Lamborghini loni prodalo rekordní počet aut, tržby narostly na 13 miliard Kč

I přes ukončení výroby se loni nejlépe prodávalo Gallardo. Také Aventador trhnul rekord, přičemž pro letošek se čeká ještě lepší výsledek.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Lamborghini loni prodalo rekordní počet aut, tržby narostly na 13 miliard Kč

12.3.2014 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Lamborghini loni prodalo rekordní počet aut, tržby narostly na 13 miliard Kč

/

I přes ukončení výroby se loni nejlépe prodávalo Gallardo. Také Aventador trhnul rekord, přičemž pro letošek se čeká ještě lepší výsledek.

Není tomu dlouho, co jsme se na stránkách Autoforum.cz věnovali loňským prodejům italské automobilky Ferrari. Té se přitom povedl husarský kousek, když sice vyexpedovala méně vozidel než předloni, zisk ovšem vylétl nahoru. Obdobné překvapení pak pro nás má i Lamborghini, i když v jeho případě stoupaly jak tržby, tak i registrace. Značka s rozzuřeným býkem ve znaku však musela překonat dva zásadní problémy. Loni totiž již celý svět čekal na nástupce modelu Gallardo, díky čemuž řada zákazníků koupi odložila. Navíc se toto desetiválcové Lambo přestalo prodávat v listopadu, kvůli čemuž byl po celý rok k mání pouze Aventador.

Přesto se však nakonec povedlo prodat 2 121 vozů, což oproti předloňskému období (2 083 kusů) představuje nepatrný nárůst (oproti roku 2011, kdy bylo registrováno 1 602 exemplářů, je ale růst značný). Tržby se pak povedlo zvednout ze 469 milionů Eur (cca 12,9 mld. Kč) na 508 milionů Eur (13,97 mld. Kč). Lamborghini přitom již informovalo, že 20 procent z této sumy bude proinvestováno ve vývojovém oddělení.

Zajímavé je, že navzdory zmiňovaným těžkostem to bylo právě Gallardo, které do showroomů přilákalo více zákazníků. Prodáno jej totiž bylo 1 120 exemplářů. To ovšem oproti roku 2012, kdy registrace činily 1 161 kusů, představuje lehčí propad, zatímco Aventador se dočkal růstu o 9 %. Loni totiž bylo vyexpedováno 1 001 nových vozů, zatímco o rok dříve to bylo „jen“ 922 vozidel.

V rámci jednotlivých trhů byla přitom nejúspěšnější Severní Amerika, kde skončilo 36 procent veškeré produkce. Evropa společně se Středním Východem a Afrikou (oblast zvaná EMEA) se pak zasloužila o prodej 34 procent nových vozů, zatímco do asijsko-tichomořského regionu bylo vyexpedováno zbývajících 30 procent.

Pro letošek se přitom očekávají ještě působivější čísla, neboť přestože nový Huracán jde do prodeje až v létě, již nyní Lamborghini eviduje tisícovku závazných objednávek. Na Aventador pak nadále existuje více než dvanáctiměsíční čekací listina, což znamená, že i jeho letošní produkce je již plně vyprodána.

Ztráty exkluzivity bychom se ovšem neměli obávat, přestože šéf automobilky Stephan Winkelmann zatím nespecifikoval maximální strop jako jeho kolega Luca di Montezemolo u Ferrari. Lamborghini ale podle něj bude vždy vyrábět méně vozů, než po kolika se lidé budou ptát. A to prý bude platit i po příchodu SUV.


Lamborghini loni prodalo rekordní počet aut, tržby narostly na 13 miliard Kč - 1 - Lamborghini Aventador LP720-4 50 Anniversario oficialni 05Lamborghini loni prodalo rekordní počet aut, tržby narostly na 13 miliard Kč - 2 - Lamborghini Aventador LP720-4 50 Anniversario oficialni 03Lamborghini loni prodalo rekordní počet aut, tržby narostly na 13 miliard Kč - 3 - Lamborghini Aventador LP720-4 50 Anniversario oficialni 10Lamborghini loni prodalo rekordní počet aut, tržby narostly na 13 miliard Kč - 4 - Lamborghini Gallardo Squadra Corse 01Lamborghini loni prodalo rekordní počet aut, tržby narostly na 13 miliard Kč - 5 - Lamborghini Gallardo Squadra Corse 02Lamborghini loni prodalo rekordní počet aut, tržby narostly na 13 miliard Kč - 6 - Lamborghini Gallardo Squadra Corse 03
Lamborghini loni oslavilo padesátileté výročí. Zároveň se přitom dočkalo i rekordních tržeb

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše