Jak zvládá Tesla Model X provoz v tuhé zimě? Bez garáže žádná sláva

U elektromobilu za několik milionů se tak nějak předpokládá, že je v noci budete nabíjet v teplé garáži. Co když jej ale necháte na norském mrazu?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Jak zvládá Tesla Model X provoz v tuhé zimě? Bez garáže žádná sláva

14.11.2017 | Petr Prokopec | 47 příspěvků

Jak zvládá Tesla Model X provoz v tuhé zimě? Bez garáže žádná sláva

/

U elektromobilu za několik milionů se tak nějak předpokládá, že je v noci budete nabíjet v teplé garáži. Co když jej ale necháte na norském mrazu?

Bjørn Nyland je jedním z nejznámějších evropských fanoušků Tesly. Nicméně na rozdíl od mnoha dalších se nebojí říkat pravdu, a tak na svém kanálu na Youtube nemluví jen o radostech, ale také o starostech, které život s auty americké značky přináší. To mu samozřejmě dodává na kredibilitě, kterou mohl naplno uplatnit v roce 2015. Tehdy Tesla uspořádala soutěž, během které měli lidé co nejrychleji „předhodit” automobilce deset zájemců o její produkty. Pokud si jej pak skutečně i objednali, mohl vítěz očekávat Model X ve verzi Founder's Edition zcela zdarma.

Nyland soutěž vyhrál již po dvou týdnech, což mu slavnostně potvrdil i Elon Musk. Díky převzetí Tesly Model X se přitom rozloučil se svým předchozím vozem, jímž byl Model S P85D přezdívaný Millenium Falcon (fanoušci Star Wars již vědí, pro ostatní jde o vesmírný koráb galaktického pašeráka Hana Sola překládaný do češtiny jako Malý Sokol). Obdobného označení se dočkala i novinka, jíž Nyland říká Optimus Prime (robot měnící se v auto z filmu Transformers, pro změnu).

Právě na Model X se zaměřují nejnovější videa norského nadšence, přičemž ta poslední jsou spojena s chladným počasím, které zakrátko bude svírat celou Evropu. Nyland si chtěl ověřit, nakolik jsou pravdivé informace o zamrzajících elektromobilech, proto vůz ponechal přes noc na mrazu. Ráno, když teploty vystoupaly na už relativně mírné 3 stupně pod nulou, pak šel vyzkoušet, co se skutečně stalo.

A nedá se říci, že by Tesla Model X před takovou zkouškou obstála. Při stisku tlačítka dálkového centrálního zamykání se dveře odemkly dveře vozu, otevřít ale nešly. K tomu je u vozu s bezrámovými skly (v tomto případě navíc s elektrickým otevíráním samotných dveří) zapotřebí, aby okno sjelo o pár milimetrů níže, což se u zamrzlého automobilu nestalo.

Po menším „fyzickém přesvědčování“ vozu Nyland dveře nakonec otevřel, nicméně ty následně již nešly zavřít. Stačilo ovšem uvnitř zašlápnout brzdu a automatika náhle zařídila zbytek, při rozpohybování systému již vše fungovalo, jak má, i zvenčí. Kromě toho Nyland otestoval rovněž zadní dveře Falcon Wing, i ty zamířily vzhůru bez zaváhání. Problém ale nastal u zpětných zrcátek.

Tohle se samozřejmě může stát u jakéhokoliv auta, obvykle jsou pro to třeba ale poněkud extrémnější podmínky. Tesla jinak v mrazech samozřejmě i jezdí, ale také ne zcela bez ztráty květinky - jak ukazuje další Nylandovo video, má zpočátku problémy s regenerací energie. Omezen je tak dojezd i některé funkce.

Jsme ale zvědavi na Nylandův další příspěvek, který nám řekne, jak alektromobil zareaguje na delší odstávku na mrazu. Majitel Tesly Model X se chystá na týden do Ameriky a vůz chce ponechat po celou tu dobu na letištním parkovišti. Je tak možné, že jej čekají větší nesnáze než nyní, zatím můžeme říci jen tolik, že auto z Kalifornie, u kterého se předpokládá dlouhodobý pobyt jen v garáži, na tuhou zimu - tak trochu nepřekvapivě - dokonale připraveno není...


Jak zvládá Tesla Model X provoz v tuhé zimě? Bez garáže žádná sláva - 1 - Tesla Model X na mrazu videoscreen 01Jak zvládá Tesla Model X provoz v tuhé zimě? Bez garáže žádná sláva - 2 - Tesla Model X na mrazu videoscreen 02Jak zvládá Tesla Model X provoz v tuhé zimě? Bez garáže žádná sláva - 3 - Tesla Model X na mrazu videoscreen 03Jak zvládá Tesla Model X provoz v tuhé zimě? Bez garáže žádná sláva - 4 - Tesla Model X na mrazu videoscreen 04Jak zvládá Tesla Model X provoz v tuhé zimě? Bez garáže žádná sláva - 5 - Tesla Model X na mrazu videoscreen 05Jak zvládá Tesla Model X provoz v tuhé zimě? Bez garáže žádná sláva - 6 - Tesla Model X na mrazu videoscreen 06Jak zvládá Tesla Model X provoz v tuhé zimě? Bez garáže žádná sláva - 7 - Tesla Model X na mrazu videoscreen 07Jak zvládá Tesla Model X provoz v tuhé zimě? Bez garáže žádná sláva - 8 - Tesla Model X na mrazu videoscreen 08Jak zvládá Tesla Model X provoz v tuhé zimě? Bez garáže žádná sláva - 9 - Tesla Model X na mrazu videoscreen 09Jak zvládá Tesla Model X provoz v tuhé zimě? Bez garáže žádná sláva - 10 - Tesla Model X na mrazu videoscreen 10Jak zvládá Tesla Model X provoz v tuhé zimě? Bez garáže žádná sláva - 11 - Tesla Model X na mrazu videoscreen 11Jak zvládá Tesla Model X provoz v tuhé zimě? Bez garáže žádná sláva - 12 - Tesla Model X na mrazu videoscreen 12
Tesla Model X během prvního kontaktu s teplotami pod bodem mrazu příliš neobstála. Sám majitel je i proto zvědavý, jak se vůz bude chovat po týdenním stání na letištním parkovišti

Petr Prokopec

Diskuze 47 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše