automobilky nedávno pustily do světa informace o novém systému, za jehož pomoci můžete na dálku ovládat Range Rover Sport. A mimo jiné přitom nemusíte sedět za volantem. Začala se tedy rýsovat otázka, kdy obě značky přijdou se zcela autonomním vozem. Nicméně šéf vývoje Wolfgang Epple přišel s překvapivou zprávou, když uvedl, že nic takového se nestane. „Nepovažujeme cestující za náklad. A proto nehodláme vyrobit robota, který je bude jako náklad převážet z bodu A do bodu B.“

Tím nás Epple potěšil, neboť zastává názor velmi podobný tomu našemu. Jde tím ovšem proti nemalému davu, neboť třeba takový Elon Musk z Tesly touží po autonomních vozech snad ještě více než poušť po dešti. A věří jim tak moc, že přesvědčen, že vozy s lidským řidičem budou jednou zakázány. S tím ovšem šéf vývoje Jaguaru a Land Roveru nesouhlasí a dodává, že stejně jako nevěří v počítač schopný vytvářet zákony, nevěří ani v počítač, který bude schopný řídit.

Epple dodává, že řízení auta zaměstnává více levou hemisféru mozku zodpovědnou za emoce. Ty pak také souvisí s nákupem nového auta, neboť chtějí stroj schopný takové emoce generovat. A protože autonomní emoce negeneruje, nebude nabídka takových aut pro zákazníky dostatečně atraktivní. To by pochopitelně mohlo znamenat i problémy pro samotné výrobce aut, a ti si pod sebou větev podřezávat nechtějí. Z jiné strany je ale třeba dodat, že takový šéf Daimleru Dieter Zetsche nevnímá tento problém jako palčivý a naznačuje, že autonomní vozy budou „luxusními kuklami na kolech“ a proto emoce nakonec generovat budou.

Ať je již pravda jakákoliv, dozvíme se ji velmi záhy. Přičemž Epple připouští, že velmi chytré vozy osazené autopilotem skutečně přijdou. Stejně jako máme do roku 2020 počítat s vozy Jaguaru a Land Roveru, které bude možné ovládat zvenčí. Nicméně pokaždé to v jejich případě bude řidič, který učiní finální rozhodnutí.


Jaguar Land Rover odmítá autopiloty, lidé prý nejsou náklad - 1 - Range Rover Sport autopilot 02Jaguar Land Rover odmítá autopiloty, lidé prý nejsou náklad - 2 - Range Rover Sport autopilot 03Jaguar Land Rover odmítá autopiloty, lidé prý nejsou náklad - 3 - Range Rover Sport autopilot 04Jaguar Land Rover odmítá autopiloty, lidé prý nejsou náklad - 4 - Range Rover Sport autopilot 05Jaguar Land Rover odmítá autopiloty, lidé prý nejsou náklad - 5 - Range Rover Sport autopilot 06Jaguar Land Rover odmítá autopiloty, lidé prý nejsou náklad - 6 - Range Rover Sport autopilot 07
Britové nedávno představili Range Rover Sport, který lze ovládat na dálku. Tím ale jejich invence v dané oblasti víceméně končí

Zdroj: Auto News

Petr Prokopec

Diskuze 1 příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše