Majitel nejrychlejšího SUV světa drze vyzval na souboj ve sprintu rekordní Teslu

Bylo to vážně drzé, neboť maximální rychlost vám sprintu moc nepomůže a ve zrychlení má být lepší Tesla. Jak se ale rychle ukázalo, její naděje na jednoznačné vítězství byly falešné.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Majitel nejrychlejšího SUV světa drze vyzval na souboj ve sprintu rekordní Teslu

4.12.2018 | Mirek Mazal

Majitel nejrychlejšího SUV světa drze vyzval na souboj ve sprintu rekordní Teslu

/

Bylo to vážně drzé, neboť maximální rychlost vám sprintu moc nepomůže a ve zrychlení má být lepší Tesla. Jak se ale rychle ukázalo, její naděje na jednoznačné vítězství byly falešné.

Postavit proti sobě nejrychlejší benzínové SUV a nejrychlejšího elektrického konkurenta je zajímavé už kvůli setkání dvou zcela rozdílných snah o dosažení velmi podobného výsledku. Tradičnější přístup zastoupilo nejrychlejší a nejbrutálnější SUV dneška, za alternativu tu byl luxusní crossover platící za nejlépe zrychlující vůz svého druhu.

Když je řeč o brutalitě a SUV, nemůže na scénu dorazit nikdo jiný než Lamborghini Urus. Vůz pohání čtyřlitrový vidlicový osmiválec se dvěma turby o výkonu 478 kW (650 koní) při 6 000 ot./min a točivém momentu 850 Nm v rozpětí 2 250 až 4 500 ot./min. Permanentní pohon obou náprav spolu s osmistupňovým automatem dávají dohromady zrychlení na stovku za 3,6 sekundy. Celkem 2,3 tuny těžký kousek může uhánět až 305 km/h, rychleji žádné SUV nejede.

Proti mohutnému supersportu na chůdách se na trať dlouhou 1/4 míle postavila Tesla Model X P100D, tedy výkonnější verze s až 568 kW (772 koní) a 989 Nm. Potenciál zúročuje pohon obou náprav, přes hmotnost 2,5 tuny se má vůz na stokilometrovou rychlost dostat za 3 sekundy, což . Omezovač bývá sériově nastaven na hranici 250 km/h.

V případě maximálky není co řešit, tady je Urus králem, v případě zrychlení by měla vládnout Tesla. Majitel Lamborghini, který stojí za kanálem Dragtimes na Youtube (a vlastní také několik Tesel) ovšem věřil, že Urus dokáže víc teorii se rozhodl ověřit v praxi na Palm Beach International Raceway, tedy čtvrtmílové trati určené právě závody ve sprintech. Pravda se ukázala po nutném zahřátí baterií Tesly.

První závod těsně vyhrál klasik se čtveřicí koncovek hlasitého výfuku. Při druhém pokusu ale vítězství nepotvrdil, nepodařil se mu start. Nicméně prohrál jen okem diváka - elektromobil sice kvůli lepšímu startu dojel do cíle dříve, ale měřicí zařízení Urusu přiřklo nový rekord na 400 metrů mezi SUV s časem 11,234 sekundy při rychlosti 193,3 km/h na cílové čáře. Třetí duel opět ovládl modrý hromotluk na benzín. Poslední, čtvrté srovnání mělo ukázat výsledek s letmým startem, ale řidič Tesly „ulil” start a jasně vyhrál hlavně díky tomu, opakování už se nekonalo.

Bez ohledu na to je výsledkem těsné vítěství Urusu, který jedním šmahem sesadil Teslu Model X i z trůnu rekordmanů - jeho výše zmíněný čas je nejlepší kdy potvrzený výkon sériově vyráběného SUV. Vládcem sportovně užitkové kategorie je tedy v tuto chvíli Lamborghini Urus, Tesla ale jistě na tomto poli neřekla své poslední slovo...


Majitel nejrychlejšího SUV světa drze vyzval na souboj ve sprintu rekordní Teslu - 1 - Lamborghini Urus vs Tesla Model X drag race 01Majitel nejrychlejšího SUV světa drze vyzval na souboj ve sprintu rekordní Teslu - 2 - Lamborghini Urus vs Tesla Model X drag race 02Majitel nejrychlejšího SUV světa drze vyzval na souboj ve sprintu rekordní Teslu - 3 - Lamborghini Urus vs Tesla Model X drag race 03Majitel nejrychlejšího SUV světa drze vyzval na souboj ve sprintu rekordní Teslu - 4 - Lamborghini Urus proti Tesle Model X ctvrt mile 02Majitel nejrychlejšího SUV světa drze vyzval na souboj ve sprintu rekordní Teslu - 5 - Lamborghini Urus proti Tesle Model X ctvrt mile 04Majitel nejrychlejšího SUV světa drze vyzval na souboj ve sprintu rekordní Teslu - 6 - Lamborghini Urus proti Tesle Model X ctvrt mile 05Majitel nejrychlejšího SUV světa drze vyzval na souboj ve sprintu rekordní Teslu - 7 - Lamborghini Urus proti Tesle Model X ctvrt mile 06Majitel nejrychlejšího SUV světa drze vyzval na souboj ve sprintu rekordní Teslu - 8 - Lamborghini Urus proti Tesle Model X ctvrt mile 07Majitel nejrychlejšího SUV světa drze vyzval na souboj ve sprintu rekordní Teslu - 9 - Lamborghini Urus proti Tesle Model X ctvrt mile 08Majitel nejrychlejšího SUV světa drze vyzval na souboj ve sprintu rekordní Teslu - 10 - Lamborghini Urus proti Tesle Model X ctvrt mile 09Majitel nejrychlejšího SUV světa drze vyzval na souboj ve sprintu rekordní Teslu - 11 - Lamborghini Urus proti Tesle Model X ctvrt mile 12
Lamborghini Urus se postavilo proti Tesle Model X. Každý čekal vítězství Tesly, čtyřnásobný souboj na čtvrt míle ale ovládlo Lambo

Zdroj: [https://www.youtube.com/channel/UCWeLPNowZvdzXwnCDxVyNEg DragTimes@Youtube]

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše