Nejdražší parkovací místo na světě stálo byznysmena víc než několik českých domů

Ani ne garáž, ale pouhé parkovací místo vyšlo neznámého kupce z řad hongkongských obchodníků v přepočtu na víc než 22 milionů Kč. Nejdražší podobný nákup budí i tam rozpaky.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Nejdražší parkovací místo na světě stálo byznysmena víc než několik českých domů

25.10.2019 | Mirek Mazal

Nejdražší parkovací místo na světě stálo byznysmena víc než několik českých domů

/

Ani ne garáž, ale pouhé parkovací místo vyšlo neznámého kupce z řad hongkongských obchodníků v přepočtu na víc než 22 milionů Kč. Nejdražší podobný nákup budí i tam rozpaky.

Změna majitele jediného parkovacího místa ukázala, kde se nachází hranice současných cen podobných věcí. Prostor pro jediný osobní automobil s absolutně nejvyšší cenovkou se nachází v jednom ze 73 podlaží pátého nejvyššího mrakodrapu v Hongkongu. Kancelářská věž The Center sama o sobě spadá do nejnákladnějších nemovitostí planety a nejinak tomu je s hodnotou vnitřních prostorů.

Loni celý výškový objekt koupilo konsorcium deseti investorů za 5,15 miliardy amerických dolarů (118,5 miliardy Kč). Jeden z partnerů jménem Johnny Cheung Shun-yee zveřejnil úspěšný prodej posledního ze čtyř volných parkovacích míst. Blíže neupřesněný byznysmen prý ve výškové budově vlastní i kancelář, proto si přál mít i vyhrazené stání v co největší blízkosti.

Nezní to jako velký luxus, dotyčného to ale vyšlo na neskutečných 969 tisíc amerických dolarů, tedy 22,3 milionu Kč. Přepočtem k metrům čtverečným vychází suma na více než trojnásobek průměrné ceny v Hongkongu, která devět let po sobě dosáhla nejvyšších míst celosvětového srovnání. A u nás byste za stejnou sumu koupili tři až čtyři pěkné rodinné domy i s pozemky.

Hojně kritizovaná transakce je považována za důkaz nesrovnatelnosti životních úrovní různých lidí v témže regionu. V okamžiku, kdy chudí nemají za co pořizovat základní potraviny, je koupě metru parkovací plochy skoro za 1 milion dolarů opravdu kontroverzní. „V kancelářských věžích nebývá na prodej mnoho parkovacích míst, proto byly ceny vždy vysoké,“ komentoval situaci realitní agent James Mak. A má pochopitelně pravdu, nic jiného než trh se o výslednou cifru nepostaralo.


Nejdražší parkovací místo na světě stálo byznysmena víc než několik českých domů - 1 - Nejdrazsi parkovaci stani je v Hongkongu 01Nejdražší parkovací místo na světě stálo byznysmena víc než několik českých domů - 2 - Nejdrazsi parkovaci stani je v Hongkongu 02Nejdražší parkovací místo na světě stálo byznysmena víc než několik českých domů - 3 - Nejdrazsi parkovaci stani je v Hongkongu 03Nejdražší parkovací místo na světě stálo byznysmena víc než několik českých domů - 4 - Nejdrazsi parkovaci stani je v Hongkongu 04Nejdražší parkovací místo na světě stálo byznysmena víc než několik českých domů - 5 - Nejdrazsi parkovaci stani je v Hongkongu 05Nejdražší parkovací místo na světě stálo byznysmena víc než několik českých domů - 6 - Nejdrazsi parkovaci stani je v Hongkongu 06Nejdražší parkovací místo na světě stálo byznysmena víc než několik českých domů - 7 - Nejdrazsi parkovaci stani je v Hongkongu 07Nejdražší parkovací místo na světě stálo byznysmena víc než několik českých domů - 8 - Nejdrazsi parkovaci stani je v Hongkongu 08Nejdražší parkovací místo na světě stálo byznysmena víc než několik českých domů - 9 - Nejdrazsi parkovaci stani je v Hongkongu 09Nejdražší parkovací místo na světě stálo byznysmena víc než několik českých domů - 10 - Nejdrazsi parkovaci stani je v Hongkongu 10
Mrakodrap v centru Hongkongu skrývá nejdražší parkování na světě, kupce vyšlo na více jak 22 milionů Kč

Zdroj: South China Morning Post

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše