Jeep Grand Cherokee SRT8 2012 přijde v Evropě na 1,7 milionu Kč

Jeep nedávno oznámil, že nový Grand Cherokee v extrémní verzi SRT8 nabídne také evropským zákazníkům. Nyní víme i to, kolik bude stát.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Jeep Grand Cherokee SRT8 2012 přijde v Evropě na 1,7 milionu Kč

22.9.2011 | Petr Miler | 2 příspěvky

Jeep Grand Cherokee SRT8 2012 přijde v Evropě na 1,7 milionu Kč

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Jeep nedávno oznámil, že nový Grand Cherokee v extrémní verzi SRT8 nabídne také evropským zákazníkům. Nyní víme i to, kolik bude stát.

Když Jeep letos zjara představil novou generaci Grand Cherokee SRT8, nepočítali jsme ani v nejmenším s tím, že by tento vůz dorazil na starý kontinent. Důvod je prostý - limity spotřeby paliva schované za emise CO2 platné od 1. ledna 2012 a vymáhané mimořádně tvrdými pokutami za jejich překročení fandí rozličným autům, ale velkým offroadům s objemnými, atmosféricky plněnými motory rozhodně nikoli.

O to větší bylo naše překvapení, když Jeep na konci srpna oznámil, že „indiána” SRT8 nabídne i v Evropě. Briskní výpočet očekávané pokuty za nadlimitní spotřebu do kasy EU (cca půl milionu korun za každý prodaný vůz) ale dával tušit, že půjde buď o vůz velmi drahý (čemuž ovšem prvotní informace nenasvědčovaly), nebo jej Jeep pojme spíše jako „pojízdné promo” a na každém prodaném autě nevydělá v lepším případě nic. Pravdivou se ukázala varianta číslo dvě.

Přímo nejvyšší šéf Jeepu Mike Manley totiž potvrdil, že vůz bude k mání ve velmi solidní výbavě za cenu nepřesahující 60 000 britských liber, tedy do 1,7 milionu Kč. Pravda, to je o něco více, než se původně spekulovalo, přesto je to ve srovnání s podobně potentní a tak vysokými pokutami za normovanou spotřebu nezatíženou konkurencí relativně nízká částka. Nezapomeňte, že jde o vůz s 465 koňmi, 630 Nm točivého momentu, zrychlením z 0 na 100 km/h za 4,8 sekundy, absolvováním čtvrtmíle s pevným startem pod 13 sekund a zrychlením 0 na 160 km/h s následným zabrzděním zpátky do klidu za méně než 16 vteřin. Maximální rychlost činí neomezených 255 km/h. To všechno nejsou o moc horší čísla než třeba u Porsche Cayenne Turbo, které je ale téměř dvakrát dražší.

Že je tento Grand Cherokee pro Jeep spíše „imagemakerem” svědčí jak Manleyho slova o tom, že „SRT8 vrací Jeepu důvěryhodnost”, tak zejména fakt, že počet dostupných vozů na starém kontinentu bude striktně omezen na 4 500 vozů ročně. Grand Cherokee přitom není žádná malosériová specialitka a ať si říká kdo chce co chce, množství dostupných vozů v tomto případě nesvědčí o ničem jiném, než že jejich prodej znamená pro Jeep spíše přímou ztrátu, kterou mu má vynahradit dlouhodobý efekt v podobě zvýšení atraktivity celé modelové řady i značky jako takové. Ostatně, Mike Manley potvrdil i to, že žádná další vysokovýkonná verze Jeepu k mání v Evropě nebude.

Vůz se dostane na trh v průběhu příštího roku a na tomto místě si vám dovolíme připomenout už jen to, že jde o jednu z novinek stále aktuálního frankfurtského autosalonu. Pokud vás zajímají další, přečtěte si náš speciálu věnovaný IAA 2011.


Jeep Grand Cherokee SRT8 2012 přijde v Evropě na 1,7 milionu Kč - 1 - Jeep Grand Cherokee SRT8 02Jeep Grand Cherokee SRT8 2012 přijde v Evropě na 1,7 milionu Kč - 2 - Jeep Grand Cherokee SRT8 07Jeep Grand Cherokee SRT8 2012 přijde v Evropě na 1,7 milionu Kč - 3 - Jeep Grand Cherokee SRT8 08Jeep Grand Cherokee SRT8 2012 přijde v Evropě na 1,7 milionu Kč - 4 - Jeep Grand Cherokee SRT8 18Jeep Grand Cherokee SRT8 2012 přijde v Evropě na 1,7 milionu Kč - 5 - Jeep Grand Cherokee SRT8 19Jeep Grand Cherokee SRT8 2012 přijde v Evropě na 1,7 milionu Kč - 6 - Jeep Grand Cherokee SRT8 26
Jeep Grand Cherokee SRT8 2012

Petr Miler

Diskuze 2 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.