Mazda MX-5 GT: snesitelná lehkost bytí

Mazda představila historicky nejlehčí a nejrychlejší provedení modelu MX-5. Nese prosté označení GT a při hmotnosti pouhých 850 kg a výkonu 275 koní slibuje nevídané.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Mazda MX-5 GT: snesitelná lehkost bytí

23.3.2011 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Mazda MX-5 GT: snesitelná lehkost bytí

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Mazda představila historicky nejlehčí a nejrychlejší provedení modelu MX-5. Nese prosté označení GT a při hmotnosti pouhých 850 kg a výkonu 275 koní slibuje nevídané.

Poslední inkarnace slavného japonského roadsteru se dočkala zcela výjimečného provedení. Cílem jeho tvůrců bylo především dostat hmotnost vozu co nejníže to půjde. A šlo to níže, než byste čekali. MX-5 GT, jak si toto provedení vozu říká, váží pouhých 850 kg, což je hmotnost na úrovni někdejší Škody Favorit. Při spojení s upraveným dvoulitrovým motorem, jehož výkon až 275 koní je posílán na kola zadní nápravy přes šestistupňovou sekvenční převodovku, pak jde podle Mazdy o vůbec nejrychlejší MX-5 v historii. Z nuly na sto zrychlí za fantastické 3 sekundy a maximální rychlost činí 257 km/h.

Konkrétní úpravy, které vedle k tak razantnímu snížení hmotnosti, ale Mazda do detailu nezmiňuje. Víme jen, že odlehčeno bylo vše v souladu s firemní strategií nazvanou příznačně Gram (každý gram se počítá...) a modifikace čítají mj. použití dveří z plastu vyztuženého uhlíkovými vlákny, skel z polykarbonátu nebo skořepinových sedadel. O plných 15 kg pak by mělo být odlehčeno i šasí vozu.

Další úpravy tohoto zeleného diblíka se dotkly zavěšení, součástí pro přenos výkonu a brzd, to vše bylo upraveno pro závodní použití. V interiéru najdeme také bezpečnostní rám, závodní volant a hasící přístroj.

Jak jste zřejmě pochopili z posledních vět, MX-5 GT je vozem připraveným pro závody, a to konkrétně v letošní britském seriálu vytrvalostních klání Britcar, kde se bude utkávat s Astony, BMW, Lotusy nebo Porsche. Zatím není jasné, zda si jej budou moci pořídit i soukromí jezdci a případně za jakou cenu. Mazda ve spolupráci s firmou Jota Sport, s níž vůz připravila, každopádně věří v to, že lehká MX-5 bude s to konkurovat silnější, ale také těžší konkurenci.


Mazda MX-5 GT: snesitelná lehkost bytí - 1 - Mazda MX-5 GT 2011 01Mazda MX-5 GT: snesitelná lehkost bytí - 2 - Mazda MX-5 GT 2011 02Mazda MX-5 GT: snesitelná lehkost bytí - 3 - Mazda MX-5 GT 2011 03Mazda MX-5 GT: snesitelná lehkost bytí - 4 - Mazda MX-5 GT 2011 04Mazda MX-5 GT: snesitelná lehkost bytí - 5 - Mazda MX-5 GT 2011 05
Mazda MX-5 GT pro rok 2011

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše